Причини за прифаќање на коцкањето со криптовалути во 2021 година

Новости

2021-01-30

Монетите за коцкање уживаат брзо растечка популарност на глобално ниво. Денес, коцкарите можат да користат криптовалути за финансирање и повлекување пари од повеќето онлајн казино сметки без напор. Но, ако не сте техничар, можеби ќе ви биде простено што знаете многу малку за оваа најсовремена технологија. Затоа, не се заглавувајте со оние несигурни казино начини за плаќање и започнете да се коцкате користејќи дигитални монети во 2021 година, напред.

Причини за прифаќање на коцкањето со криптовалути во 2021 година

Историја на коцкање со криптовалути

Како прво, што е криптовалута? Тоа е дигитално средство кое работи како начин на размена, исто како фиат валута. Сепак, записите за сопственост на криптовалути се зачувуваат во книга на компјутеризирана база на податоци. Идејата за плаќање со криптовалути првпат се роди во 1983 година откако Дејвид Чаум, американски криптограф, воведе ecash, кој подоцна се промени во Digicash во 1995 година.

Во 2009 година, сепак, првата децентрализирана дигитална монета наречена Биткоин (BTC) беше воведен. Биткоинот во моментов е најчестата и највредната дигитална монета. Ова доведе до појава на други монети за криптовалути како Litecoin, Namecoin, Dogecoin, Peercoin итн. Денес, обложувањето со криптовалути е многу достапно на повеќето сајтови за коцкање, иако достапноста може да зависи од јурисдикцијата на играчот.

Придобивките од коцкањето со криптовалути

Подолу се дадени неколку тврдоглави совети за тоа зошто треба да се забрзате со коцкањето со криптовалути:

Неспоредлива анонимност

Анонимноста е веројатно најатрактивната придобивка од користењето дигитални монети додека се коцкате. Фактот дека дигиталните валути се достапни за користење без никаква банкарска врска е значаен плус за оние кои сакаат да останат анонимни. Играчите не треба да ги откриваат своите лични и финансиски детали за да ги завршат трансакциите со криптовалути. Уште подобро, властите сè уште се борат да го регулираат брзо-развивачкиот свет на крипто коцкање.

Безбедност и сигурност

Криптовалутите всушност нудат подобри нивоа на безбедност во споредба со традиционалните методи за финансирање сметки на онлајн казино. Како што беше кажано претходно, дигиталните монети се економични со лични информации. Сите дигитални валути користат блокчејн технологија за да водат список на записи кои се испреплетени со сигурна криптографија. Значи, бидејќи има безброј копии на трансакции, невозможно е да се сменат или измамат трансакциите.

Ниски провизии за трансакции

Повеќето крипто казина наплатуваат ниски или нула такси за трансакции. Други дури одат дотаму што нудат промоции за играчи кои користат плаќања со криптовалути на страницата. Ова е директно спротивно на традиционалните и поскапи методи за банкарство на онлајн казино како Visa и MasterCard. Всушност, ниската цена на трансакцијата може да испадне како понудено сценарио за сите вклучени страни. На пример, ако казиното заштеди преку намалени такси за трансакции, може да понуди повеќе бонуси на играчите за возврат.

Супер-брзи трансакции

Трансакциите со ниски трошоци треба да одат рака под рака со брзите плаќања. Па, тоа е токму она што ќе го добиете кога користите криптовалута за коцкање. Плаќањата со криптовалути на повеќето регулирани онлајн казина се речиси моментални. На пример, чини помалку од 3 минути за да се завршат повеќето трансакции со Litecoin. Биткоинот, кој е најчестата дигитална монета во светот, е релативно бавен на околу 10 минути. Сепак, ова е значително побрзо од традиционалните начини на плаќање преку онлајн казино. На дебитните и кредитните картички може да им треба дури една недела за да се завршат плаќањата.

Колку повеќе, толку подобро

Ова е многу потценета придобивка од користењето дигитални монети додека се коцкате. Плаќањата со криптовалути доаѓаат во многу форми на повеќето онлајн казина. Затоа, играчите веројатно ќе користат какви било дигитални пари во огромниот свет на онлајн казино. Некои од најпопуларните дигитални монети вклучуваат:

 • Биткоин

 • Лајткоин

 • Биткоин Кеш

 • Етереум

 • Dogecoin

 • ЦРТИЧКА

 • PIVX

 • НЕО

 • И повеќе

  Заклучок

  Со повеќе дигитални монети кои никнуваат секој ден, пронаоѓањето на најдобрата криптовалута за коцкање може да биде предизвик. Но, гледајќи внимателно, ова е сигурен знак дека светот на крипто-коцкањето ќе оживее. Затоа, искористете ги овие поволности и уживајте во играњето на која било казино игра каде било и во секое време.

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости