Најдобрите казина во Сингапур: Дефинитивен водич (2022)

Новости

2022-07-15

Muge Aribilginc

Сингапур е општо познато дека е конзервативна земја која се стреми да ги зачува своите традиционални социјални институции и практики. Владата на Сингапур често воведува нови регулативи и закони за одржување на мирот и редот. 

Најдобрите казина во Сингапур: Дефинитивен водич (2022)

Сепак, забележувајќи ја златната можност за привлекување повеќе туристи и зголемување на вработеноста во земјата, владата одлучи да ги суспендира своите воспоставени закони и го легализираше коцкањето во средината на 2000-тите. 

Денес, Сингапур е дом на две од најголемите казино одморалишта во светот - Marina Bay Sands и Resorts World Sentosa - и се смета за една од највозбудливите дестинации за коцкање во светот. 

Двете легално оперативни казина ги пречекуваат странците без да наметнуваат влезница. Но, Владата целосно не ги поддржува коцкањето на сопствените граѓани. Тие наплаќаат 100 S$, или 70 US$, дневен надомест за Сингапурците и постојаните жители на Сингапур при влегувањето во казината.   

Ако планирате да го посетите Сингапур, можеби ќе сакате да ги проверите овие две мега казино одморалишта како што прават милиони странски туристи секоја година во Сингапур на нивното бегство. 

Продолжете да читате за да дознаете повеќе за Marina Bay Sands and Resorts World Sentosa, како и да најдете одговори на вашите прашања за казината во Сингапур. 

Казина во Сингапур

Сингапур можеби не е толку популарен како Вегас или Монте Карло кога станува збор за коцкање, но сепак ги нуди најлуксузните казина, заедно со широк спектар на казино игри. 

Ајде да започнеме со нашето воведување на казиното Marina Bay Sands, кое се наоѓа во култното хотелско одморалиште со пет ѕвезди во Сингапур, Marina Bay Sands.   

1. Казино Марина Беј Сендс

Малку е веројатно дека ќе го пропуштите Marina Bay Sands без да бидете фасцинирани од неговиот уникатен дизајн со три огромни хотелски кули и палуба на покривот во срцето на Сингапур. Приземјето им нуди на своите гости луксузен простор со 600 маси со широк спектар на игри, заедно со 1600 автомати. Иако повеќето од масите и слотови се наоѓаат на приземје, казиното Marina Bay Sands има 4 ката, има дополнителни маси и слотови на вториот и четвртиот кат. Но, во исто време имајте на ум дека горните катови се претежно резервирани за ВИП членови. Во казиното има простор и за непушачи. Не само ова, туку е познат и по тоа што го има најголемиот лустер во светот направен од кристали Сваровски. Неодамна воведоа и електронски игри на маса и за играчи. 

Локација:

10 Bayfront Avenue, Сингапур 018956. 

Цена за влез:

Бесплатно е за странци. За Сингапурците и постојаните жители на Сингапур, дневната влезна такса е 100 S$, а годишната влезна такса е 3000 S$. 

Правила и регулативи:

Сите гости (граѓани на Сингапур, постојани жители и нерезиденти) мора да покажат важечка лична карта. Некои од важечките формулари за лична карта може да бидат возачка дозвола, пасоши, NRIC, имиграциска карта, студентска карта, работна карта итн. 

Кодекс на облекување:

Кодексот на облекување на казиното е паметен секојдневен. Не е дозволено носење лежерни кратки панталони, кошули без ракави, апостолки и влечки. 

Казино игри:

Во казиното има 600 игри на маса и повеќе од 2300 автомати распоредени на четири ката. Игрите на маса вклучуваат Sic Bo, Блек Џек, Baccarat, покер, Pontoon Pandemonium, Craps, Roulette, Royal Three Pictures. Варијациите на слотот се Cash Cove, Cash Cove Fish On, Duo Fu Duo Cai, Stacks 88 Progressive Jackpot, Good Fortune Progressive Jackpot, Jin Ji Bao Xi Progressive Jackpot, Lightning Link, Ocean Magic. 

Добрите страни:

Сметаме дека казиното Марина Беј Сендс има неколку предности што го прават играта на играчот уникатно искуство. 

Широк опсег на казино игри: можете да најдете буквално стотици различни игри во Marina Bay Sands. Ако уживате во игрите со карти, можете да изберете да играте Блек Џек или Покер. Но, ако претпочитате игри на маса, наместо тоа, можете да изберете Baccarat.

Бесплатен влез за туристи: Доколку не сте државјанин на Сингапур или постојан жител, можете бесплатно да влезете во Марина Беј Сендс. Тоа е причината зошто луѓето кои го посетуваат Сингапур на одмор, поминуваат неколку часа во казино, дури и ако не се коцкари. 

Услуга од светска класа: Исто така познат како еден од најважните хотели во Сингапур, Marina Bay Sands им нуди на своите гости одлична услуга.

Удобности: Марина Беј Сендс е возбудливо место, не само поради неговото казино, туку и многу објекти. Ѕвездата е бесконечниот базен Skypark кој е најголемиот базен во светот на покривот. На приземјето има трговски центар кој нуди 300 продавници на речиси 1 милион квадратни метри.

Конс:

Бидејќи Марина Беј Сендс главно работи како хотелско одморалиште наместо како место изградено специјално за коцкање, има неколку работи што можат да предизвикаат вашето коцкање да биде помалку удобно. 

Пушење внатре: Дозволено е пушење во казиното Марина Беј Сендс. Доколку сте непушач или имате алергии, ви предлагаме да не останувате премногу долго внатре.

Долги редици: Марина Беј Сендс пречекува илјадници играчи секој ден. Персоналот треба да ја провери личната карта на секој посетител, што главно значи дека можеби ќе треба да чекате во редот подолго отколку што очекувате.

Алкохолни пијалоци не се дозволени: Иако е дозволено да се пуши внатре, не е дозволено да се пијат алкохолни пијалоци. Ако уживате во пијалок додека ја играте вашата омилена казино игра, можеби тоа не е најдоброто место за вас.

2. Resorts World Sentosa казино

Првото казино во Сингапур е казиното Resorts World Sentosa, кое беше отворено само неколку месеци пред казиното Marina Bay Sands во февруари 2010 година. Се наоѓа веднаш под Resorts World Sentosa кое е ексклузивно одморалиште со сите апартмани во јужниот брег на Сингапур. Казиното привлекува илјадници туристи секоја година благодарение на гламурозниот внатрешен дизајн, забавата и врвните ресторани за добро јадење. Овде ќе најдете повеќе слот машини - 2400 автомати - отколку што можете да најдете во Marina Bay Sands. Сепак, има помалку игри на маса - 500 игри на маса - во казиното. Сепак, бројките се повеќе од доволни за да му угодат на типичен играч. 

Локација:

8 Sentosa Gateway, Сингапур 098269.

Цена за влез:

Како што беше споменато претходно, Сингапур има строги правила за своите граѓани и постојани жители кога станува збор за коцкање. Граѓаните и постојаните жители на Сингапур мора да платат 100 S$ за дневна пропусница или 2.000 долари за годишно членство во казино. За среќа, тоа е бесплатно за туристите. 

Правила и регулативи:

Во казиното можат да влезат само оние кои се постари од 21 година. На странските државјани им е дозволено да влезат само доколку приложат валидни документи за лична идентификација кои вклучуваат странски пасош, карта за краткорочна имиграција, карта за долгорочен посетител со лична карта или странски пасош, студентска карта, работна карта или лична карта издадена од Министерството за надворешни работи.

Кодекс на облекување:

Кодексот на облекување е лежерен во казиното, но не е дозволено да се носат шорцеви и апостолки. 

Казино игри:

Со повеќе од 450 маси, игрите на маса вклучуваат: бакара, блек џек, покер на карипски обетка, глупости, паи гау, понтон, тексашки холдем и прогресивен покер со 3 карти.

Добрите страни:

Сметаме дека има различни силни страни кои го прават коцкањето во Resorts World Sentosa незаборавно искуство. 

Дополнителни казино услуги: Resorts World Sentosa им нуди на играчите различни опции за членство за придобивки од игри. Тие вклучуваат членство во Класик, клуб Gold, клуб Максимс и клуб платина на Максим. Исто така, постојат неколку фини ресторани за јадење каде што можете да пробате широк спектар на азиски кујни. 

Безбедна атмосфера за игри: Безбедноста е приоритет во казиното. Според законот, на сите играчи им е забрането да имаат чипови кои се повеќе од 10.000 S$ надвор од просториите. Ќе најдете и мирна средина бидејќи музиката е секогаш на ниско ниво. 

Обложување со ниски трошоци: Ако сте коцкар со ниски влогови, тоа е најдоброто место за вас да се коцкате бидејќи границите на облозите се прилично ниски, околу 10 долари, во споредба со просекот.

Конс:

Еве неколку елементи што треба да ги земете предвид пред да одлучите да се коцкате во казиното Resorts World Sentosa бидејќи тие може да влијаат на вашето искуство со игри.   

Просечно искуство во покер: Не е идеално за непушачи бидејќи покер масите се наоѓаат во просторот за пушење. Имајте на ум дека ќе бидете изложени на чад од цигари додека играте. 

Стари машини: казиното нуди постар тип игри на маса и автомати кои можеби не задоволуваат ако барате сосема нови казино игри.

Често поставувани прашања за казина во Сингапур

Еве, составивме листа на најчесто поставувани прашања за казината во Сингапур. Посетете овде за да најдете повеќе информации за регулативата за казина, како и за онлајн коцкање во Сингапур. 

Колку казина има во Сингапур?

Сингапур е дом на три казина - Marina Bay Sands, Resorts World Sentosa и The Aegean Paradise Cruise - кои го прават четвртото место во светот по Соединетите Американски Држави, Макао и Канада. 

Дали казината се легални во Сингапур?

Да, казината се легални во Сингапур. Се смета за забавна активност, особено за туристите. Важно е да се напомене дека мора да се оди во казина кои работат легално и да се избегнува подземно обложување што е забрането со Законот за обложување.  

Дали има кодекс на облекување за казината во Сингапур?

Да. Кодексот на облекување обично е паметен лежерен или секојдневен, но не се дозволени шорцеви, кошули без ракави, папучи и апостолки. 

Дали коцкањето е легално во Сингапур?

Само одредени видови на коцкање се дозволени во Сингапур. Ова вклучува казина и коњски трки. Денес е дозволено и играње онлајн казино игри на одредени веб-локации. 

Дали има казина на аеродромот во Сингапур?

Не, нема казина во аеродромот Чанги во Сингапур.

Заклучок

Како што дискутиравме во детали погоре, и Marina Bay Sands и Resorts World Sentosa им обезбедуваат на играчите одлични казина кои нудат широк спектар на игри на маса и слотови. Покрај тоа, тие вклучуваат многу удобности како што се познатиот SkyPark во Marina Bay Sands и луксузниот спа центар во Resorts World Sentosa. Сметаме, сè на сè, вреди да посетите едно од овие казина ако некогаш го посетите Сингапур.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости