Крипто казина преземаат коцкање во Норвешка

Bitcoin

2021-04-30

Eddy Cheung

До пред неколку години, Биткоин а особено криптовалутите не се најдоа на листата на најпопуларни онлајн казино трендови. Полека, банките се интересираа, а милијардерите инвестираа многу во криптовалути. Денес, речиси секое онлајн казино на кое ќе наидете поддржува барем еден вид крипто плаќање. Во Норвешка, на пример, овој тренд е многу популарен. Па, зошто крипто казина се интересираат за пазар со строги закони за коцкање?

Крипто казина преземаат коцкање во Норвешка

Краток преглед на законите за коцкање во Норвешка

Норвешките закони за онлајн коцкање изгледаат полошо на хартија отколку во реалноста. Може дури и да ги сожалите норвешките коцкари ако верувате во она што е напишано на интернет. Така, денес има најмалку две локации за коцкање во земјата - Норск Типинг и Норск Риското. Додека првиот нуди само услуги за трки со коњи, вториот е специјализиран за лотарии, игри со гребење карти, кено, спортско обложување и покер.

Што се однесува до прописите за коцкање во земјата, Норвешка го прогласи незаконски да се коцка на странски страници во 2008 година. Сепак, обложувачите уживаа во повеќето нерегулирани онлајн казина во Норвешка до 2017 година, кога владата објави сеопфатна војна против офшор казина. Банките и е-паричниците беа спречени да вршат трансакции со овие онлајн казина за да ги спречат играчите да пристапат до нивните услуги. Како тоа да не е доволно, на локалните медиуми им беше забрането да емитуваат реклами за странски казина.

Како норвешките играорци играат онлајн?

Криптовалутите како Биткоин обезбедуваат банкарски решенија во јурисдикции со строги закони за коцкање како Норвешка. Сè што ви треба е да креирате сметка за крипто казино и да депонирате неколку дигитални монети за да започнете да играте.

Но, како се купуваат дигитални валути? На пример, купувањето на Биткоин е лесно како и купувањето нешто на Амазон. На пример, PayPal и Скрил дозволете им на корисниците директно да купуваат БТК се додека имаат пари на нивните сметки на е-паричник. Накратко, нема недостиг од веб-страници каде што можете да купувате и продавате криптовалути.

Зошто крипто казина над стандардните онлајн казина во Норвешка?

Подолу се дадени неколку причини зошто треба да играте во крипто казина без разлика на вашата јурисдикција за коцкање:

Без мешање на владата

Дигиталните монети не се законски средства за плаќање, така што ниту една влада во светот не ги контролира. Со други зборови, властите не можат да контролираат кој поседува и користи криптовалути. Тие исто така не можат да го контролираат бројот на дигитални монети што можете да ги ископате. Значи, придобивката овде е што обложувачите во Норвешка можат да користат криптовалути како и да сакаат. Бидејќи владата не ги регулира крипто-казина, тие работат слободно во Норвешка.

Анонимност

Ова е како продолжение на точка број еден погоре. Со крипто казина, сите ваши активности за коцкање преку Интернет ќе останат анонимни. Работата е во тоа што на овие казина обично не им требаат играчи за да дадат какви било лични податоци. Добар пример е Monero, кој им овозможува на корисниците да вршат трансакции преку Интернет без никаква трага. Сепак, не користете криптовалути за нелегални цели бидејќи има илјада начини да ве пронајдеме.

Ниски провизии за трансакции

Една од основните причини за користење на дигитални монети е тоа што тие ги елиминираат посредниците како банките. Притоа, крипто обложувачите не ги поднесуваат трошоците што ги плаќаат со користење на е-паричници и кредитни картички. Исто така, ова ги прави плаќањата за крипто скоро инстант. Запомнете, сепак, повеќето плаќања за дигитални монети како БТК обично чинат околу 1% од износот на вашата трансакција.

Заклучок

Севкупно, онлајн коцкањето со офшор оператори во Норвешка е речиси невозможно. Тоа е затоа што законите за коцкање на земјата ги спречуваат повеќето банкарски решенија да ги олеснат плаќањата на странски локации за коцкање. Но, како што беше кажано претходно, крипто казина обично работат во области каде што стандардните онлајн казина не можат да одат. Тие се брзи, анонимни и нудат ниски трансакции. И без да заборавиме дека овие казина ги обезбедуваат сите игри достапни во стандардно онлајн казино.

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости