Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости

2022-09-17

Benard Maumo

Правните онлајн коцкање се жешка тема ширум светот. Властите знаат дека нелегалното онлајн коцкање значи повеќе профит за офшор онлајн казина, бидејќи тие ќе го пропуштат толку потребниот приход. Уругвај го сфати овој факт доволно брзо, па оттука и последниот притисок од законодавните тела за формално легализирање на активноста. 

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

На 16 август 2020 година, Комората на сенатори гласаше за легализирање на онлајн коцкањето во државите на Латинска Америка. Овој потег следи по одлуката на Уругвај да ги забрани сите страници за коцкање во земјата во 2017 година. Претставничкиот дом сега ќе расправа и гласа за законот, со што земјата ќе се приближи до легално онлајн коцкање. 

Ако Претставничкиот дом на Уругвај го усвои предлог-законот, тоа ќе го отвори патот за Националната дирекција за казина да започне со проверка и издавање лиценци за онлајн обложувалниците. Оваа гранка на Министерството за економија и финансии моментално ги регулира сите активности за игри на среќа во земјата. 

Фонд за спречување на проблеми со коцкање

Правната лудост за коцкање преку Интернет доаѓа со проблемот на зависност од коцкање. Поради оваа причина, најновиот уругвајски нацрт-закон за коцкање се обидува да воведе создавање фонд за проблеми со коцкање. Доколку биде усвоен, DGC (Дирекцијата на казина) ќе насочи 5% до 8% од својата бруто колекција кон спречување и лекување на проблематичните коцкање во земјата. 

Во меѓувреме, остри финансиски казни ги чекаат оние кои ќе прекршат која било клаузула од предлог-законот. Доколку бидат прогласени за виновни, операторите ќе платат 10.000 UYU $ (245 €) до казна од 100.000 UYU $ (2.450 €). Тоа не е сè; дотичниот оператор може да ја изгуби и лиценцата за работа доколку направи сериозен прекршок. Новиот предлог-закон ќе стане закон еден ден откако ќе биде одобрен од страна на извршната власт на земјата. 

Ципријани го оценува предлог-законот „нецелосен“

Cipriani Group се закани дека ќе го повлече тековниот проект за одморалиште-казино по плановите за легализирање онлајн игри во Уругвај. Компанијата, во сопственост на италијански бизнисмен, гради казино хотел од 200 американски долари во Пунта дел Есте. Но, јавна тајна е дека Ципријани е против легализирање на онлајн игрите. За жал, предлог-законот не одговори на повеќето негови грижи.

Обраќајќи се на Генералното собрание во Монтевидео, претставниците на Групо Ципријани тврдеа дека предложениот предлог-закон има многу дупки што идните даватели на игри би можеле да ги искористат. Нивната главна грижа е дали регулираните онлајн казина ќе се оданочуваат со исти приходи како и копнените казина. Ципријани тврди дека сметката ќе ги стави во неповолна положба, имајќи предвид дека казината од тули и малтер имаат повеќе режиски трошоци.

Ципријани, исто така, сака Уругвајската комисија за финансии да ја разјасни својата дефиниција за онлајн игри на среќа и онлајн игри. Во моментов, овие две активности се регулирани одделно од Националната дирекција за лотарии и базени и Националната дирекција за казина. Тие тврдат дека тоа може да ги остави во „сива“ зона, не знаејќи каде да одговараат. Освен ако законот не ги реши нивните грижи, Cipriani SA може целосно да се повлече од Уругвај.

Проектот Cipriani ќе биде значајна инвестиција во Пунта дел Есте, ветувајќи дека ќе го трансформира регионот во „Лас Вегас“ на Латинска Америка. Владата го нарече атрактивен проект кој ќе го зајакне туристичкиот сектор на Уругвај и неговата идна наплата на даноците за коцкање.

Дали е легално да се игра онлајн во моментов?

Како што беше кажано првично, владата на Уругвај ги забрани сите офшор обложувалници во корист на операторите со државна дозвола. Денес, Ла Банка е единственото правно лице кое обезбедува онлајн услуги за коцкање, особено спортско обложување. Онлајн гејмерите можат да пристапат до спортско обложување, лотарија и виртуелни услуги за спортско обложување преку брендот Supermatch на La Banca. Од друга страна, играчите на казино можат да играат бинго, покер, блек џек, рулет и слот машини во уругвајските копнени казина. 

Но, што значат сето ова за играчите на онлајн казино во Уругвај? Добрата вест е дека многу регулирани офшор казина продолжуваат да прифаќаат играчи од Уругвај. Повеќето од овие онлајн казина се легални во ОК, САД, Курасао, Гибралтар, Малта и Колумбија. Тие нудат богат избор на онлајн казино игри, вклучувајќи игри во живо од провајдери на софтвер како Evolution Gaming, Microgaming, NetEnt и многу повеќе. Но, генерално, онлајн казиното игри е нелегално во Уругвај додека законот не стане закон. 

Уругвај закони за оданочување на коцкање

Очекувањето на новите закони ќе дојде со нови даночни структури за коцкарски активности во Уругвај. На крајот на краиштата, јавното онлајн коцкање ќе биде нова работа на пазарот. Но, од сега, операторите одобрени од државата, како што се спортските обложувалници, тркачките патеки, салите за игри и казина се делат со 0,75% од нивниот бруто промет или ставени облози. Пред забраната во 2017 година, оваа стапка беше 10%. 

Што се однесува до патроните на казината, наградите од коњски трки и игри на среќа 71 пати помалку од првичниот облог се ослободени од оданочување. Сепак, освојувањето над 372.000 долари привлекува данок од 12%. Но, генерално, законот за оданочување на коцкањето во Уругвај никаде не допира до добивките од онлајн обложување, вклучително и на Супернатпреварот лиценциран од државата. 

Резиме

Воведувањето на регулативите за онлајн казино значи дека Уругвај наскоро ќе има целосно регулиран пазар за коцкање. Запомнете дека онлајн казината растат на глобално ниво, дозволувајќи им на гејмерите да ги играат своите омилени казино игри без да влезат во зграда. Но, додека законот не стане закон, пријавете се во регулирано онлајн казино и преземете акција. Сè уште нема извештај за апсење или гонење на некој уругвајски играч на онлајн казино.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости