Evolution Gaming го проширува својот индустриски отпечаток

Evolution Gaming

2021-05-04

Eddy Cheung

Не можете да ги спомнете најдобрите онлајн казино добавувачи на софтвер без да резервирате место за Еволуција игри. Оваа компанија е популарна по тоа што нуди некои од најдобрите ексклузивци на онлајн казино, вклучувајќи го и уникатниот Live Игра на зарове игра. Но, ако има некоја друга област во која Еволуцијата е добра, тогаш таа ја убива конкуренцијата. Па, компанијата штотуку склучи уште еден значаен договор за стекнување на целиот акционерски капитал на Big Time Gaming.

Evolution Gaming го проширува својот индустриски отпечаток

Договорот вреден милиони

Развивачот на софтвер за онлајн казино со седиште во Шведска, Evolution Gaming, објави на 12 април 2021 година дека потпишал договор за купување на развивач на слот машини со седиште во Австралија, Big Time Gaming. Зделката би ја чинела Evolution до 450 милиони евра (534,8 милиони долари). Evolution Gaming, која развива онлајн слот машини и игри на маса, рече дека најмалку 70% од зделката ќе се подмири во готовина, а остатокот ќе се плаќа во новоиздадените акции. Вредноста на акцијата ќе зависи од трговскиот индекс на NASDAQ Стокхолм во моментот на издавање.

Овој потег значи дека Evolution ќе го зацврсти своето место како еден од водечките добавувачи на содржина на онлајн казино во светот на iGaming. BTG стана познат по развојот на забавни наслови како Bonanza и Extra Chilli. Компанијата е позната и по иновативноста на механиката на слотовите Megaways, дозволувајќи им на гејмерите да добијат до 117.649 линии за плаќање. Накратко, сите наслови на Big Time Gaming и карактеристики на игрите ќе бидат достапни во казина на Evolution.

Реакција од двете страни

Како и обично, и Evolution и BTG имаа нешто позитивно да кажат за договорот. Според Џејмс фон Бахр, претседател на Evolution Gaming Group, додавањето на BGT значи дека портфолиото на слот машини на компанијата експоненцијално се шири. Тој, исто така, додаде дека традицијата на BGT да прави уникатни карактеристики на играта, како што е иновацијата на Megaways, ќе придонесе добро за културата на компанијата.

Нормално, веста беше како музика за ушите на БГТ. Возбудениот Ник Робинсон, извршен директор на BGT, рече дека двете компании споделуваат слична визија за иновации и нудат подобрено целокупно искуство на клиентите. Тој рече дека овие особини ги прават тие двајца совршено да се совпаѓаат. Нека им е со среќа!

Повеќе за моменталната пазарна позиција на Evolution

Како што беше кажано, купувањето на BGT дополнително го зајакнува отпечатокот на Evolution на донекаде конкурентниот пазар на iGaming. Запомнете дека Evolution купи 96,8% од акциите на NetEnt во зделка вреден неверојатни 2 милијарди долари кон крајот на минатата година. Понудата за стекнување на NetEnt беше дадена на 24 јуни 2020 година, а комплетирана во декември истата година.

По договорот, Evolution имаше ексклузивни права на 200+ видео слотови на NetEnt и игри на маса дистрибуирани во повеќе од 100 онлајн казина. Еволуцијата сега заработува од наслови како Starburst, Gonzo's Quest, Divine Fortune, Blood Suckers и Twin Spin, кои се главни столбови на повеќето локации за коцкање.

Исто така, договорот со NetEnt го прошири отпечатокот на Evolution на постојано растечкиот американски пазар за коцкање. Ако сте искусен набљудувач, повеќето американски држави во моментов активно предлагаат да се легализира онлајн коцкањето. Со оглед на тоа што NetEnt веќе има упориште во американските држави како Пенисилванија и Њу Џерси, Evolution ќе стане доминантна сила на северноамериканскиот пазар.

Во меѓувреме, Evolution го поседува и Red Tiger, кој може да се пофали со повеќе од 150 забавни видео слотови. Некои популарни игри со Црвениот тигар ги вклучуваат Pirates' Plenty и Dragon Luck, и двете ја користат профитабилната функција Megaways. Плус, не заборавајќи го договорот за Езуги, со кој на Evolution и беа доделени ексклузивни права на опции за игри со дилери во живо, како што се Хибрид Блек Џек, Живо Кено, Живо Лотарија, Живо Андар Бахар и Тркало на коцки.

Што значат овие зделки за Evolution Gaming

Во индустрија каде што иновациите се клучни, елиминирањето на завршувањето е исто толку важно. За среќа, ова е уметност која Evolution ја усоврши со текот на годините, дозволувајќи ѝ ги сите права на витални иновации како механиката на Megaways. Овој механичар моментално работи на повеќето џекпот од милион долари во повеќе онлајн казина. Генерално, Evolution станува доминантна iGaming сила ширум светот.

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости