Плаќања

February 13, 2023

Што се криптовалути и зошто луѓето ги користат за онлајн обложување?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Во оваа ера, секој би бил свесен што се онлајн казина. Популарноста на онлајн казината рапидно се зголемува, а воведувањето на криптовалутите ги натера да растат уште повеќе. Повеќето коцкари се потпираат на криптовалути бидејќи се неверојатно сигурни, брзи и безбедни за употреба. И покрај тоа што е нов тип на валута, Cryptocurrency ја доби довербата на милиони.

Што се криптовалути и зошто луѓето ги користат за онлајн обложување?

Сепак, многу луѓе не се свесни што се криптовалути и зошто луѓето ги користат за онлајн обложување. Ако сте еден од нив и имате прашања во врска со оваа тема, тогаш не се прашувајте повеќе. Дојдовте на вистинското место. Во оваа статија ќе ви кажеме се што треба да знаете за криптовалутите и зошто луѓето ги користат за онлајн обложување. 

Криптовалутата е една од најпознатите доверливи методи на депозит во онлајн казина. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, тогаш продолжете да читате до крај. Значи, да започнеме.

Што се криптовалути?

Не мора да навлегувате во секој детал за криптовалутата и како функционира. Ќе ви кажеме накратко се што треба да знаете за да ви биде доволно. Ако сакате да направите дополнително истражување, тогаш, се разбира, можете, но ако сакате да ги користите или онлајн обложување, тогаш оваа статија ќе опфати сè. 

Имајте на ум дека крипто постои дигитално или, може да се каже, виртуелно. Вашите трансакции се обезбедени со криптографија и нема да се соочите со никакви проблеми бидејќи не постои регулаторно тело. Но, како функционира тогаш? Па, освен за регулаторното тело, крипто користи децентрализиран систем за снимање на трансакции и издавање нови единици.

Дигиталниот систем за плаќање познат како криптовалута не се потпира на банките за да ги потврдат трансакциите. Технологијата Peer-to-peer му овозможува на секого, каде било, да испраќа и прима пари. Плаќањата направени со помош на криптовалути не постојат како вистински физички монети кои можат да се транспортираат и разменуваат.

Наместо тоа, тие постојат само како дигитални записи во онлајн базата на податоци што ги детализира индивидуалните трансакции. Јавната книга ги следи сите трансакции со биткоин кои вклучуваат трансфер на пари. 

Првата криптовалута

Првата криптовалута беше Биткоин, а сигурно сте слушнале за Биткоин еднаш во животот. Основана е во 2009 година и до денес е најдоверливата криптовалута, а повеќето коцкари ја користат оваа валута. Значи, ако сакате да користите криптовалута за онлајн обложување, тогаш Bitcoin е идеалниот избор. На сите криптовалути им се верува, така што можете да користите било која.

Дали Биткоин е доверлива криптовалута?

Сите трансакции направени со Биткоин се евидентираат на блокчејнот бидејќи тој е потребен за неговото функционирање. Најдобрите биткоин казина треба да обезбедат стотици или дури илјадници различни алтернативи на игри за нивните клиенти. Технологијата овозможува брзо прегледување на сите облози по секое коло.

Покрај тоа, нема вклучени банки, така што откривате помалку информации и не мора да ги внесувате вашите банкарски информации секој пат кога сакате да направите депозит. Секогаш можете да го користите вашиот лаптоп или мобилен уред за да играте во биткоин казина од вашата комфорна зона.

Единствено што е различно е банкарската процедура. Најдобрата опција за плаќање за купување игри е биткоинот. Сепак, повеќето онлајн казина нудат криптовалути како што се Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin и Tether. Значи, можете да изберете или.

Ќе ви биде полесно да изберете колку да повлечете ако заборавите колку биткоини имате на вашата сметка. Ниту еден играч сè уште не го пробал ова (колку што знаеме). Затоа, Биткоинот е одлична и сигурна криптовалута. Овие пари не само што се сигурни туку и го штитат идентитетот на корисникот.

Зошто луѓето користат криптовалути за онлајн обложување?

Постојат неколку причини зошто луѓето претпочитаат да користат криптовалути за онлајн обложување, па ајде да разговараме за нив.

Вашиот идентитет ќе остане анонимен

Дополнително, можете да играте анонимно, благодарение на блокчејн технологијата. Корисниците може да се чувствуваат сигурни знаејќи дека никој не може да пристапи до нивните лични информации бидејќи паричникот за биткоин нема идентитет поврзан со него. Тие може да се фокусираат исклучиво на нивните игри наместо да се грижат за тоа дека другите корисници ќе бидат сведоци на нивниот напредок.

Покрај тоа, учеството во онлајн игри нема да им наштети на кредитниот рејтинг на играчот или шансите за добивање заем. Ниту едно спомнување за криптовалути нема да се појави на ниту еден банкарски извод. Кога ќе се прими барање за заем, банките повремено ќе ги анализираат овие изјави за подобро да ги разберат навиките за трошење. Доколку забележат какво било однесување на коцкање, многу е поголема веројатноста да го одбијат овој заем.

Дали криптовалутите се децентрализирани?

Криптовалутите се децентрализирани и тоа е една од главните причини зошто луѓето ги користат за онлајн обложување. Децентрализирањето на криптовалутите значи дека ниту едно друго раководно тело нема да биде вклучено во вашите трансакции. Вие и другото лице ќе бидете вклучени само во трансакциите направени од едното. 

Значи, нема да имате никакво мешање од трето лице, што значи дека трансакциите ќе бидат исто така побрзи. Криптовалутите нудат брзи трансакции не само затоа што се децентрализирани. Другата причина е што трансакциите направени преку криптовалути се одвиваат на блокчејн, со што брзината на трансакциите уште повеќе се зголемува. Секој блок може да складира речиси 500 трансакции и потребни се околу 10 минути за обработка.

Нема загриженост во врска со безбедноста?

Многу онлајн коцкари се загрижени дека крадците може да ги добијат нивните банкарски информации. Оваа година, Experian откри дека ефектите на пандемијата врз онлајн коцкањето доведоа до зголемување на онлајн измамите.

Некои од придобивките на блокчејн технологијата секако се познати на секој кој е запознаен со тоа како функционираат криптовалутите. Блокчејн е информативна база на податоци што го прикажува потеклото на дигиталната ставка на начин што ја отежнува промената.

Функционира како достапна база на податоци за сите трансакции поврзани со вредноста и дигитална книга за сите трансакции. Со тоа се зголемува безбедноста на користењето на оваа технологија. Лесно е да се следат трансакциите со биткоин, бидејќи секоја од нив има единствен код за идентификација.

Сепак, невозможно е да се манипулира со овие трансакции бидејќи сите дигитални валути се шифрирани. Поради ова, трансакциите извршени со употреба на блокчејн технологија се побезбедни од оние направени со користење на фиат валута. Тоа, исто така, ја намалува веројатноста за корисниците на интернет да прават незаконски трансакции.

Фер игри и зголемување на бонусите

Другите две главни причини зошто луѓето користат криптовалути за онлајн обложување се фер игри и зголемување на бонусите. Крипто казината ги обезбедуваат најфер казино игрите бидејќи имаат минимален раб на куќата. Повеќето онлајн казина кои обезбедуваат криптовалути, исто така, би обезбедиле ниска предност, што му олеснува на корисникот да игра. 

Технологијата RNG (генератор на случаен број) се користи низ целиот софтвер, што ја прави невозможна човечка интеракција. Исходот од секоја игра се одредува механички и случајно, давајќи им на онлајн казиното и на играчот еднакви шанси за успех. Значи, можеме да кажеме дека играта што ја пружаат е фер.

Покрај тоа, криптовалутите може да понудат повеќе бонуси од другите валути. Бидејќи тие се од крај до крај, трансакциите се поевтини за спроведување. Како што беше наведено претходно, без потреба од посредници, трансакциите со биткоин може да се испраќаат и примаат. 

Можеби ќе добиете неколку интересни понуди од казиното ако користите криптовалути како начин на плаќање. Тоа значи дека можете да имате корист од бонусите со користење на криптовалути. Во основа, ќе играте бесплатно ако сте мудри за тоа како ги користите бонусите.

Значи, ова е тоа. Се надеваме дека овој напис ќе ви помогне во разбирањето на криптовалутите и зошто луѓето ги користат за онлајн обложување.

Заклучок

Криптовалутите се користат во речиси секоја индустрија. Многу гејмери ја користат оваа валута за да вршат трансакции, а истото е и за коцкарите. Криптовалутата е најдоверливата валута меѓу коцкарите поради нејзината безбедност, анонимност, фер исход од играта и многу други причини. 

Криптовалутите се достапни во речиси секое онлајн казино бидејќи тоа е можеби најдоверливата валута достапна засега. Најдоверлива и популарна криптовалута е Биткоин, која можете да ја користите во онлајн казино. Сега, ќе знаете што се криптовалути и зошто луѓето ги користат за онлајн обложување. Затоа, продолжете и користете ги овие валути самите сега.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Навигација низ лавиринтот: Федералната акциза за спортско обложување во САД
2024-05-31

Навигација низ лавиринтот: Федералната акциза за спортско обложување во САД

Вести