Betsson ги проширува своите бизниси во Германија

Новости

2021-08-22

Eddy Cheung

Извршниот директор на Betsson, Понтус Линдвол, рече дека компанијата е задоволна што ја добива лиценцата и е добро подготвена да ја лансира својата германска спортска книга според германските регулативи.

Betsson ги проширува своите бизниси во Германија

Со присуство на пазарот датира од 1963 година, Бетсон е еден од најголемите онлајн казино и спортските компании во светот. Betsson, Betsafe, CasinoEuro, NordicBet и други брендови се управувани од корпорацијата, која е котирана на NASDAQ Стокхолм. Компанијата доби признание на EGR Nordics Awards 2021 година, по ѕвезденото достигнување во конкурентна индустрија.

Добивање лиценца за обложување во Германија

Бетсон во март минатата година ја доби лиценцата за спортско обложување во Германија од Регионалниот совет на Дармштат. Betsson, исто така, го објави германскиот пазар на iGaming на 1 јули 2021 година. Извршниот директор на компанијата Понтус Линдвол рече дека компанијата со нетрпение очекува да им понуди на германските фанови.

Нови веб-страници за спортско обложување

Овој оператор на онлајн казино и спортски книги ќе управува со до седум различни брендови за спортски книги по успешното деби на пазарот. Бетсон, Betsafe, Guts, Casinowinner, Nordicbet, Rizk Sport и Schnellwetten се само неколку од нив. Регионалниот совет на Дармштат даде лиценци за работа на 25 компании низ целата земја, вклучително и Betway. Типико, реномирано меѓународно онлајн казино и давател на услуги за спортско обложување, неодамна доби три нови лиценци од регулаторната власт.

Bet3000, bet-at-home и Interwetten добија лиценци од новиот регулатор во ноември. Oddset, NetXBetting и Tipster добија уште три одобренија. На ова брзо се надоврза и Tipster. Де.

Партнерството на Big Bola Casinos

Во другите вести, на 12 април 2021 година, Betsson Group објави партнерство со Big Bola Casinos за да ги прошири своите iGaming активности во Мексико. Бетсон ќе обезбеди приспособени услуги за спортска книга, онлајн казино и казино во живо на мексиканските коцкари како дел од договорот.

Според извршниот директор на Betsson Group, овој потег ќе и овозможи на компанијата да го зголеми своето влијание во Латинска Америка, која е еден од најактивните обложувачки региони. Компанијата верува дека соработката со локален бренд ќе ѝ помогне да подготви материјал што е соодветен за мексиканскиот пазар.

Бетсон Груп претходно доби дозвола да дистрибуира онлајн услуги за коцкање во аргентинската провинција Буенос Аирес. По овој договор, операторот ќе ги понуди своите наградувани игри преку Casino de Victoria.

Заклучок

Со помош на лиценцата, Betsson сигурно ќе се етаблира како едно од водечките казина за спортско обложување во Германија. Угледот и услугата на оваа компанија се многу ценети. Нема сомнеж во нашите умови дека тие ќе им дадат на Германците искуство за спортско обложување за цел живот

Најнови вести

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership
2022-09-24

NetEnt Goes Dutch with Holland Casino Partnership

Новости