Вести

June 19, 2021

Иновативни карактеристики на онлајн слотови што не можете да ги пропуштите

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Пријавете се во кое било онлајн казино и шансите се дека вашата прва игра што ќе ја играте е видео слот. Тоа е затоа што развивачите на овие игри се стремат кон најдоброто со елегантен дизајн, привлечна игра и високи исплати. Сепак, останувањето на врвот е сосема поинаква игра со топка.

Иновативни карактеристики на онлајн слотови што не можете да ги пропуштите

Значи, развивачите на игри мора да се потрудат да создадат функции за слотови крем де ла крем за да ги задржат нивните портфолија свежи и релевантни. Значи, оваа статија разгледува некои револуционерни карактеристики на видео слот од последните години.

243 начини за победа

Обожавателите на видео слотовите порано беа маѓепсани од игрите што нудеа 40 или 50 линии за плаќање. Сепак, работите се сменија бидејќи играчите сега имаат пристап до 243 начини за победа. Првата игра што ја нуди оваа профитабилна карактеристика е Burning Desire, лансирана во 2009 година. Во оваа игра, играчите формираат добитна комбинација со совпаѓање на симболите во соседните макари.

Како што се очекуваше, првиот симбол на победничката комбинација мора да започне на првата ролна. Како резултат на тоа, можете да добиете 243 победнички начини во мрежа 5x3. Некои слотови 5x4 дури одат дотаму што нудат 1.024 начини за победа.

Мегавејс

Во 2015 година, BTG (Големо време за игри) го претстави првиот видео слот со функцијата Megaways – Dragon Born. Денес, тоа е веројатно најпопуларната карактеристика на слотот што моментално ги тресе автоматите што нудат џекпот. Овде, играчите добиваат неверојатни 117.649 начини за победа. Еве како функционира; кога репродуцирате видео слот на мрежа 6x3, можете да ја проширите мрежата на 6x7. Во тој случај, ќе создадете 117.649 начини за победа.

Мегакластери

Еве уште една револуционерна карактеристика на онлајн слотови развиена од австралиската Big Time Gaming. На почетокот, може да ја помешате со обична игра со плаќања во кластери, што е малку точно. Но, развивачот го зема целиот концепт еден степен повисоко. Како функционираат мегакластерите?

Па, секогаш кога ќе формирате победничка комбинација, сите икони што ја формираат се делат на помали симболи. Значи, наместо еден симбол домаќин, ќе имате четири. За возврат, бројот на победнички симболи може да се менува со нови вртења. Вообичаено, играта започнува на мрежа 4x4 со 16 икони, проширувајќи се на 64 симболи.

Infinity Reels (ReelPlay) / InfiniReels (NetEnt)

NetEnt и ReelPlay мора да беше многу загрижен по неодамнешниот успех на механичарот на Megaways од BTG на повеќето онлајн казина. Како одговор? Тие ги измислија Infinity Reels или InfiniReels, дозволувајќи им на играчите да играат на мрежа 3x3 и да добијат бесплатно вртење откако ќе создадат победничка комбинација.

После тоа, решетката се проширува со дополнителна ролна. Овој механичар продолжува онолку долго колку што победувате, создавајќи бесконечна количина на макари (барем во теорија). Потоа, решетката се ресетира на оригиналниот формат ако не се формира нова комбинирана комбинација.

Каскадни макари

Функцијата Cascading Reels е замисла на NetEnt, која дебитираше на Gonzo's Quest во 2010 година. Оваа карактеристика на лавина гледа симболи на победничка комбинација да им отстапи место на сосема нови икони. Примарната продажна точка, во овој случај, е дека играчите можат да продолжат да создаваат победи без да ставаат друг облог. Накратко, можете да освоите повеќе пари за бесплатно играње игри со оваа функција.

Гигаблокс

Ќе биде неправедно да не набројувам Игри на среќа YggdrasilGigablox на. Оваа функција што ја менува играта го имаше своето деби на неодамна лансираниот Lucky Neko. Додава сосема нова димензија на играта со менување на големината на ролните при секое вртење. Со други зборови, иконите можат да покриваат неколку делови од мрежата, давајќи им на играчите повеќе начини да создадат победничка комбинација. Иконите на Gigablox може да се појават во големини од 2x2 до 6x6.

Заклучок

Овие функции на онлајн слотови се сигурен знак дека развивачите на игри работат дополнително напорно за да понудат нови и подобри искуства за играње. Всушност, иновациите се главната причина зошто автоматите се најпопуларни онлајн казино игри. И според изгледот на нештата, индустријата ќе види повеќе од овие иновативни програмери.

About the author
Priya Patel
Priya Patel

Потекнувајќи од живописните пејзажи на Нов Зеланд, Прија Пател е истражувачката динамо зад длабинските увиди на OnlineCasinoRank. Нејзиниот прецизен пристап кон податоците и трендовите го револуционизираше начинот на кој гејмерите го перцепираат и се движат низ пејзажот на онлајн казиното.

Send email
More posts by Priya Patel

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести