Топ 9 аниме за коцкање што мора да се гледаат

Новости

2022-10-11

Коцкарите со децении уживаат во филмовите за Џејмс Бонд. Иако филмовите за Џејмс Бонд се популарни, не секој ужива во нив. Многу луѓе сакаат само да гледаат аниме филмови. Лесно е да се види зошто анимето е толку популарно ширум светот, бидејќи го гледаат повеќе од 100 милиони луѓе. Значи, ако сте меѓу 100-те милиони луѓе и коцкањето е ваша работа, оваа листа дискутира за девет аниме филмови за коцкање. Овие филмови ќе ви ги смират нервите и ќе ви го подредат расположението на лош ден.

Топ 9 аниме за коцкање што мора да се гледаат

Каиџи: Крајниот коцкар

Kaiji: The Ultimate Gambler е филм во живо од 2009 година кој е дел од серијата Kaiji на Нобујуки Фукумото. Една од најголемите предности на филмот е теоријата за коцкање игри и психолошка измама. Каиџи, млад обложувач, е главниот лик на овој филм. Младиот човек се препушта на опасен коцкарски натпревар за да ги расчисти своите бескрајни долгови. Ако не го расчисти долгот, Каиџи може да помине десет години зад решетки. 

Какегуруи: компулсивен коцкар

Kakegurui е извонредна серија на Нетфликс со до 12 епизоди. Студентите на Приватната академија Hyakkaou се оценуваат првенствено врз основа на нивните вештини за обложување во ова аниме за коцкање. Интересно, главната цел на средното училиште е да извлече професионалци и лидери кои можат да ги победат своите конкуренти во коцкањето. Уште побизарно е тоа што студентите кои не го сечат се нарекуваат „куќни миленичиња“ на академијата. Треба да го гледате ова аниме!

Легендата за коцкарот: Тецуја

Премиерно во 2000 година, оваа серија на Манга има 20 епизоди, од кои секоја трае 23 минути. Овој аниме филм ве телепортира назад во 1947 година, кога среќата беше врвна во Шинџуку. Без храна и други животни потреби, луѓето одлучуваат да се коцкаат за излез од проблемите. Патникот наречен Тецуја избира да помине време во салоните за човечко човечко тело, каде што обично е „крал“ на подот. На негово изненадување, има некој подобар од него во Шинџуку. 

Парада на смртта

Можете ли да замислите задгробен живот каде рајот и пеколот се заблуда и владее само коцкањето? Тоа е темата на ова јапонско аниме за коцкање. Приказната се случува внатре во барот Quindecim, каде што шанкерот (Decim) ги надгледува игрите помеѓу луѓето кои чекаат на нивната пресуда. Во овој филм, победникот се реинкарнира, а губитникот влегува во празнината. Серијата има уште неколку епизоди, како Турнеја за самоубиство, Мементо Мори, Бројач на смртта, Раскажувач на приказни и многу повеќе. 

Саки

Објавен во 2009 година, ова аниме на тема коцкање содржи до 25 возбудливи епизоди. Главниот лик овде е Саки Мијанага, ученичка која не го сака Mahjong откако тоа негативно влијае на нејзиниот живот. Но, сепак, нејзината пријателка ја запознава со училишниот клуб Mahjong, каде што Саки го открива нејзиниот талент да забележува победнички шаблони. Откако повторно ја открила љубовта кон играта, Саки насочува кон националниот натпревар. Овој аниме филм можете да го гледате на Crunchyroll. 

Усогуи

Премиерно во 2006 година, Usogui е јасна дефиниција за тоа како луѓето сакаат да преземаат ризици со тоа што губат нешто важно додека бараат нешто поневеројатно. Но, светот на коцкањето е непријателски, при што некои луѓе избираат да изневерат за да победат. Во тој случај, Какеру, коцкарска организација, се обидува да ја одржи коцкарската правичност. Од друга страна, Усогуи, вешт коцкар, е подготвен да го обложи својот живот на смртоносни психолошки игри. Погледнете го филмот за да знаете како завршува!

Еден аут

One Outs е аниме серија од 2008 година со 25 епизоди. Во филмот се појавува Туа Токучи, чудо од бејзбол и коцкање, познат по своите 499 директни победи во One Outs, битка со тесто против бокал. Но, и покрај неговите одлични гејмерски способности, Токучи сака само да заработи брзи пари од играта. Тој добива 45.000 долари за секое излегување и губи 455.000 долари за секој што ќе изгуби. Токучи наскоро се судри со сопственикот на тимот, кој ги одбива неговите зголемени барања за плата. 

Kaiji: The Ultimate Survivor

Kaiji: The Ultimate Survivor е аниме од 2007 година со 26 епизоди. Откако неговиот колега не го отплати заемот, се јавуваат позајмливите ајкули. Позајмливите ајкули бараат Каиџи да ја подмири големата сума, што може да доведе до огромни финансиски последици. Тие му даваат опција да се качи на бродот Еспоар и да се коцка за излез од долгот. Но, ова се покажува како игра на предавство и стратегија, што може да доведе до големи дефицити. Каиџи мора да избере мудро!

One Piece Film: Gold

One Piece Film: Gold беше прикажан во јапонските кина во јули 2016 година. Дејството на филмот е во Гран Тесоро, најобемниот забавен град во светот. Овој град е дом на познати милионери, маринци и пирати. Кога Пиратите од сламена шапка ќе пристигнат во градот, добиваат ВИП третман и добиваат големи пари во локалното казино. Потоа се среќаваат со Гилд Тесоро, водачот на градот, кој ги предизвикува да играат коцки. Следува тепачка откако водачот игра неправедно, а пиратите одбиваат да се разделат со нивните пари. 

Заклучок

Еве, ова се некои од најзабавните аниме филмови за коцкање. Овие филмови имаат неколку жанрови на казино игри, вклучувајќи бакара, покер, Mahjong и многу повеќе. И покрај тоа што ќе ви овозможи забава за коцкање, ќе научите и еден или два јапонски.

Најнови вести

Божиќни бонус казина 2022 година
2022-12-08

Божиќни бонус казина 2022 година

Новости