БЛИК - Најпопуларен метод за депозит во Полска

Новости

2022-07-02

Blik практично доминира на пазарот за онлајн плаќање во Полска. Во 2022 година, Полјаците правеле во просек по 80 милиони трансакции месечно и иако системот е на пазарот од 2015 година, сепак трендот е нагорен. Ние го користиме Blik за да плаќаме онлајн, во продавници, да вршиме трансфери на „телефонот“ и да ги надополнуваме нашите сметки во онлајн казина. Операторите на онлајн казина се повеќе се свртуваат кон оваа опција за плаќање бидејќи таа е едноставно најзгодна. Потребни се само неколку моменти и можете да играте.

БЛИК - Најпопуларен метод за депозит во Полска

Во оваа статија ќе ги претставиме сите најрелевантни информации за тоа како функционира платежниот систем Blik и ќе докажеме дека тоа е апсолутно најлесниот начин да ја надополните вашата сметка онлајн. Ајде да почнеме!

Практично користење

Постои мислење за Блик дека ако некој го користи еднаш, секогаш ќе го избере наместо другите опции за онлајн трансакции. Денешниот онлајн казина фокусирајте се на директни трансфери, е-паричници, криптовалути и припејд картички. Сите овие опции имаат еден недостаток: тие бараат време. Електронските паричници и припејд картичките треба да се надополнат, додека директните банкарски трансфери... може да потраат и до неколку дена за обработка. 

Меѓутоа, ако казиното има понудена опција Blik, во умот на играчот брзо се вклучува светло дека штом ќе одлучи да регистрира сметка, ќе може да игра за само еден момент.

Користењето на Blik е задоволство. Откако ќе регистрирате сметка, се што треба да направите е да отидете во делот за плаќање и да ја изберете оваа опција за трансфер на пари. Шемата за трансакции секогаш изгледа идентично:

  1. Префрлете се на апликацијата за мобилно онлајн банкарство.
  2. Префрлете се на опцијата Blik (треба да се прикаже тековниот привремен шестцифрен код)
  3. Препишете го кодот во соодветното поле на страницата за казино или бидете пренасочени од казиното.
  4. На мобилниот уред ќе се појави известување за завршување на трансакцијата.
  5. Откако ќе кликнете на известувањето, повторно ќе бидете префрлени во апликацијата, каде што треба да ја потврдите трансакцијата. Во зависност од избраниот метод за проверка, корисникот потврдува дека тој или таа е вистинскиот корисник на уредот (дава PIN или чита отпечаток од прст).

Само неколку моменти подоцна парите се на својата дестинација и можете да почнете да играте.

Избор на онлајн казино со Blik

Бидејќи практично сите Полјаците се убедени во Блик трансакции, казината одлучија да ја направат оваа трансакција достапна на нивните најбарани начини на плаќање. Играчите бараат погодност, како и сигурни и брзи трансакции, а Blik им го обезбедува тоа. 

Бидејќи љубителите на коцкањето знаат дека некои оператори ја нудат оваа опција и, при проверка на различни казина, забележуваат дека одредена страница не ја вклучува оваа опција, тие често ги напуштаат нејзините услуги и продолжуваат понатаму. Ова, се разбира, е особено точно за луѓето кои избегнуваат да поставуваат повеќе е-паричник сметки или купување припејд картички.

Сепак, во овој момент вреди да се напомене дека одлуката да се префрлите во друго казино не треба да се донесе премногу набрзина. Често Blik не се прикажува директно на страницата. Одличен пример за користење на оваа опција за трансакција е системот Przelewy24, кој се појавува и во полските онлајн казина. Ако оваа опција е наведена во делот за плаќање, безбедно може да се претпостави дека и вие ќе можете да го користите Blik.

Blik во портите за онлајн трансфер

Сајтовите како Przelewy24, Tpay, PayU и Dotpay се нарекуваат портали за онлајн плаќање и вклучуваат до десетици различни форми на трансакции. Овие се движат од стандардни жични трансфери до електронски паричници до Blik. 

Казиното едноставно го пренасочува заинтересираниот играч на таква порта и ги прикажува достапните опции за плаќање. Сè што треба да направи играчот е да избере Blik и да ја заврши трансакцијата на ист начин како што е опишано погоре.

Портите за плаќање преку Интернет се исклучително погодни, но најчесто тие наплаќаат мала провизија по трансакција, за која играчот секогаш треба да биде подготвен.

Кој може да користи Blik?

Тоа се исклучиво корисници на мобилно банкарство. Интересно, Blik е исклучиво мобилна опција, директно поврзана со банкарската апликација. Во Полска, овој метод може да го користат корисници на десетина различни банки, вклучувајќи ги PKO Bank Polski, Alior Bank, ING, mBank, Santander и Bank Pekao.

За да добиете пристап до трансакциите на Blik, треба да ја преземете и активирате банкарската апликација. Понекогаш, исто така, треба дополнително да го активирате системот за трансакции Blik користејќи онлајн банкарство. Кога сè е подготвено, можете да ги искористите целосните можности на оваа опција за плаќање.

Во случај дотичниот играч да има сметка во мала банка која не дозволува трансакции со користење на Blik, тој нема да може да го користи овој метод.

На што треба да внимавам при завршувањето на трансакциите на Blik?

Најпрво за тоа дали го внесувате кодот на вистинското место. Кога плаќате на Интернет со помош на опцијата Blik, особено треба да се внимава. Лицето што ја завршува трансакцијата треба внимателно да провери дали местото каде што ја внесува шифрата е соодветно и не треба да се дава на трето лице. Низата со шест цифри е само за лична употреба и ниеден консултант никогаш нема да ја побара.

Ако сте пренасочени на страница која тврди дека е Blik, треба да потврдите дека тоа е доверлива услуга - најчесто сте пренасочени на портали за плаќање како Przelewy24. Конечниот чекор за верификација ќе биде износот на трансакцијата, кој ќе се прикаже на екранот на телефонот. Тоа треба да бидат истите пари што сакавте да ги депонирате. Понекогаш износот може да се зголеми за 1-2 PLN (провизија за портал).

Казино со Блик - Резиме

Трансакциите со Blik код во моментов се најзгодниот метод за онлајн трансакции. Ако некое лице е заинтересирано да игра во одредено казино што го нуди овој начин на плаќање, можете да бидете сигурни дека по само неколку минути ќе можете да соберете го вашиот бонус за добредојде и почнете да играте. Блик веќе го користат неколку милиони Полјаци - таквата бројка едноставно не може да биде погрешна. Затоа, не двоумете се и придружете им се на задоволните играчи кои решија да ги надополнат своите сметки со Блик.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости