Како куќата секогаш победува: Објаснета профитабилноста на онлајн казиното

Новости

2021-12-24

Eddy Cheung

Дали некогаш сте се запрашале како казината и обложувалниците остануваат во живот и покрај тие мамут победи на џекпот? Како и секој друг бизнис, казината треба да донесат дома максимален профит без разлика колку ќе освоите.

Како куќата секогаш победува: Објаснета профитабилноста на онлајн казиното

Сè е дизајнирано да ги поттикне играчите да трошат повеќе средства. Не е ни чудо што велат дека „куќата секогаш победува“. Значи, овој напис ги открива интригите зад профитабилноста на казиното.

Како куќата секогаш победува

Како што беше кажано на почетокот, игрите во казино се дизајнирани да и дадат потенцијален профит на куќата. И ова важи без разлика дали играчот ќе победи или ќе го изгуби облогот. Тоа е повеќе или помалку вградениот профит за казиното. Значи, без разлика на типот на онлајн казино игра што ќе ја изберете, работ на куќата е неопходно „зло“ на кое мора да се навикнете.

За да го ставите во поедноставна перспектива, на пример, земете го во предвид слот машина со раб на куќата од 4%. Таквата игра дава вкупна стапка на RTP (Враќање на играчот) од 96%. Ова е во суштина максималниот процент што играчот може да го земе дома ако работите тргнат по својот пат. Придржувајќи се до горната стапка, играчот кој се обложувал 100 долари ќе добие максимална победа од 96 долари, а 4 долари ќе одат во куќата. Значи, без разлика дали ќе го изгубите облогот или ќе го добиете, куќата нема да згасне.

Но, дури и ако сте играње казино игра со 0,5% куќен раб, имајте предвид дека играта ќе биде профитабилна само на краток рок. Подолгото играње само ќе ве доведе до непрофитабилност. Знаејќи го ова, повеќето онлајн казина ќе убијат за играчите да играат подолго. Повеќето почетници се занесуваат со бесплатни облози, не знаејќи дека се однесува на работ на куќата.

Зошто луѓето сепак се коцкаат?

До овој момент, очигледно е дека куќата секогаш ќе го оддалечи победникот. Но, сепак, повеќето сајтови за коцкање генерираат огромен сообраќај во еден ден. Зошто е тоа така?

Прво, ако коцкарите не добиваа облози, индустријата до сега ќе беше мртва. Иако куќата секогаш победува, некои играчи заработуваат пари од обложување. Некои дури го финансираат својот раскошен начин на живот од кариера во обложување. Работата е во тоа што коцкањето е најмногу за среќа и малку вештина. Значи, очекувајте Mega Moolah неочекувани добивки се додека сте ставиле облог.

Друга причина зошто луѓето се обложуваат е да се забавуваат. Казината се познати по својата ненаситна алчност, што сепак не е лошо. Тоа е само бизнис! Тие користат ефективни маркетинг тактики за да помогнат во привлекувањето и задржувањето на играчите. Секој аспект од нивните игри, вклучувајќи звучни ефекти, квалитет на слика и бонус промоции, е дизајниран да создава зависност.

Нешто за теоријата на веројатност

Сакате да знаете како играчите ги остваруваат своите победи, од друга страна? Потоа дознајте нешто за концептот на веројатност во коцкањето. Веројатноста е односот на предвидениот исход наспроти вкупниот исход. На пример, сакате да изберете портокал од торба со шест банани и еден портокал. Ако е така, односот на добивање портокал е 1 спрема 7.

Но, како се применува веројатноста во коцкањето? Ако играте на европско рулет, ќе добиете 37 џебови нумерирани од 1-36. Има и еден џеб со нула. Во тој случај, веројатноста за слетување на еден од џебовите е 1 спрема 37 или 2,7%. Да претпоставиме дека изберете Црвено/Црно, веројатноста за исходот е 18/37 x 100%. Ова ви дава стапка на веројатност од 48,65%.

Како да победите на онлајн коцкање

Ако сте решиле да играте казино игри, најважно е да научите како да победувате. Прво, секогаш практикувајте управување со субсидирам. Иако одењето во победничка треска е дефинитивно забавно, запомнете дека поразите се почести од победите. Поради оваа причина, креирајте банкарска сметка за коцкање и поделете ја на помали единици. Главната идеја е да се обложувате само со околу 5% од банкротот по сесија. Надминувањето на оваа стапка може да ве натера да паднете во само неколку раце.

Второ, откажете се додека сте уште напред. Како што беше дискутирано погоре, работ на куќата секогаш ќе ви обезбеди губење на долг рок. Затоа, за да бидете безбедни, тргнете се откако ќе додадете одреден процент на вашата банка. Ова може да биде 10%, 20%, 30%, и така натаму. Тоа е единствениот начин да го напуштите казиното со победа. Немојте да бидете во искушение да ги удвоите вашите облози, надевајќи се дека ќе ги вратите загубите.

Пред сè друго, бирајте ги игрите мудро. Подобро е да играте игра со ниска куќа, отколку онаа што брзо ќе ви го изеде целиот субсидирам. Добар пример е рулет.

Повеќето коцкари го претпочитаат европското тркало затоа што нуди понизок раб од американската варијанта. И ако е можно, научете да играте игри засновани на вештини како покер и блек џек, бидејќи тие овозможуваат простор за намалување на работ на куќата со оптимална стратегија. Сепак, играјте за забава.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости