Историја на онлајн слотови

Новости

2020-09-29

Онлајн слот машините кои се популарни во денешно време меѓу коцкарите имаат длабока историја. Тие беа основани во 1891 година од компанијата Ситман и Пит со седиште во Бруклин. Сепак, дури четири години подоцна, светот на коцкањето беше запознаен со механички слот машина, Liberty Bell. Ајде 1964 година, и Bally Technologies го разви првиот електричен слот машина. Сепак, историјата на автоматите еднаш беше повторно напишана во 1975 година со напредокот на технологијата на микрочипови и пронаоѓањето на видео слотови. Иако оваа варијанта стана исклучително распространета во копнените казина, сето тоа се промени со доаѓањето на виртуелните казина.

Историја на онлајн слотови

Интернет ера

Интернет-бумот во средината на 90-тите ја промени индустријата за коцкање. Појавата на онлајн казина значеше дека игрите како слотови требаше да се играат поинаку. Повеќе не беше потребно да се патува со милји до казина од тули и малтер. Наместо тоа, играчите можеа да уживаат во слотови во удобноста на нивните домови. Microgaming го дизајнираше првиот онлајн видео слот машина. Оваа варијанта на слот беше меѓу 18-те игри понудени од првата онлајн страница за коцкање. Денес, постојат мноштво интернет казина со слотови како нивна постер казино игра. Огромната популарност на онлајн слотови виде дека онлајн-страниците ги надминуваат копнените казина по профит и ангажман.

Напредок во софтверот за коцкање

Претходно, онлајн слот машините имаа само основни симболи, макари и дизајн кој ги имитира нивните копнени колеги. Благодарение на напредокот во компјутерското програмирање, модерната машина доаѓа со примамливи теми, живописни распореди, возбудливи приказни, иновативни симболи, возбудливи бонус кругови, повеќе од 5 ролни и имагинативни посебни карактеристики. Зголемениот број на развивачи на софтвер е одговорен за над 2000 достапни варијанти на слотови. На почетокот, само Microgaming беше одговорен за развој на онлајн слотови. Сепак, сегашниот сектор за онлајн коцкање се карактеризира со неброени развивачи на слотови. Овие програмери се натпреваруваат со формулирање на софистициран софтвер за слот кој овластува различни наслови на слотови.

Слотови на мобилен

Еволуцијата на технологијата бележи преместување на слотови од копнени казина до компјутери, и конечно до мобилни уреди. Онлајн слотот стана мобилна активност во која играчите можат да се вклучат на нивните уреди со Android или iOS. Мобилните слотови може да се играат или во прелистувачот или преку апликација, во зависност од избраното казино. Покрај технолошкиот напредок, во пораст се и џекпотовите што ги нудат онлајн автоматите. Првично, во приказната за слотот, имаше Cash Splash на Microgaming, кој плаќаше умерени саксии. Со текот на годините, имаше пораст на слотови за џекпот како Mega Moolah кои плаќаат смешни суми на евентуалните победници на саксии.

Широка историја и еволуција на онлајн слот игра

Еволуцијата на онлајн слотови не беше ништо друго освен сензационална. Дознајте како слотовите се променија од појавата на првиот видео слот на Microgaming.

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости