Parimatch ја добива првата украинска лиценца за коцкање

Новости

2021-04-12

Eddy Cheung

Чекањето конечно заврши, барем за Паримач! По 11 години чекање за своето деби во Украина, Parimatch на крајот ја доби првата украинска лиценца за коцкање. Ова е во согласност со неодамнешните напори на земјата да го легализира својот бизнис со коцкање преку Интернет. Но, што значи овој потег за украинскиот пазар за коцкање од сега па натаму?

Parimatch ја добива првата украинска лиценца за коцкање

Parimatch добива зелено светло во Украина

На 13 август 2021 година, стапи на сила законот во земјата за легализирање на коцкањето. Ова е по 11 години откако обложувачката индустрија во земјата остана во сива зона. Како што државата конечно се приближува до стандардите за коцкање на ЕУ, Parimatch стана првиот правен оператор во оваа јурисдикција. Оваа лиценца им овозможува на онлајн казино и операторот за спортска книшка да ги нуди своите услуги за коцкање на украинските обложувачници додека генерира некои толку потребни даночни приходи за владата.

Овој потег ја прави Украина петтата земја во која легално работи Parimatch. Компанијата во моментов има распространети крилја Кипар, Белорусија, Таџикистан, и Казахстан. Обложувачите на Parimatch пристапуваат до услуги како спортско обложување, онлајн казино и онлајн покер услуги.

Забелешки од Паримач

Еве што имаше да каже главниот извршен директор на Parimatch откако ги помина сите технички проверки и ја плати потребната такса за лиценца:

„Parimatch е роден во Украина и ние сме среќни што конечно официјално се вративме и помагаме во развојот на индустријата во нашата матична земја“. Тој додаде: „Легализацијата на бизнисот со коцкање ќе и помогне на Украина да генерира средства за буџетот и да ги дистрибуира таму каде што секогаш се потребни“

Но, сето тоа не е розова работа, со оглед на тоа што коцкањето во Украина се уште е во почетна фаза. Според Максим Лиашко, управен партнер на Parimatch Holding, има уште многу работа пред Украина да стане жариште за странските инвеститори во коцкање. Тој тврдеше дека трошоците за добивање украинска лиценца за коцкање заедно со оданочувањето се толку високи што идните инвеститори би можеле целосно да го избегнат пазарот.

Коцкање во Украина

Интересно, коцкање во Украина беше нелегална активност во периодот помеѓу 2009 и 2020 година. По трагичниот пожар во коцкарница во која загинаа девет лица во мај 2009 година, законодавниот дом на земјата одлучи да го забрани коцкањето на 15 мај 2009 година. Тогашниот претседател на Украина, Виктор Јушченко, се согласи на новата регулатива од 23 јуни 2009 година. Законот влијаеше и на онлајн казината, иако лотариите беа поштедени.

Но, на 14 јули 2020 година, Собранието направи пресврт со легализирање на коцкањето, иако со построги правила. Ова е во согласност со ветувањата на актуелниот претседател на Украина, Володимир Зеленски. Предлог-законот, 2285-Д, беше потпишан од претседателот откако беше едногласно усвоен со 248-95 за време на второто читање во Парламентот.

Според новиот закон, онлајн казина, спортски книшки, слот сали и казина лично ќе бидат легални. Сепак, копнените казина ќе работат само во хотели. Исто така, нацрт-законот воведе високи такси за лиценца. Секое онлајн казино во Украина ќе се раздели со 30,7 милиони UAH или 1,1 милиони долари за да добие украинска лиценца за коцкање. Лиценцата може да се обновува на секои пет години. Букмејкерите ќе плаќаат уште повеќе со надоместокот утврден на 70,8 милиони UAH. На друго место, копнените казина ќе платат 121,6 милиони UAH за да ја обноват лиценцата.

Како што се очекуваше, нацрт-законот го ограничува секој руски жител или граѓанин да дејствува како краен корисен сопственик (UBO) или акционер во бизнисот со коцкање во земјата. Што е уште полошо, само правни компании регистрирани во земјата можат да пристапат до лиценцата.

Иднината изгледа ветувачка

Иако новиот закон изгледа конзервативен, офшор операторите треба да очекуваат дека украинската влада малку ќе се олабави во наредните години. На крајот на краиштата, тоа е значителен чекор во легализирањето на индустријата откако неодамна беше воведена целосна забрана. Сигурно ќе биде вин-вин сценарио за сите страни кога пазарните порти ќе бидат целосно отворени.

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости