Зошто Алвин Чау беше уапсен во Макао?

Новости

2022-05-09

Benard Maumo

На Макао, една од светските „коцкарски мека“ не му недостасуваат сопствените контроверзии. Кон крајот на минатата година, Алвин Чау, поранешен претседател и извршен директор на Suncity Group Holdings, беше уапсен. Властите веруваат дека 47-годишниот бизнисмен управувал со нелегален синдикат кој може да му наштети на најголемиот пазар за коцкање во светот. 

Зошто Алвин Чау беше уапсен во Макао?

Притворот на Алвин Чау

Пред неговото апсење и притворање кон крајот на ноември минатата година, Алвин Чау беше претседател и извршен директор на Summit Ascent Holdings и Suncity Group Holdings. Магнатот на џанкет беше меѓу единаесетте одделно уапсени од Бирото за јавна безбедност во Венжоу (БСБ) за членство во криминални организации, олеснување на перење пари и промовирање нелегални операции за коцкање. 

Според полициското соопштение, Чау имал поставено казино ѓубре Макао уште во 2007. Покрај тоа, тој води повеќе онлајн казина на Филипините. Полицијата соопшти и дека во инвестициите на бизнисменот моментално има над 80.000 коцкари и 12.000 коцкарски агенти.

Но, која е главната причина за неговото апсење? По две години истраги, Чау беше вмешан во ангажирање на копнените како акционери и учество во прекугранични активности за обложување. Уште полошо, Чау е обвинет за водење на подземни банкарски услуги и олеснување на прекугранични трансакции со пари.

Потенцијална казна за Алвин Чау

Според правниот систем на Макао, Чау и другите осомничени не се виновни за никакво кривично дело додека судовите не го докажат спротивното. Исто така, осомничените наместо полицијата во Венџоу, ќе одговараат од Јавното обвинителство. 

Во меѓувреме, обвинителите тврдат дека Чау ги заработил своите милијарди дозволувајќи им на богатите жители на копното да учествуваат во прекугранични и офшор коцкање во Кина. Овие активности се нелегални во Кина, иако автономниот регион формулира свои закони за коцкање. 

Според соопштението на локалната самоуправа, актуелните закони за џункет операции се релативно „совршени“. Сепак, органот ја истакна потребата од зајакнување на постојните закони за ефикасен надзор на операторите за игри во регионот. Во моментов, јавните консултации се во тек во врска со измената на законите за коцкање во Макао.

Тековна состојба на коцкање во Кина

Заинтересираните следбеници на вестите за коцкање не се нови за фактот дека Кина брза да го регулира својот пазар за коцкање. Целта е да се спречат нелегалното коцкање и приходите на владата.

Како што се очекуваше, Макао беше првиот административен регион во Кина кој донесе закони за коцкање, а останатите региони најверојатно ќе го следат примерот наскоро. Иако правилата се строги, има уште многу да се направи ако кинескиот пазар на коцкање сака да биде на исто ниво со Европа.

Во Кина, на пример, незаконски е да се учествува во каква било форма на коцкање, вклучително и онлајн коцкање. Дури и коцкањето во најдобрите офшор казина не е дозволено, со тоа што владејачката партија им забрани на сите странски оператори да прифаќаат кинески играчи. Прекршувањето на овој закон може да доведе до 3 години зад решетки.

Но, интересно е што Кина донесе закон во 2017 година со кој им дозволува на филипинските оператори за игри во земјата. Ова отвори простор за онлајн казина во земјата, при што многу кинески државјани се преселија на Филипините за да управуваат со овие локации за коцкање. Значи, тоа беше договор со победа-победа за двете земји. 

Нешто за лиценцирани гејминг џункети

Значи, кои точно се џанк-оператори во Макао? Станува збор за „промотори на игри“ кои водат ВИП соби за игри во име на лиценцирани казино оператори во Макао. Џанкетите се одобрени од DICJ (Биро за инспекција и координација на игри) и наводно вработуваат илјадници луѓе во Макао. Така, накратко, џанкетите се легални посредници во казино за нудење услуги со високи ролери.

По апсењето на Чау, портпаролот на Сансити брзо реагираше тврдејќи дека сите џанкери во регионот работат според дефинираните закони за коцкање. Но, штетата е веќе направена за г-дин Чау, бидејќи меѓународната новинска станица Ројтерс објави дека Suncity Group Holdings не е наведена во џанк операции.

Апсењето дополнително го нарушува имиџот на џанкери во Макао кои беа обвинети за олеснување на перење пари за богатите во континентална Кина. Дури и ОН не можеа да одолеат да го коментираат ова прашање велејќи дека ова треба да биде знак за џанкети индустрија. 

Подобра и почиста средина за коцкање во Макао

По овој инцидент, акциите на казиното во Макао беа потресени. Акциите на Wynn Macau паднаа за 7,8%, при што MGM China загуби уште повеќе со 10%. Инвеститорите ги изразија своите стравувања од тврдокорниот став на властите кон секторот. Познатиот џункет оператор донел високи ролки во Макао од Кина, им одобрил кредит и им ги наплатил долговите.

Но, генерално, построгиот став е дел од пошироката стратегија на владата за контрола на нелегалното обложување во Кина. Во зависност од тоа како ќе одлучите да го погледнете, ова е добра вест за операторите и играчите, бидејќи индустријата ќе биде побезбедна за работа. Запомнете дека пред СОВИД-19, владата на Макао собираше импресивни 80% од приходите од индустријата за обложување . Сега ова значи дека индустријата може да стане само поголема и подобра.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости