Бетсон добива во ред да нуди услуги за спортско обложување во Германија

Новости

2021-04-28

Eddy Cheung

Продолжува издавањето лиценци за спортско обложување во Германија од страна на Регионалниот совет на Дармштат. Во март 2020 година, Бетсон доби дозвола да нуди услуги за спортско обложување во земјата. Запомнете дека плановите се веќе во целосна опрема за официјалното отворање на германскиот пазар iGaming на 1 јули 2021 година.

Бетсон добива во ред да нуди услуги за спортско обложување во Германија

Говорејќи по добивањето зелено светло за работа, извршниот директор на Betsson, Понтус Линдвол, рече дека компанијата е задоволна што ја добива лиценцата и е добро подготвена да ја лансира својата германска спортска книга според германските прописи. Таа додаде дека компанијата со нетрпение очекува да им понуди на германските обложувачи време од нивниот живот.

7 нови веб-страници за спортско обложување

По успешното лансирање на пазарот, ова онлајн казино и спортски книги операторот ќе управува со до седум различни брендови за спортски книги. Тие вклучуваат Betsson, Betsafe, Guts, Casinowinner, Nordicbet, Rizk Sport и Schnellwetten.

Досега, Регионалниот совет на Дармштат има доделено лиценци за работа на 25 оператори низ целата земја, вклучувајќи го и Betway. Регулаторното тело неодамна лиценцираше три сосема нови поделби на Tipico, водечки меѓународен онлајн казино и давател на услуги за спортско обложување.

Имајќи го предвид тоа, доделувањето на лиценци за работа на новиот германски пазар за спортско обложување започна во октомври 2020 година. Novomatic, Tipico, GVC и Gauselmann беа првите што добија одобрение.

Во ноември, новиот регулатор издаде лиценци за Bet3000, bet-at-home и Interwetten. Уште три одобренија за Oddset, NetXBetting и Tipster.de брзо го следеа ова.

Betway ја добива и лиценцата за работа

По Бетсон, Betway стана 27-ми оператор со спортски книги што доби лиценца за работа во земјава. Пред ова, обложувалницата веќе се зацврсти во Германија, благодарение на нејзините партнерства со повеќе клубови од Бундеслигата, вклучувајќи ги Херта БСЦ Берлин, ВфБ Штутгарт и СВ Вердер Бремен. Компанијата ќе ги нуди своите услуги за спортско обложување преку веб-страницата betway.de.

Еве што имаше да каже извршниот директор на Betway, Ентони Веркман: 

„Со нетрпение очекуваме да ја исполниме нашата посветеност кон нашите германски клиенти, нудејќи им незаменливо искуство на онлајн спортско обложување во безбедно, фер и одговорно опкружување“

Тој додаде дека Бетсон е воодушевен што добива лиценца за спортско обложување од Регионалниот совет во Дармштад.

Неодамна, Betway се најде на насловните страници откако го спонзорираше главниот настан за крикет во Јужна Африка на почетокот на годината. Ова ја зголеми нејзината глобална привлечност, која веќе е голема во Бразил, каде што води ТВ канал. Најновиот договор значи дека само неколку онлајн обложувалници можат да се совпаднат со присуството на пазарот за спортско обложување на Betway.

Партнерството на Big Bola Casinos

Во другите вести, Betsson Group објави на 12 април 2021 година, дека соработува со Big Bola Casinos за да ги зајакне своите iGaming операции во Мексико. Во договорот, Бетсон ќе им понуди на мексиканските обложувачи локализирани спортски книги, онлајн казина и услуги за казино во живо.

Според извршниот директор на Betsson Group, овој потег ќе ја зголеми компанијата во Латинска Америка, која е еден од најживописните обложувачки региони. Компанијата верува дека партнерството со локален бренд ќе и помогне да ја насочи нејзината содржина да одговара на мексиканската култура.

Пред тоа, Betsson Group доби зелено светло за дистрибуција на онлајн казино услуги во аргентинската провинција Буенос Аирес. По овој договор, операторот ќе биде партнер со Casino de Victoria за да ги понуди своите наградувани игри.

Неколку работи за Betsson Group

Бетсон е еден од најголемите оператори на онлајн казино и спортски книги ширум светот, со присуство на пазарот датира од 1963 година. 

Компанијата е котирана на NASDAQ Стокхолм и управува со преку 20 брендови, вклучувајќи ги Betsson, Betsafe, CasinoEuro, NordicBet и многу повеќе. По фантастичните перформанси во конкурентната индустрија, компанијата неодамна го освои признанието на EGR Nordics Awards 2021. Тие вклучуваат оператор на годината за 2021 година, мобилен оператор на годината за 2021 година и оператор на годината за услуги на клиентите за 2021 година.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости