Greentube набавува Eurocoin за да се подготви за холандски влез

GreenTube

2021-09-25

Greentube, брендот NOVOMATIC Interactive, не остава ништо на случајноста пред големото лансирање на холандскиот пазар iGaming на 1 октомври 2021 година. Во март, онлајн казино добавувачот објави дека постигнал договор за купување на Eurocoin Interactive, ривалски холандски развивач на казино игри. Еве ги деталите!

Greentube набавува Eurocoin за да се подготви за холандски влез

Гринтуб Холандија

По договорот, развивачот на игри со седиште во Виена ќе го зголеми своето холандско портфолио уште повеќе пред лансирањето на пазарот. Договорот ќе доведе до метаморфоза на Eurocoin Interactive во Greentube Холандија.

Според договорот, Greentube ќе има ексклузивни права на Eurocoin Interactive's онлајн слотови, кои беа значаен хит во најдобрите казина во земјата. Холандските фанови на Greentube ќе играат класични титули како што се Simply Wild, Random Runner и Club 2000 по лансирањето на регулираниот пазар.

Пред купувањето, Eurocoin Interactive беше критичен деловен партнер за NOVOMATIC Холандија. Инвеститорот е познат по создавањето на класични копнени слотови, VLT игри и игри со овошје. Како резултат на тоа, Eurocoin Interactive се сметаше за подобар партнер за Greentube од брендот NOVOMATIC Netherlands, кој главно се фокусира на копнените казина.

Силно портфолио на игри

По потпишувањето на договорот, CFO/CGO на Greentube, Мајкл Бауер, рече дека Greentube Group е супер возбудена што ќе го пречека Eurocoin Interactive во делот. Тој истакна дека насловите како Simply Wild и Random Runner се омилени на фановите во копнените казина. И благодарение на онлајн моќта на Greentube за овие наслови, компанијата ќе понуди силна колекција на холандски класици.

Интересно, г-дин Бауер рече дека Холандија ќе биде компетентен центар на компанијата. Тој заврши велејќи дека Greentube ќе го искористи незаменливото искуство и огромното знаење на Eurocoin Interactive за уште повеќе да го подобри своето портфолио.

Од нивна страна, директорот на Eurocoin Interactive (сега директор на Greentube Холандија), Рег Рас, рече дека е од витално значење за секој агрегатор на игри што сака да влезе на нов пазар за да се удри на теренот речиси веднаш.

За да се постигне ова, тој рече дека нудењето локално приспособени онлајн казино игри е од фундаментално значење. Г-дин Рас го сумираше тоа велејќи дека преземањето на Greentube дополнително ќе го подобри неговото импресивно портфолио.

Импресивна година за Greentube

Стекнувањето на Eurocoin Interactive од Greentube е несомнено значаен потег во подготвеноста за лансирање на холандскиот пазар. Но, ова не е единствената пресвртница за компанијата во оваа предизвикувачка година.

Неодамна, на 10 август 2021 година, Гринтуб објави дека го зајакнува своето присуство во регионот на ЗНД (Комонвелтот на независни држави) по потпишувањето на договорот со Паримач.

Откако ќе стават пенкало на хартија, играчите на Parimatch сега ќе имаат неограничен пристап до игрите на Greentube како Book of Ra, Joker Action, Sizzling Hot, Big Five и Lucky Lady's Charm.

Од витално значење е да се забележи дека Parimatch е познато име во индустријата за онлајн казино и спортски книги. Сајтот за коцкање има силно присуство во регионот на ЗНД и може да се пофали дека е првата што дебитирала легална страница за коцкање во Белорусија.

Една недела пред тоа, агрегаторот објави дека оди за степен повисоко во Украина по договорот за Прво казино. Овој договор е од витално значење бидејќи го претставува првото партнерство со локално лиценцирано украинско онлајн казино.

First Casino е во сопственост на Nebula Games и е доминантно име на новорегулираниот украински пазар на iGaming. Казиното се гордее со тоа што се залага за одговорно коцкање, нешто по што Гринтуб е добро познат.

Нешто за Greentube

Greentube, дел од NOVOMATIC Group, е познат снабдувач на онлајн казино во Европа. Компанијата беше лансирана во 2010 година и денес е едно од најпочитуваните студиа за игри.

Во огромната и постојано проширувачка библиотека на игри на Greentube, операторите и играчите ќе добијат класични слотови, игри на маса, видео покер игри и бинго игри. Исто така, Greentube е познат по нуди услуги за игри на социјални казино.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости