Стратегии и техники на броење карти во покер

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Броењето карти е една од најпопуларните стратегии што ја користеле коцкарите во игрите на маса со карти. Во покерот, тоа ќе ви помогне да стекнете предност пред куќата или другите играчи, следејќи кои карти се поделени и кои треба да се поделат, што може да биде малку покомплексно.

Тешко е да се спроведе стратегија за броење карти во покер, бидејќи во повеќето варијации на играта, не можете да ги видите сите карти што се делат. Сепак, постојат некои техники кои можат да ви помогнат да успеете со користење на оваа стратегија за покер, па ајде да видиме некои од нив.

Стратегии и техники на броење карти во покер

Стратегии за броење карти во покер

Постојат неколку главни типови на стратегии за броење картички за кои можете да ги користите играње покер. Се случува да се многу слични, но техниките ги прават толку различни.

Броење на повеќе нивоа

Броењето на повеќе нивоа вклучува следење на повеќе вредности на картички во исто време. Наместо само следење на високи или ниски карти, броењето на повеќе нивоа доделува различни вредности на различни картички врз основа на тоа колку е веројатно дека тие ќе ја подобрат вашата рака.

Броењето на повеќе нивоа може да ви помогне да цртате за покер маси каде што се користат повеќе палуби или во цртање покер игри.

Следење со мешање

Следењето со мешање е уште една одлична техника, која се однесува на следење на мешањето за да се предвиди каде одредени картички може да завршат на палубата. За успешно имплементирање на следење со мешање, секогаш треба да внимавате како се меша палубата пред секој круг.

Кардинг со дупки

Карти со дупка е систем на броење кој се состои од следење на картите на другите играчи со лицето надолу за да се предвиди што би можеле да имаат во текот на следните рунди.

Единствено покер варијации во кои картите со дупка може да ви помогнат се оние во кои картите на противникот се свртени нагоре.

Техники на броење карти во покер

Конверзија

Конверзијата е уште една одлична техника, која вклучува конвертирање на бројот на трчање во вистинско броење.

Ова може да се направи со делење на бројот на трчање со бројот на палуби оставени во игра. Може да ви биде многу полесно да предвидите кои карти ќе бидат поделени во следните раце.

Ширење залог

Распространувањето на облозите е техника која се однесува на менување на големината на облозите врз основа на пребројувањето. Кога броењето е високо, ќе го зголемите вашиот облог за да ги искористите поволните услови. Но, кога броењето е ниско, ќе мора да го намалите облогот.

Дали е легално броењето на покер картички?

Броењето на картички е правна стратегија за многу онлајн казино сајтови. Тоа не се смета за мамење, бидејќи броењето карти бара од вас да користите вештина за предност наместо да манипулирате со самата игра. Сепак, некои казина можеби нема да ја дозволат оваа стратегија, бидејќи јасно ви дава предност пред куќата.

Правниот статус на броење карти во покер може да варира и во зависност од вашиот регион. Во американските казина, шансите да бидат казнети се поголеми отколку во европските казина. Но, сепак, нема гаранција дека нема да бидете казнети за користење на каква било техника за манипулирање со играта.

Законитоста на броењето картички може да зависи и од избраните покер маса и казиното. На сите табели каде што играчите имаат нецелосни информации за картите во игра, како на пр Тексас Холдем, броењето на картички може да биде помалку ефективно и помалку веројатно да биде забрането. Меѓутоа, во игрите каде играчите имаат повеќе информации за картичките, како на пр Студ или Омаха, оваа стратегија може да биде многу корисна и казината обично нема да го дозволат тоа.

Важно е да ги следите правилата и прописите на казиното или покер собата во која играте, бидејќи ако не го правите тоа, може да добиете забрана за вашата сметка. Еден од најчестите начини казината да го казнат нелегалното броење картички е да ја ограничат вашата сметка и да побараат од вас да престанете да го правите тоа.

Во краток преглед

Броењето карти во покер може да ви даде предност не само пред вашите противници туку и пред казиното, така што има многу играчи кои сè уште се потпираат на овој начин на игра.

Броење на повеќе нивоа, следење со мешање и картирање со дупки се сите стратегии што може да се користат за да ви помогнат да предвидите кои карти може да се поделат во иднина.

Вистинското броење, конверзијата и ширењето на облозите се техники за броење карти кои исто така може да ви помогнат да предвидите кои карти ќе бидат поделени, но попрецизно.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Дали броењето карти функционира во покер?

Броењето на карти се користи од страна на коцкарите многу години за да им даде мала предност пред куќата или пред другите играчи. Но, во покерот, можете да видите ограничен број на карти, така што спроведувањето на броењето карти можеби нема да биде толку ефективно како што очекувате.

Дали броењето карти во покер маме?

Повеќето онлајн казино сајтови не го третираат броењето картички како мамење. Но, некои од нив го третираат поинаку, бидејќи сè уште ви дава предност. За да проверите какво е мислењето, треба да ги следите неговите правила и прописи.

Колку карти броите во покер?

Бројот на картички што треба да ги броите во покер зависи од специфичната стратегија што ја користите. Ако користите стратегија за броење високо-ниски карти, но не и броење на повеќе нивоа, процесот е различен.

Дали е тешко да се бројат картички во покер?

Броењето карти во покер е покомплексно отколку за другите игри со карти, бидејќи не можете да ги видите сите карти што се делеле во секоја рунда. Има некои картони кои беа изгорени, а не секој играч го покажа својот. Сето тоа го отежнува броењето карти во покер.

Водич за покер фрирол турнири

Водич за покер фрирол турнири

Фрирол турнир е покер настан каде што нема купена цена, но играчите можат да влезат бесплатно. Нема ништо лошо да се приклучите на кој било фрирол турнир затоа што ќе можете да освоите некои средства без да ставате пари на ризик, што во основа е ситуација со победа-победа за секого.

Водич за почетници за блефирање во онлајн казино покер

Водич за почетници за блефирање во онлајн казино покер

Ќе тргнете на возбудливо патување во светот на онлајн казино покерот. Овој водич е дизајниран да ви помогне, особено ако сте почетник, да разберете и совладате еден од највозбудливите аспекти на покерот: блефирањето. Блефирањето не е само измама; тоа е уметност која, кога ќе ја совладате, може значително да ги зголеми вашите шанси за победа. Ако сте желни да ги спроведете овие вештини во пракса, топло ви препорачуваме да посетите едно од највисоко оценетите онлајн казина наведени на CasinoRank. Не само што ќе најдете безбедна и пријатна средина, туку и ќе имате можност да ги примените овие стратегии во вистински игри. Значи, ајде да се нурнеме и да те претвориме во професионалец за блефирање!

Врвни совети за онлајн покер

Врвни совети за онлајн покер

Покерот е една од најпопуларните игри меѓу љубителите на онлајн обложување низ целиот свет. Играта има многу варијации за кои е потребна посебна вештина за да се игра. Она што ја прави играта на покер толку интересна за обложувачите е тоа што е повеќе вештина, отколку среќа.

Животни лекции покер применливи во реални ситуации

Животни лекции покер применливи во реални ситуации

Животот е често игра на ризици. Мора да се проценат ситуациите, да се донесуваат информирани одлуки и да се одржува конзистентност за да се намали. Всушност, никој нема да ве научи на сите овие работи, бидејќи се е за учење од грешките. Но, ако сакате да играте офлајн или онлајн покер, има многу животни лекции за покер што треба да ги примените. Значи, да го скратиме, еве неколку основни животни вештини кои треба да се извлечат од играњето покер.

Како да се избере најдобрата страница за покер

Како да се избере најдобрата страница за покер

Во денешно време, можете да најдете широк избор на сајтови за коцкање преку Интернет кои нудат маси за покер. Изборот на добра веб-локација за играње покер е од суштинско значење за вашето обложувачко искуство. Треба да се придружите на покер-страница која нуди се што очекувате и ви треба за да уживате во играта.

Кои се најпопуларните типови на покер?

Кои се најпопуларните типови на покер?

Покерот е една од најпопуларните игри со карти на маса. Со текот на годините, играта се промени многу и се појавија многу варијации.

Објаснети позициите на масата за покер

Објаснети позициите на масата за покер

Покер е казино игра со карти која бара играчите да имаат вештина, стратегија и малку среќа. Една од основните компоненти на победата во покер е разбирањето на позициите на масата, што е многу корисно за донесување подобри одлуки, максимизирање на профитот и избегнување загуби.

Откриени популарните митови за онлајн казино покер

Откриени популарните митови за онлајн казино покер

Нурнете во волшебниот свет на онлајн покерот, игра често опкружена со аура од митови и заблуди. Во раздвижениот пејзаж на онлајн казината, покерот се издвојува како игра која комбинира вештина, стратегија и малку среќа, создавајќи возбудливо искуство за играчите. Сепак, многу играчи се задржани од вообичаени митови кои го заматуваат нивното разбирање за играта. Оваа сеопфатна статија има за цел да ги отфрли овие митови, давајќи ви појасна перспектива за онлајн покерот. Дали сте подготвени да ги предизвикате овие заблуди и да ја истражите вистинската природа на онлајн покерот? Посетете едно од највисоко оценетите казина наведени на CasinoRank и тргнете на возбудливо покерско патување кое е и фер и возбудливо.

Победни раце за покер

Победни раце за покер

За секој кој сака да стане подобар покер играч, од суштинско значење е да има темелно разбирање за различните типови на победнички покер раце. Во текот на играњето покер, од секој играч се бара да знае што се победничките раце, како се рангирани картите во покер и кога и каде можат да користат победнички раце во различни ситуации. Целта на овој водич е да обезбеди сè што треба да знае еден ентузијаст за покер за да ја подобри својата игра.

Список на термини и дефиниции за покер

Список на термини и дефиниции за покер

Покер е игра со карти со богата историја и голем број на варијации. За да станете вешт играч на покер, мора не само да ги разберете правилата на играта туку и неговата терминологија.

Управување со субсидирам за успешни онлајн покер сесии

Управување со субсидирам за успешни онлајн покер сесии

Онлајн покерот го зафати дигиталниот свет, станувајќи омилена забава за играчите кои бараат возбуда и потенцијален профит. Сепак, клучот за постојан успех во оваа виртуелна игра со карти не е само во рацете што ви се поделени; тоа е во ефективно управување со субсидирам. Оваа клучна стратегија им помага на играчите да ја одржат својата игра, да ги максимизираат добивките и да ги минимизираат загубите. Без разлика дали сте искусен професионалец или штотуку почнувате, разбирањето како да управувате со вашите средства за покер може да направи значајна разлика во вашето патување со онлајн покер. Значи, ајде да се нурнеме во уметноста на управување со субсидирам и да откриеме како тоа може да ги подигне вашите онлајн покер сесии на следното ниво!