Како коцкањето со вештачка интелигенција ја менува индустријата на iGaming

Новости

2021-07-11

Eddy Cheung

Веројатно го знаете легендарниот дуел помеѓу Дип Блу (компјутер на IBM) и Гари Каспаров (познатиот светски шаховски мајстор) пред 20 години. И како тоа да не е доволно, Libratus, компјутерска програма базирана на вештачка интелигенција, ги победи најдобрите светски покер играчи во 2017 година. Оттогаш, коцкањето со вештачка интелигенција станува сосема нова норма. Значи, овој водич разгледува неколку клучни начини на кои вештачката интелигенција ја менува онлајн казино индустријата.

Како коцкањето со вештачка интелигенција ја менува индустријата на iGaming

Создадете попаметни противници

Очигледно е дека врската помеѓу онлајн казиното и вештачката интелигенција не започна денес. По горенаведените резултати, стана кристално јасно дека машинското учење може да помогне да се создадат пострашни противници за човечките играчи. На пример, има повеќе казино игри со виртуелни пари на Google Play и App Store во кои можете да уживате без да ризикувате ниту денар.

Честопати, овие игри може да бидат предизвик да се победат, дури и за искусни играчи на казино. А за возврат, можете да ги користите овие игри за да ги изострите вашите вештини за коцкање пред да играте за вистински пари на вашето омилено онлајн казино. Генерално, вештачката интелигенција може да ви помогне да бидете подобар играч на казино.

Откријте и намалете ја зависноста од коцкање

Во моментов, кампањата за подигање на свеста за зависноста од коцкање е на највисоко ниво на сите времиња. И благодарение на вештачката интелигенција, кампањата доби значителен поттик. Спроведувањето на вештачката интелигенција во спортското обложување и просторот за онлајн казино им помогна на операторите да ги идентификуваат коцкарите кои претеруваат со оваа рекреативна активност.

Ова им овозможува на засегнатите страни да иницираат мерки за спречување на проблемот пред да се влоши. Накратко, вештачката интелигенција ќе му помогне на онлајн казиното да ги следи вашите активности на коцкање во реално време и ќе препорача суспензија на сметката во сомнителни случаи на зависност од коцкање.

Ефикасна услуга за клиенти

Вештачката интелигенција, исто така, направи долг пат кон револуција во начинот на работа на повеќето онлајн бироа за услуги на клиентите. Типично, повеќето регулирани онлајн казина нудат поддршка за разговор во живо управувана од интелигентни ботови. Овие чат-ботови се програмирани да даваат навремени и точни одговори на повеќето стандардни барања на клиентите.

Ако претходно сте наишле на таков, ќе сфатите дека четботите се дури и побрзи од човечката поддршка. Сепак, можеби ќе треба да го контактирате тимот за поддршка за повеќе технички решенија како банкарство, суспензија на сметка итн.

Превенција на изневерување

Мамењето е навистина најголемиот проблем со кој се соочува индустријата за коцкање. Но, со вештачката интелигенција, овој порок за коцкање значително се намалува. Вештачката интелигенција може брзо да ја проучува шемата за играње на сите играчи на масата и да обезбеди точни резултати за мамење играчи.

Ова му помага на презаситениот дилер на онлајн казино да ги исфрли нечесните играчи, па оттука создавајќи фер средина за коцкање. Изненадувачкиот дел е што играчите исто така можат да ја научат вештачката интелигенција на правилата на играта за да им помогнат да знаат кога казиното мами.

Понудете персонализирано искуство за играње

Редовните играчи на онлајн казино знаат дека онлајн казината ги приспособуваат своите игри врз основа на минатите активности на играчите. Па, тоа е вештачката интелигенција во нејзината најдобра форма. Освен откривање на зависност од играчи, казиното може да ги користи податоците на вештачката интелигенција за да ги анализира трендовите на играчите за да го направи искуството со игри по персонализирано и попријатно.

На пример, ако сакате да играте видео слотови со египетска тематика, вештачката интелигенција ќе ги анализира и оценува овие податоци. За возврат, првото нешто што ќе го видите следниот пат кога ќе го посетите казиното е список на слотови со египетска тематика.

Што е следно?

Коцкањето со вештачка интелигенција е несомнено иднината на индустријата за онлајн казино и спортско обложување. Како играч, треба да се радувате на индустрија која е побезбедна, поправедна и поефикасна. Но, од друга страна, операторите на онлајн казино сигурно ќе уживаат во справувањето со трезвени и среќни играчи, благодарение на аналитиката за вештачка интелигенција во реално време. Како заклучок, вештачката интелигенција можеби сè уште е на своите бебешки чекори, но доказите постојат дека ова е иднината.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости