Флоп покер

Покерот е убедливо најпопуларната картичка игра играше во онлајн казина и во други неформални средини, без разлика дали за пари или само за забава. Тоа е игра на вештина и стратегија и често е незгодна за новите играчи. Покрај тоа, има неколку варијанти кои имаат различни правила и стратегии. Флоп покерот е една од овие варијанти. Имиња како што се Спинамба, FlipperFlip и Еволуирајте понуди Flop Poker за ентузијасти за коцкање.

Флоп покер
Што е Флоп покер?

Што е Флоп покер?

Ова е варијанта на покер тоа е така наречено поради еден од методите што се користат за делење карти. Играчите добиваат поединечни (дупки) карти, а потоа ги комбинираат со заеднички картички во обид да создадат победничка рака. Чинот на превртување на заедничките карти, кои се делат со лицето надолу, е она што е познато како „флопинг“. Заедно, овие картички се нарекуваат и флоп.

Исто така, постои облог во играта познат како „облог флоп“. Затоа, зборот флоп може да се користи за да означува различни работи во рамките на кругот на флоп покер. Тоа е игра која бара вештина и брзо размислување, исто како и повеќето други варијанти на покер.

Што е Флоп покер?
Како да се игра Флоп покер

Како да се игра Флоп покер

Целта на флоп покерот е да се создаде најдобрата рака со пет карти со помош на дупче и заеднички карти. Победите обично се постигнуваат со добивање на пар Џек или подобро. Играчите се обложуваат пред почетокот на играта и на различни точки во текот на играта.

Како да се игра Флоп покер
Правила за флоп покер

Правила за флоп покер

Играта се игра со користење на една палуба од 52 карти. Џокерите не се користат во играта. Во физичкиот казино флоп покер, играчите се натпреваруваат еден против друг. Меѓутоа, кога коцкарите играат флоп покер онлајн, тие се натпреваруваат против куќата/дилерот.

За да започне играта, заинтересираните играчи треба да стават облог во тенџере и анте облог. Облогот во тенџере мора да биде еднаков или да го надмине минималниот износ утврден за играта во казиното што го играат. Откако ќе се стават облозите, играчите добиваат по три карти, сите свртени надолу. Играчите можат да ги гледаат картичките по завршувањето на зделката, но не смеат да ги покажат на другите играчи.

Откако ќе ги добијат картите со три дупки, играчите одлучуваат дали да продолжат да играат или да се повлечат (преклопат). Играчот кој преклопува го губи анте облогот. За да продолжите да играте, потребно е да направите флоп облог што е еднаков на антето што го ставиле. Дури и по превиткување, играчите сè уште имаат шанса да го добијат облогот во тенџере.

Откако ќе се направат облози за флоп, флопот се дели; три карти кои можат да ги користат сите играчи. Играчите треба да ја направат најдобрата рака од нивните карти со три дупки и две од трите заеднички карти. Играчите потоа ја откриваат својата најдобра рака и исплатите се прават според табелата. Лицето со најголема вредност на рака со пет карти добива 100% од облогот во тенџере.

Анте плаќа 1:1 за два дигалки или подобро, 2:1 за два пара, 4:1 за три-на-вид, 10:1 за стрејт, 20:1 за рамна, 30:1 за целосен хаус, 100:1 за четворица, 500:1 за прав флеш и 1000:1 за кралски флеш.

Правила за флоп покер
Како да се справите со флоп покер?

Како да се справите со флоп покер?

За справување со флоп-ривер покер само бара дилерите да собираат облози пред да се занимаваат на секој чекор. Картите се делат со лицето надолу и флопот се открива веднаш.

Како да се справите со флоп покер?
Како да победите на Флоп покер

Како да победите на Флоп покер

Победничкиот флоп покер бара човек да ја има најдобрата рака за влогот ante и највисоката вредност на рака со пет карти за облогот во тенџере.

Како да победите на Флоп покер
Флоп покер стратегија

Флоп покер стратегија

Играчот треба да знае кога да преклопува и кога да го стави облогот за флоп. Препорачливо е да се усвои одредена стратегија како што е Фибоначи.

Флоп покер стратегија
Зависност од коцкање

Зависност од коцкање

Ако се откриете себеси или некој наоколу се бори со зависност, ве молиме контактирајте не GamCare.

Зависностите од коцкање може да биде тешко да се забележат, затоа ве молиме погрижете се секогаш коцкајте одговорно.

Зависност од коцкање

Најнови вести

Популарни покер линго и сленг и нивното значење
2021-12-28

Популарни покер линго и сленг и нивното значење

Дали барате да започнете со онлајн покер? Започнете со учење на сите основни покер термини и вклучени покер сленг. Покерот вклучува многу жаргон кој лесно може да го заплаши почетникот.

Водич од 5 минути за да се подготвите за онлајн турнир во покер
2021-09-11

Водич од 5 минути за да се подготвите за онлајн турнир во покер

Играње онлајн покер е една од најпријатните забавни активности. Едноставно треба најдете онлајн казино, изберете варијанта на покер и уживајте во сесијата. Сепак, нормално е да се биде малку амбициозен и да се добие победа играјќи ја оваа игра.

Онлајн покер - основни вештини
2020-12-09

Онлајн покер - основни вештини

покер е кој било број на картичка игри каде играчите вложуваат пари во која рака е најдобра според нејзините правила. Покерот како игра постои од 20 век и до денес сè уште е една од најиграните онлајн игри во светот, што го прави задолжителна онлајн казина.

Faq

Се што треба да знаете за казината

Што е Флоп во покер?

Флопот е чин на откривање на трите карти кои го формираат првиот круг на играње со заеднички карти. Оваа верзија се нарекува флоп покер, што значи дека играта завршува откако ќе се раздели флопот.

Дали играта на маса Flop Poker е иста како Texas Hold'em?

Бр. Флоп покер има само три заеднички карти додека Тексас Холдем има пет.

Дали има стратегија за Флоп покер?

Во Флоп покер, предноста против играчот може да варира бидејќи тој или таа игра против други играчи и против куќата на анте и флоп облози. Играчите може да размислат за играње на облогот за покачување ако имаат пар или три-на-флеш или стрејт.

Колку треба да се обложите по падот?

Типичниот стартен облог по флопот е две третини од големината на тенџерето. Играчите кои сакаат повторно да подигнат треба да целат сума што е два и пол пати поголема од облогот на претходниот играч.

Дали треба да се свитка по флопот?

Ова зависи од ситуацијата. Ако никој не се обложува по падот, играчот може да размисли да продолжи. Меѓутоа, ако нечии противници изгледаат самоуверени, можеби е добро време за преклопување.

Дали треба да се обложите пред падот?

За време на префлоп играњето, раката е во најрана фаза. Ова е поедноставно во споредба со другите рунди за обложување и играчите се поспособни да ја донесат својата прва одлука во рака

Кои раце играат добро после флоп?

Тоа може да зависи од фактори како што се големината на куповите и однесувањето на конкурентите за обложување. Во некои ситуации, џебните парови и соодветните конектори може да донесат профитабилни резултати.

Кога треба да играте флоп?

Во едноставни термини, пад е кога коцкар почнува да игра покер наместо само да игра карти. Факторите што треба да се земат предвид при одлучувањето да се игра флоп ги вклучуваат тенденциите на противниците, текстурата на флопот и статусот на нечија позиција.

Кои се шансите да се погоди пар на флоп?

Шансите за флопирање на пар се приближно 32,5%. Шансите се идентични и за другите играчи кои имаат повисоки карти.

Колку често ќе фрлам сет?

Покер играчите обично флопуваат сет еднаш на секои девет пати кога гледаат флоп со нивниот пар, или приближно 12% од времето. Играчите, исто така, внимаваат на сетот над сетот. Ова е кога противникот ќе фрли подобар сет кога играчот ќе фрли сет.