Онлајн казина во Полска: Интернет коцкање во Полска

Новости

2021-07-05

Eddy Cheung

Во Полска, луѓето велат „powodzenia“ кога сакаат на друго лице да му посакаат среќа. Не е изненадувачки, тоа е фраза која често се користи, со оглед на популарноста на коцкањето во физичките и онлајн казина во земјата. Коцкањето преку Интернет, особено, е привлечно од многу причини.

Онлајн казина во Полска: Интернет коцкање во Полска

За една работа, онлајн казината се лесно достапни дома или на мобилни уреди кога некој е во движење. Исто така, можноста за играње неколку игри во исто време ја прави играта повозбудлива. Како резултат на тоа, онлајн коцкањето е на траекторија на раст во многу земји, вклучително и Полска.

Преглед на историјата на коцкање на Полска

Коцкањето има долго и раскажувано минато кое датира од палеолитот, многу пред пишаната историја. Во Полска, коцкањето не е толку старо, но неговата историја е исто така интересна. Игрите со лотарија се играле во 18 век, но дури во 20 век се отворило првото казино во Полска, во приморскиот град Сопот на север. Неколку други казина беа отворени во Краков и Варшава, но сите тие беа затворени по Втората светска војна, жртви на руската Црвена армија.

Полска ја лансираше својата национална лотарија, Totalizator Sportowy, во 1955 година. Но дури во 1989 година земјата го имаше своето прво модерно казино, отворено од Casinos Poland. Полските закони за коцкање беа прилично лабави во 1990-тите, што доведе до вишок странски оператори кои влегуваа на локалната сцена на коцкање.

Сето ова се промени во 2009 година кога откритијата за корупција во индустријата за онлајн коцкање го поттикнаа усвојувањето на Законот за коцкање. Според овој закон, сите форми на онлајн коцкање, освен спортското обложување и лотарии, беа прогласени за нелегални.

Закон за онлајн коцкање во Полска

Иако коцкањето е легално во Полска, станува малку покомплицирано кога станува збор за законите што го регулираат коцкањето преку Интернет. Онлајн казина без лиценца од полската влада се блокирани од даватели на интернет услуги (ISP); навистина, повеќе од 8.000 казино сајтови се забранети од земјата.

Сепак, има речиси двојно поголем број на офшор онлајн казина кои примаат играчи од Полска. Всушност, експертите од индустријата за коцкање проценуваат дека странските онлајн казина сочинуваат приближно 60% од севкупниот пазар за коцкање во Полска. Исто така, некои интернет-страници за коцкање ја заобиколуваат забраната за нелиценцирани онлајн казина со стекнување лиценца за спортско обложување, што е легално во Полска.

Популарни сајтови за онлајн коцкање во Полска

Многу од полските легални обложувалници, како што се STS и forBET, главно се фокусираат на спортско обложување и обложување со фиксни коефициенти. Тотолотек, управуван од ентитет во државна сопственост, е една од најголемите интернет страници за коцкање; сепак, нејзиниот акцент е ставен на лото игрите.

За среќа, има огромен избор на избори кога станува збор за странски онлајн казина кои ги поздравуваат полските играчи. Некои од најпопуларните се следниве:

  • PlayMillion - Лансиран во 2012 година, ова онлајн казино управувано од SkillonNet нуди видео слотови, рулети, игри на маса, блек џек и видео покер. Сите нивни игри, вклучително и казиното во живо, се достапни на мобилни уреди.

  • PlayGrand - Покрај а широк спектар на онлајн казино игри, PlayGrand апелира до многу коцкари поради неговите дарежливи бонуси и промоции. Основано во 2012 година, казиното е сестринска локација на SpinStation, Temple Nile и Spinrider.

  • Без бонус - За разлика од повеќето други онлајн казина, No Bonus не нуди бонуси за депозит. Она што го прави наместо тоа е да обезбеди делумно враќање на парите што играчите ги губат на нивните облози. Дел од семејството на казина L&L Europe Ltd., No Bonus ужива репутација за едноставност, директност и разновидност на игри.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости