10bet Преглед на казино - Responsible Gaming

Age Limit
10bet
10bet is not available in your country. Please try:
Методи за депозит
PayPalSkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Trusted by
Malta Gaming AuthorityUK Gambling CommissionSwedish Gambling Authority

Responsible Gaming

Коцкањето може да стане проблем за некои играчи кои развиваат зависност. Секој кој се занимава со зависност треба да стапи во контакт со една од следниве организации за водство и помош:

Анонимни коцкари

Веб-страница: www.gamblersanonymous.org

Терапија со коцкање

Веб-страница: www.gamblingtherapy.org

За повеќето играчи, коцкањето е забавна активност без никакви последици. Како и да е, некои коцкари почнуваат да гледаат на коцкањето како начин да заработат лесни пари и тие се оние кои развиваат зависност.

Зависноста од коцкање може да има многу негативни психолошки, физички и социјални последици. Луѓето кои ќе развијат зависност, ќе развијат неколку проблеми поврзани со анксиозноста.

Симптоми на зависност од коцкање

Зависноста од коцкање може да биде предизвикана од неколку причини како стрес, тежок период во животот и финансиски тешкотии. Исто така, постојат некои емоционални причини кои ќе придонесат за развој на зависност, вклучувајќи ги и следниве:

 • Надминување на социјалната изолација со посета на казина
 • Чувство на наплив на адреналин
 • Досада
 • Да се биде во животна ситуација која е тешко да се реши
 • Опуштете се по напорниот ден на работа

Ова се емоционални фактори кои можат да привлечат некого да се коцка повеќе од вообичаено, дури и кога не може да си дозволи да изгуби пари. Како и да е, има повеќе видливи знаци на проблем со коцкањето:

 • Губење на контролата и неможност да се контролираат импулсивните нагони за коцкање.
 • Проблеми на работа.
 • Губење на интерес за хоби и игнорирање на семејните обврски поради навиките за коцкање.
 • Зголемете го износот на времето и парите потрошени на коцкање за да ги надоместите изгубените облози.
 • Негативно влијание врз блиските односи.
 • Крадење или позајмување пари за коцкање.
 • Негирање дека има проблем

Дијагноза

Дијагностицирањето на зависноста од коцкање е тешка задача бидејќи оваа зависност како и секоја друга го покажува својот знак кога е длабоко развиена. За да им помогнат на коцкарите да сфатат дали се занимаваат со зависност, играчите треба да покажат најмалку 4 од следниве знаци во последните 12 месеци:

 • Играчите треба да се коцкаат со зголемени суми на пари за да ја почувствуваат возбудата.
 • Чувство на немир кога се обидувате да престанете со коцкањето.
 • Неуспешни обиди да се запре или да се намали количината на време и пари потрошени на коцкање.
 • Постојано размислување за коцкање и правење идни планови за коцкање.
 • Коцкање кога се чувствувате под стрес.
 • Обидувајќи се да се коцкате повеќе за да ги вратите изгубените пари.
 • Лажете ги блиските за времето и парите потрошени на коцкање.
 • Имаат проблеми во врската и работата поради нивните коцкарски навики.
 • Позајмување пари од други за коцкање.

Зависност од коцкање

Зависноста од коцкање може да доведе до низа проблеми и може да му се случи на секого, без разлика на пол, возраст или религија. Откако однесувањето на коцкање не може да се контролира, тоа може да почне да се меша со финансиите, врските и работното место. Тешката работа во врска со оваа зависност е тоа што поединецот можеби нема да сфати дека има проблем некое време.

Штом чувството на коцкање ќе стане еквивалентно на земање дрога или пиење. Коцкањето има моќ да го промени расположението и состојбата на умот на поединецот и може да има психолошко, физичко и социјално влијание врз коцкарот.

Штом играчот не може да ги контролира своите нагони за коцкање и кога тоа му штети на која било област од нивниот живот, коцкањето станува огромен проблем што треба веднаш да се реши.

Третман

Не можеме да кажеме дека постои волшебна формула која ќе работи за секој коцкар, наместо тоа, секој човек треба да го најде она што најдобро функционира за него. Општо земено, третманот е поделен на три вида:

 • Терапија - коцкарите можат да започнат терапија за однесување или когнитивна бихејвиорална терапија. Првиот ќе им помогне да го намалат нагонот за коцкање, додека вториот ќе им помогне на коцкарите да го променат начинот на кој размислуваат за коцкањето.
 • Лекови - коцкарите може да почнат да земаат стабилизатори на расположението и антидепресиви кои можат да им помогнат да ги намалат симптомите и болестите што доаѓаат со зависноста од коцкање. Како и да е, ова мора да се направи со консултација со лекар.
 • Групи за самопомош – има многу различни организации кои се достапни за играчите кои се занимаваат со зависност од коцкање.

Знаењето дека на едно лице му е потребна помош е првиот чекор кон закрепнување. Играчите кои се справуваат со оваа зависност треба да знаат дека никогаш не е доцна да побараат помош. Колку побрзо почнат да се справуваат со проблемот, толку подобро.

Лимит на депозит

Постојат некои чекори што играчите можат да ги преземат дури и пред да почнат да се коцкаат. Една од најдобрите карактеристики што ја нуди 10bet Казиното е лимитот на депозит. Оваа функција ќе им помогне на играчите да постават износ што им е удобно да го депонираат и штом ќе го достигнат тој лимит, нема да можат да направат нов депозит.

Пред да го постави лимитот, играчот треба да си ги постави следниве прашања:

 • Колку можат да си дозволат да изгубат уште пред да почнат да се коцкаат?
 • Колку често сакаат да играат?
 • Колку трае нивната просечна сесија за игри?

Играчите можат да поставуваат дневни, неделни и месечни лимити, а подоцна тие можат да ги зголемат или намалат. Како и да е, тие треба да запомнат дека намалувањето до лимитот ќе стапи на сила веднаш, додека зголемувањето ќе стапи на сила само откако ќе заврши 24-часовниот период.

Тест за самооценување

Играчите кои се загрижени дека коцкањето им го зазело животот, треба да одговорат на следниве прашања:

 • Дали се коцкате за да избегате од здодевноста?
 • Дали се чувствувате лошо кога ги губите сите пари на коцкање и не можете да си дозволите повеќе да играте?
 • Дали се коцкате додека не ги изгубите сите пари?
 • Дали лажете за да ја прикриете сумата на пари што ја трошите на коцкање?
 • Дали се чувствувате како да сте изгубиле интерес за вашето семејство и пријателите?
 • Дали мислите дека мора да се обидете да ги вратите парите што сте ги изгубиле од коцкање?
 • Дали имате потреба да се коцкате по фрустрации и разочарувања?
 • Дали се чувствувате депресивно поради вашите навики за коцкање?

Колку повеќе позитивни одговори има една личност, толку е поголема веројатноста да има проблем со коцкањето. Има многу организации со кои можат да контактираат доколку заклучат дека не можат да го контролираат својот нагон за коцкање.

Самоисклучување

Играчите кои се длабоко во неволја можат да се самоисклучат од коцкањето. Најдоброто нешто што треба да направите овде е да ја контактирате поддршката за корисници и тие ќе му помогнат на секој поединец да ја донесе најдобро информираната одлука.

За време на периодот на само-исклучување, играчите ќе имаат пристап до нивните сметки, но нема да можат да направат депозит и да играат за вистински пари. Играчите кои избираат трајно да се самоисклучат од коцкање, нема да можат да пристапат до нивната сметка.

Одговорно играње

Казиното 10bet презема се што е во негова моќ за да им обезбеди на клиентите алатки што можат да ги користат без да го загрозат нивниот животен стил.

Да се знае што може да направи зависноста од коцкање е од клучно значење, на тој начин играчите повнимателно ќе влезат во оваа форма на забава.

10bet нуди ограничувања на времето на играње, депонирани и изгубени суми и многу повеќе функции што играчите можат да ги искористат.

Total score7.8
Добрите
+ Извонредни бонуси и промоции
+ Безбедни плаќања
+ Мазна и лесна навигација
+ Единствена програма за наградување за избрани клиенти

Брзи казино факти

Year foundedYear founded: 2003
ЈазициЈазици (2)
Англиски
Шведски
БонусиБонуси (5)
Бесплатни облози
Бонус за добредојде
Бонус за натпревар
Бонус кодовиДепозит бонус
ВалутиВалути (8)
Американски долари
Бразилски реали
Британски фунти стерлинг
Виетнамски донг
Евра
Канадски долари
Малезиски рингити
Шведски круни
Видови поддршкаВидови поддршка (3)
ДржавиДржави (10)
Бахреин
Ирска
Катар
Кувајт
Малта
Обединети Арапски Емирати
Обединето Кралство
Оман
Саудиска Арабија
Шведска
ИгриИгри (44)
CS:GO
Dota 2
Greyhounds
King of Glory
League of Legends
Live Progressive Baccarat
MMA
StarCraft 2
UFC
Австралиски фудбал
Амерички фудбал
Бадминтон
Бакара
Бејзбол
Биатлон
Блек Џек
Бокс
Виртуелни спортови
Возење велосипед
Голф
Гребки
Евровизија
Еспорт
Казино ХолдемКено
Кошарка
Крикет
Мотоспорт
Пикадо
Пинг Понг
Политика
РулетСлотови
Снукер
Спорт
Спортско обложување
Тенис
Трки со коњи
Флорбол
Формула 1
Фудбал
Фудбалско обложување
Футсал
Хокеј на мраз
ЛиценциЛиценци (4)
Методи за депозитМетоди за депозит (12)
Apple Pay
Credit Cards
Debit Card
MasterCardNetellerPayPalPaysafe CardSkrill
Trustly
Visa
Visa Debit
Visa Electron
СофтверСофтвер (15)