Историја и еволуција на автоматите

Слотови

2021-07-25

Ethan Tremblay

Ако сте сериозни за играње онлајн слотови или слот машини, за таа работа, разбирањето на овие машини е важно. Низ годините, популарноста на слотови се искачи на покривот. Забавната игра што ја играте денес го следи своето потекло од 1887 година со едноставен 3-релер. Потоа, технологијата го презеде со поинтересни теми и мамут исплати. Продолжете да читате!

Историја и еволуција на автоматите

Историја на слот

Чарлс Феј се смета за татко на автоматите откако го измислил Ѕвоното на слободата во 1887 година. Феј создал автоматска машина за плаќање со тоа што го олеснил уредот да чита победа. За да го направи ова, пронаоѓачот роден во Баварија ги замени постоечките пет тапани со три макари.

Исто така, тој воведе симболи наместо карти за играње. Симболите што ги вовел вклучуваат слободарски ѕвонче, потковици, лопати, дијаманти и срца. Како таква, оваа машина беше наречена Ѕвоно на слободата.

Но, до 1976 до 1978 година беше развиен првиот вистински автомат. Компанија со седиште во Лас Вегас наречена Fortune Coin измислила уред користејќи 14-инчен ТВ панел за прикажување. Набргу потоа, Државната комисија за игри на Невада ја одобри машината откако ги помина сите потребни тестови. IGT подоцна ја купи компанијата во 1978 година.

Друга пресвртница беше во 1996 година кога WMS Industries Inc. го претстави Reel Em. Оваа машина се смета за прва која има бонус круг на двоен екран. Со други зборови, по активирањето на бонусната рунда се прикажуваше различен екран. Како што се очекуваше, може да се добие дополнителна исплата.

Подемот на онлајн слотови

Со ненадејниот пораст на интернетот, слот машините се проширија за да се приклучат на брзорастечкиот онлајн свет. Запомнете, средината на 90-тите беше кога онлајн казината почнаа да никнуваат како печурки насекаде. Но, тогаш, само класиците како блек џек и рулет можеа да шмркаат во кое било онлајн казино.

Дури и со тоа, копнените казина останаа во тренд меѓу љубителите на видео слотовите. До денес, првото нешто што ќе го видите во кое било онлајн казино во Макао, Лас Вегас и Монако е автомат.

Во меѓувреме, првите онлајн слотови беа многу слични на слотови од тули и малтер во однос на дизајнот. Овие игри ги задржаа идентичните симболи и бројот на макари. Но, во денешно време, онлајн слотови може да се пофалат со атрактивни распореди и структури, благодарение на напредното компјутерско програмирање.

Како работат слот машините

Ако сте искусен играч на казино, тогаш сигурно сте се сомневале во тој автомат во одреден момент. Значи, дали онлајн слотови се наместени? Вообичаено, модерните видео слотови користат компјутерска програма наречена Генератор на случаен број (RNG) за случајно избирање на исходите од центрифугата. Оваа машина генерира милијарди резултати во секунда, без разлика дали уредот работи или не. Значи, онлајн слот машините се безбедни и фер.

И колку може играчот да освои од модерните автомати? Видео слотови доаѓаат со нешто што се нарекува RTP (Враќање во плеер). Ова е процент што го користат регулираните онлајн казина за да одредат колку играч добива со текот на времето. На пример, ако играта доаѓа со 96% RTP, тоа значи дека играчот ќе добие 96 $ за секои 100 $ обложени ако победи. За возврат, намалувањето на казиното е 4 долари.

Джакпот слотови

Веројатно ќе видите џекпот или два кога играте на сигурни казина како ScratchMania. Како што рече, Microgaming го објави Cash Splash, што е првиот џекпот за видео слот на интернет. Иако исплатата не беше толку висока, ова беше иновација што ја менува индустријата.

Набргу потоа, компанијата излезе со Mega Moolah, која има рекордна исплата од 17,9 милиони евра.

Друго достојно спомнување е Мега Форчн од NetEnt, кој исто така има исплатено повеќе од 17 милиони евра. Со зголемувањето на развивачите на игри од ден на ден, на пазарот ќе се појави нов бран на неверојатни џекпот игри.

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости