Зошто Лас Вегас останува казино Мека на глобално ниво

Соединети Држави

2022-04-07

Benard Maumo

Без разлика дали сте љубител на коцкање онлајн или офлајн, веројатно сте свесни за Лас Вегас – најпопуларната дестинација за коцкање. Овој пустински град се наоѓа во Невада и привлекува светски туристи во текот на целата година.

Зошто Лас Вегас останува казино Мека на глобално ниво

Лас Вегас е дом на најпознатите казина во светот, електричен ноќен живот, меѓународни фестивали итн. Значи, овој пост дискутира зошто луѓето сакаат да го посетат Лас Вегас за да се коцкаат и да се забавуваат.

Легалноста на коцкањето во Невада

Со оглед на тоа што е најголемиот светски центар за коцкање, неизбежен заклучок е дека коцкањето е легално особено во Лас Вегас и Невада. Па, тоа е вистина! Жителите можат да учествуваат во каква било форма на коцкање, под услов да имаат законска возраст за обложување од 21 година. И подобро верувајте во тоа; овој закон се спроведува во повеќето места за коцкање во Син Сити.

Но, што е со онлајн коцкањето? По усвојувањето на законот за AB114, жителите во Невада можат да се коцкаат доверливи онлајн казина лиценцирани во државата или од меѓународни тела. 

Така, едноставно кажано, играчите можат да се коцкаат во кое било офшор казино лиценцирано од правно тело. Сега знаете зошто Невада објави огромни 13,4 милијарди долари приход од коцкање минатата година.

Зошто коцкарите сакаат да го посетат Лас Вегас

Еве неколку причини зошто коцкарите од целиот свет сакаат да го посетат Лас Вегас;

Играјте во најдобрите копнени казина

Ако сте страствен коцкар, шансата да резервирате авионски билет за Лас Вегас не треба да се пропушти. За почеток, Лас Вегас може да се пофали со најголемите и најпознатите копнени казина во светот. Овие казина ги нудат сите игри на коцкање, што го прави Лас Вегас најдоброто место за заштита на облози. 

Интересно е што можете дури и да играте слотови на аеродромот, иако треба да внимавате на високиот раб на куќата. Генерално, не посетувајте ако нема да играте игра или две.

Електричен 24/7 Ноќен живот

Друга причина зошто обложувачите сонуваат за Лас Вегас е живиот 24-часовен ноќен живот. Всушност, Лас Вегас е ривал на Њујорк за ознаката „Град што никогаш не спие“. Улиците и околината се секогаш полни со активност, дури и во ситните часови. Значи, ако барате место за уживање во забава или концерт, Лас Вегас треба да биде на врвот на листата на вашите дестинации.

Останете во луксузни хотели со 5 ѕвезди

Но, местото каде што престојувате е подеднакво суштинско кога го посетувате Лас Вегас. Бидејќи градот на гревот во голема мера се потпира на туризмот, тој е дом на некои луксузни хотели за да помогне во одржувањето на статусот на врвна дестинација за одмор. 

Популарните хотели со пет ѕвезди ги вклучуваат The Bellagio, Downtown Grand Hotel, Monday Bay Resort и Waldorf Astoria Las Vegas. Често, овие хотели имаат најсовремени казина за максимална удобност и забава.

Неверојатни природни чуда

Патувањето за одмор во Лас Вегас не е само коцкање и трошење богатство во тие хотели со пет ѕвезди. Тоа е затоа што градот може да се пофали со неверојатни природни чуда кои ќе ве вратат во живот по низата порази на покер масата. 

Всушност, постојат повеќе национални паркови, вклучувајќи го и Националниот парк Сион, Националниот парк долина на смртта, Националниот парк Гранд Кањон и Националната рекреативна зона на езерото Мид. Можете дури и да се возите со хеликоптер или да одите на 4 тркала. 

Други дестинации за коцкање што треба да се разгледаат

Еве некои други дестинации за коцкање кои би можеле да ги интересираат коцкарите;

Атлантик Сити

Сместено во Њу Џерси, Атлантик Сити е лас Вегас „wannabe“ на Америка. Тука повеќето коцкари почетници на источниот брег ја фаќаат својата прва акција во казино пред да заминат меѓународно. И да, хотелите во Атлантик Сити нудат вкусна морска храна, што некои пустински градови не можат.

Филаделфија

Филаделфија во Пенсилванија е ново коцкарско дете на сцената откако обложувањето беше легализирано во 2004 година. Денес, градот има над единаесет копнени казина со повеќе планирања да ги отворат своите врати. Исто така, Пенсилванија го легализираше онлајн коцкањето во 2017 година за да дозволи онлајн казина и спортски книги. 

Макао

Макао е единствената дестинација за коцкање што може да му парира на градот на гревот во поглед на забава и обложување. Овој азиски град има повеќе од 41 копнено казина, што е многу повеќе од она што ќе го најдете во Лас Вегас. Покрај тоа, некои казина како Vegas Sands и MGM имаат филијали во Лас Вегас.

Монако

Монако, поточно Монте Карло, е најпознатата дестинација за игри во Европа. Културата на коцкање во Монако е неповторлива која датира од 19 век, кога богатите Европејци почнаа да влегуваат во војска. И, се разбира, Средоземното Море нуди неверојатен поглед.

Лондон

Како еден од најпопуларните градови на глобално ниво, глупаво е да се замисли дека не се случува сериозен облик на коцкање во англиската престолнина. Во овој град постои синџир на казина со врвни опции кои нудат покер маси за купување од 10.000 фунти. Сега тоа не е за просечниот Џо.

Заклучок

Очигледно е дека Лас Вегас е едно од најдобрите места за уживање во незаборавно коцкање и ноќен живот. Но, Макао, Лондон и другите градови за коцкање можат да понудат нешто ново и свежо ако сте типичен посетител на казината во Лас Вегас. Но, кој и да е град за коцкање што ќе го изберете, креирајте банкарска сметка за обложување и планирајте однапред. Забавувај се!

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости