Коцкањето со биткоин ќе се зголеми по неодамнешното соопштение на PayPal

Новости

2021-05-20

Eddy Cheung

Миграцијата на дигитални плаќања продолжува да фаќа пареа. Овој пат, PayPal е тој кој ја виде светлината и одлучи да го лансира својот паричник за криптовалути насочен кон американските трговци и клиенти. Според соопштението за печатот во октомври 2020 година, PayPal избра да оди по овој пат откако го забележа зголемениот интерес за дигитални монети од страна на неговите потрошувачи и централни банки.

Коцкањето со биткоин ќе се зголеми по неодамнешното соопштение на PayPal

Но, како одлуката ќе влијае на коцкањето Биткоин и на индустријата за коцкање воопшто?

Универзално прифаќање без услови

Како што се очекуваше, најновиот потег на PayPal ќе има значителен ефект врз светот на коцкањето. Како што е сега, повеќето онлајн казина им дозволуваат на играчите да депонираат биткоин и други дигитални валути на нивните сметки за коцкање. Самиот PayPal може да се пофали со повеќе од 360 милиони клиенти ширум светот, а бројот се очекува дополнително да расте. Уште подобро, PayPal е стандарден начин на депозит и повлекување на овие казина.

Сепак, сметката на PayPal на клиентот мора да биде таа што ќе ја купи дигиталната монета што тие имаат намера да ја користат, според извршниот директор и претседател на PayPal, Ден Шулман. Тој рече дека ова ќе и помогне на компанијата да ги разбере сите трансакции со криптовалути и да направи целосен KYC (Знајте го вашиот клиент).

Исто така, вреди да се запамети дека кога купувате биткоин со PayPal, плаќањето ќе се обработува во фиат валути. Затоа, немате никаква рака во крипто трансакциите. Но, генерално, најновиот потег е добредојден додаток за глобалните корисници на биткоин.

Придобивките од PayPal Crypto Wallet за играчите на онлајн казино

Иако другите опции за е-паричник како Revolut веќе нудат поддршка за криптовалути, PayPal е широко прифатен од повеќето сајтови за коцкање. Сега ова значи дека играчите на Биткоин ќе имаат огромна корист. Подолу е краток преглед:

Супер-брзи трансакции

Како што можеби веќе знаете, и двете Биткоин и PayPal нудат скоро инстант трансакции. Со други зборови, депозитите на биткоин на вашата сметка за крипто казино ќе бидат брзи и ефикасни. Исто така, важно е да се запамети дека плаќањата со Биткоин се директни без посредници како банките и властите. Ова ја прави целата идеја за трансакциите со PayPal-Bitcoin безбедна, анонимна и брза.

Коцкањето со биткоин ќе биде поевтино

За време на соопштението за печатот, Шулман потврди дека купувањето криптовалути на PayPal ќе биде поевтино и побрзо, благодарение на помалку посредници. Сега тоа не може да биде подалеку од вистината, имајќи предвид дека PayPal моментално може да се пофали со една од најпристапните стапки на трансакции за онлајн трговците. Уште подобро, трансакциите со биткоин се лишени од оние непотребни даноци и давачки што може негативно да влијаат на вашите вкупни добивки.

Дополнителни опции за коцкање

Сега ова е прилично очигледно. По воведувањето на паричникот за криптовалути PayPal, најверојатно ќе видите повеќе онлајн казина кои доаѓаат. За разлика од порано, кога биткоин казината беа малку и широки, сега можете да го користите BTC за да се обложувате на кое било казино на PayPal. Но, како што беше кажано претходно, нема директно да играте и да победите користејќи Bitcoin или која било друга криптовалута поддржана од PayPal.

Зголемена вредност на биткоинот

Во моментов, еден биткоин е еквивалентен на 58.493,40 долари. Значи, во суштина, оние кои веќе инвестирале во Биткоин жнеат многу. За играчите на казино, тоа значи дека бонусите и промоциите сега се повредни.

Нормализирајте ги трансакциите со криптовалути

Бизнисите и поединците веќе некое време се двоумат дали да прифатат трансакции со криптовалути. Но, по лансирањето на крипто поддршката на PayPal, најверојатно ќе видите повеќе е-паричници да го следат примерот. Иако одлуката на PayPal може да биде збунувачка, се очекува да постави предност за тоа како луѓето ги гледаат дигиталните монети.

Заклучок

PayPal несомнено ги привлече брзите конкуренти со овој потег. Новиот крипто-паричник ќе и помогне на компанијата да привлече повеќе клиенти кои претходно биле претпазливи за плаќањата со криптовалути. А што се однесува до играчите на Bitcoin, ништо не може да биде поудобно од супербрзите трансакции што ги нуди PayPal.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости