Врвните кучиња во Европа поставуваат место на брзорастечкиот индиски онлајн казино пазар

Новости

2021-05-02

Eddy Cheung

Коцкањето е дел и дел од многу култури на глобално ниво, Индија вклучени. Значи, слободно може да се каже дека земја со повеќе од една милијарда луѓе е рај за повеќето онлајн казино и оператори со спортски книги. Но, спротивно на очекувањата, индискиот простор за коцкање бавно го засили темпото поради строгите закони за коцкање. Сепак, тоа е на пат да се промени бидејќи европските „големи момчиња“ се подготвуваат да зграпчат пазарен удел во Индија.

Врвните кучиња во Европа поставуваат место на брзорастечкиот индиски онлајн казино пазар

Дали онлајн коцкањето е легално во Индија?

Интересно е тоа што онлајн коцкањето во Индија се уште е во „сива“ зона. Тоа е затоа што земјата допрва треба да воведе закони со кои се регулира работењето на онлајн казиното. Со едноставни зборови, онлајн коцкањето е 100% легално во Индија. Всушност, ниту еден обложувач сè уште не е уапсен и осуден за учество во онлајн коцкање во земјата.

Зошто европските оператори за онлајн коцкање се преселуваат во Индија

Како прво, Индија има една од најшироките интернет-покритии ширум светот. Се проценува дека земјата има повеќе од 500 милиони активни корисници на интернет. Оваа популација може да се обложува на кое било онлајн казино или спортска книшка се додека е офшор компанија. Во моментов, индискиот пазар на коцкање се проценува на околу 1 милијарда долари, а експертите предвидуваат раст од 41% годишно. Сега тоа е пазар премногу добар за да се игнорира!

Исто така, веројатно ќе видите повеќе онлајн казина во Индија бидејќи многу развивачи на софтвер создаваат игри прилагодени за индиските играчи. Популарните индиски онлајн казино игри како Тинејџер Пати и Езуги Андар Бахар сега се потпора на повеќето европски сајтови за коцкање. Освен Езуги, Еволуција приреди и две игри на маса под индиско влијание, особено Боливуд Блек Џек и Боливуд Рулет.

Конечно, многу обложувалници и онлајн казина прифаќаат и вршат плаќања во индиски рупии. И тоа не заборава дека повеќето од овие веб-локации се достапни на хинди. Генерално, потенцијалот на индиската индустрија за коцкање е огромен.

Највисоко оценети европски казино оператори веќе во Индија

Сега подолу се некои популарни европски оператори на онлајн казино кои веќе доминираат на индискиот пазар за игри:

Еволуција игри

Не е погрешно да се каже тоа Еволуција е најголемиот и најуспешен развивач на дилер во живо ширум светот. Оваа компанија е позната по забавните игри со дилери во живо кои се емитуваат директно од нејзините студиа со седиште во Латвија и Малта. Овој добавувач на софтвер, исто така, ги пренесува своите игри во живо од повеќе европски и американски студија. Како резултат на тоа, очекувајте да ги најдете игрите на маса на Evolution на повеќето индиски локации за коцкање.

Исто така, вреди да се напомене дека Evolution, во партнерство со Betway, ги лансираше првите Боливуд рулет и Боливуд Блек Џек во 2020 година. Вистинските крупии кои зборуваат на хинди управуваат со двете игри. Едноставно посетете кое било онлајн казино напојувано од Evolution и уживајте во овие забавни наслови.

Езуги

Друг популарен европски бренд кој моментално е во Индија е Езуги. Лансирана во 2012 година, оваа компанија ја намали нишата за развој на производи за мобилни коцкање со врвен квалитет и игри на маса во живо. Компанијата моментално работи до девет студија во Шпанија, Лондон, Израел, Бугарија, Романија, Белгија, Малта и Камбоџа. Денес, Езуги е познат по развојот на првата и единствената игра во живо на Andar Bahar.

NetEnt

Неодамна, Evolution Gaming купи NetEnt во зделка вредна околу 2 милијарди долари. Сега ова значи дека индиските играчи сега можат да уживаат во 300+ наслови на видео слотови на NetEnt, вклучувајќи го и сосема новиот Divine Fortune Megaways. NetEnt слотови се познати по функции како што се бесплатни вртења, мултипликатори, симболи за расфрлање и, се разбира, механичарот на Megaways со високи исплати. Други популарни наслови на NetEnt вклучуваат Starburst, Gonzo's Quest, Dead or Alive и многу повеќе.

Заклучок

Иако не постои регулатива за онлајн коцкање во Индија, гејмерите можат да играат знаејќи дека активноста е легална. Сепак, внимавајте кое онлајн казино во Индија ќе го изберете. Секогаш гледајте дали страницата за коцкање е лиценцирана и регулирана од реномирана организација како UKGC, MGA, Kahnawake Gaming Commission и многу повеќе. Освен тоа, уживајте!

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости