Вести

April 22, 2020

Слот машини: Големата историја на забавата

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Слот машините се, без никакво сомневање, една од најпопуларните игри на коцкање, како во традиционалните, така и во онлајн казина. Историјата на нивниот изум и развој е фасцинантна и вреди да се погледне, особено за оние кои се навистина страсни за овој возбудлив и привлечен начин да си ја пробаат среќата.

Слот машини: Големата историја на забавата

Тоа е приказна која оди рака под рака со љубовта кон игрите на луѓето кои ги измислиле, а целта била да се забавуваат милиони коцкари ширум светот. Од првите механички модели до најновите виртуелни онлајн слотови во живо, овие машини претрпеа постојани промени и подобрувања во текот на годините.

Првиот слотови

Ситман и Пит, уште во 1981 година, издадоа машина која имаше механизам заснован на тркалање тапани и покер картички. Играчите ќе воведат паричка и ќе ја повлечат рачката за да се вртат. Ако картичките покажаа победнички поен, тогаш тие ќе добијат награда во барот, на пример, бесплатен пијалок или цигари. 

Август Феј, кој се смета за татко на слотови, измислил модел кој користел три ролни, заменувајќи ги картичките со симболи. Најпознато беше Ѕвоното на слободата; главната награда беше освоена кога беа порамнети три симболи „ѕвона“. Феј никогаш не поднел патент за својот изум, кој многумина го копираат во следните години.

Електромеханички слот машини

Со доаѓањето на електромеханичките слотови, имаше вистинска револуција, бидејќи отвореното дно дозволуваше исплата на монети. Овие машини сè уште беа управувани со лост, кој го сакаа коцкарите, но беа целосно електронски контролирани. Овие модели почнаа да се појавуваат на сцената во далечната 1964 година, дочекани со голем јавен успех.

Неколку години подоцна, во 1976 година, првите видео слотови беа измислени од компанија од Лас Вегас наречена Fortune Coin, за радост и забава на љубителите на казино. Раѓањето на модерните видео слотови датира од 1996 година, со познатиот Reel 'Em, машина која во основа ги има сите карактеристики на современите слотови.

Онлајн слот машини: постојан успех во онлајн игрите

Несомнено со појавата на интернетот и онлајн казиното, слотови станаа многу популарни и набрзо доминираа на коцкарските платформи, надминувајќи го успехот на другите традиционални онлајн игри, како покер и блек џек. Слотовите се лесни за играње гарантираат одлична забава за секој играч, дури и кој штотуку започнува. 

Најновите технологии ги подобрија видео слотовите уште повеќе со виртуелна и проширена реалност, онлајн игри во живо и тони различни опции и теми за слотови за избор. Компаниите за игри континуирано развиваат нови и секогаш поизвонредни игри. Слотовите сега се достапни не само на компјутерот, туку и преку ангажираните мобилни платформи.

About the author
Priya Patel
Priya Patel

Потекнувајќи од живописните пејзажи на Нов Зеланд, Прија Пател е истражувачката динамо зад длабинските увиди на OnlineCasinoRank. Нејзиниот прецизен пристап кон податоците и трендовите го револуционизираше начинот на кој гејмерите го перцепираат и се движат низ пејзажот на онлајн казиното.

Send email
More posts by Priya Patel

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести