Силниот развој на Evolution Gaming продолжува во Q2 2021 година

Evolution Gaming

2021-11-20

Benard Maumo

Evolution Gaming е истакнат развивач на софтвер во светот на онлајн казиното. Како таква, компанијата продолжува да објавува примерни финансиски резултати, иако глобалната индустрија за коцкање продолжува да се бори. Значи, што откриваат финансиските книги на Evolution овој пат?

Силниот развој на Evolution Gaming продолжува во Q2 2021 година

Резултати од вториот квартал

Повторно, компанијата испорача феноменални резултати во вториот квартал од годината. Времетраењето забележа дека приходите на компанијата вртоглаво се зголемија за 100% во споредба со К-2 од 2020 година. Овој пат, Evolution оствари приход од 256,7 милиони евра во споредба со минатогодишните 128,3 милиони евра.

Заработката пред камата, даночна амортизација и амортизација (EBITDA) исто така се зголеми за импресивни 115% до 174,7 милиони евра од 81,1 милиони евра.

Што се однесува до вкупната добивка, компанијата оствари 144,4 милиони евра. Ова е повеќе од двојно повеќе од 70,4 милиони евра објавени во К-2 2020 година. Зголемувањето на добивката резултираше со заработка од 1,30 евра по акција, што е зголемување од 0,69 евра во К-2 2020 година.

Импресивна побарувачка за игри во казино во живо

Во меѓувреме, силното прикажување на компанијата во вториот квартал од 2021 година беше организирано од никој друг туку од нејзините вертикали на казино во живо. Затоа, не е ни чудо што повеќето од најдобрите онлајн казина нудат барем една од двете игри во живо од Evolution.

Со тоа, светската побарувачка за понудите во живо на Evolution се зголеми за 59% во споредба со четвртиот квартал од 2020 година. Како и секогаш, Evolution продолжува да ги иновира своите вертикали на казино во живо за да понуди беспрекорно искуство на крајниот корисник. На пример, компанијата направи неколку подобрувања на својата варијанта на бакарат во живо во кварталот, што се надева дека ќе направи револуција во начинот на кој играчите ја гледаат оваа игра на маса.

Сега, преминувајќи кон некои не толку добри вести, Evolution објави дека нејзиниот бизнис со RNG опадна во Q2 во споредба со истиот период минатата година. Сепак, ова се очекуваше бидејќи компанијата моментално го преобликува својот патоказ за RNG. Но, сепак, тоа е мало зголемување од она што компанијата го објави во Q1 2021 година.

Направете го стекнувањето на NetEnt

Еволуцијата е секогаш позната по големите откупувања, а забележителни примери се успешните аквизиции на NetEnt во летото 2020 година. Зделката вредна 2,2 милијарди долари предизвика NetEnt целосно да се дерегистрира од пазарот. А да не зборуваме за претходните откупувања за Црвениот тигар и Езуги.

Но, Еволуцијата сè уште не е завршена. Во април оваа година, Evolution објави дека склучила договор од 450 милиони евра за купување на BTG (Big Time Gaming) - пронаоѓачот на легендарниот механичар на Megaways. Evolution верува дека оваа зделка ќе ги зајакне своите понуди на онлајн слотови на повеќе страници за коцкање. Продажбата ќе заврши во вториот квартал од годинава.

Во текот на истиот квартал, компанијата исто така го прошири своето присуство во ОК преку договор со Entain. Договорот ќе овозможи казино игрите на Evolution во живо да се емитуваат на платформите Coral, Gala и Ladbrokes. Преминувајќи во САД, компанијата има до три казино студиа во живо, а последното е студиото во Мичиген.

Луди нови изданија во Q2 2021 година

Во Q2 2021 година, Evolution ја покажа својата иновативна моќ со лансирање на Gonzo's Treasure Hunt. Тоа е обновување на познатиот на сите времиња Gonzo Quest од NetEnt. Играта користи мазни анимации и неверојатна графика за да ги измеша стилот на слот машина и искуството во живо во казино.

Друго значајно лансирање во Q2 2021 од Evolution е Starburst XXXtreme, кое штотуку стигна до гејмерите при пишувањето на оваа објава. Повторно, тоа е римејк на иконскиот водечки наслов на NetEnt - Starburst. Evolution верува дека ова засилено продолжение ќе го однесе искуството на играчите на друго ниво.

Во јуни 2020 година, Evolution го објави Crazy Time, кое се пренесува во живо од нивното студио во Рига. Оваа игра работи на тркало за пари со едноставен концепт на спин-до-победа. Играта продолжи да постигнува извонредна популарност меѓу повеќето играчи на казино во живо.

Генерално, Еволуцијата не покажува знаци на забавување. И со лансирањето на иновативни игри управувани со вештачка интелигенција како Gonzo's Treasure Hunt и стекнувањето големи имиња како BTG, иднината не може да биде посветла.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости