Casino.com Преглед на казино - Responsible Gaming

Age Limit
Casino.com
Casino.com is not available in your country. Please try:
Методи за депозит
PayPalSkrillMasterCardVisaNetellerPaysafe Card
Trusted by
UK Gambling Commission

Responsible Gaming

Не можеме да кажеме дека има очигледни знаци или симптоми кога станува збор за зависност од коцкање. Поради таа причина, оваа состојба често се нарекува „скриена болест“. Никој не сака да признае дека развил навика за коцкање која негативно влијае на нивниот живот, па затоа се обидуваат да ја превидат зависноста.

Треба да бидете искрени со себе и тоа е првиот и најважен чекор. Ако чувствувате потреба да бидете таинствени и да скриете колку пари и време трошите на коцкање, тогаш можеби сте развиле зависност од коцкање.

Ако имате проблем да го контролирате коцкањето, на пример, едноставно можете„Не застанувајте или играте додека не го изгубите последниот долар. Што е уште полошо, ако се коцкате кога немате пари за трошење, па наместо тоа ги коцкате парите што требаше да се искористат за да ги платите вашите сметки или да купите работи за вашите деца.

Тест за самооценување

 1. Дали коцкањето некогаш ви пречело во работата или студиите?
 2. Дали се коцкате повеќе отколку што можете да си дозволите?
 3. Дали продавате работи или позајмувате пари за да се коцкате?
 4. Дали се обидувате да ги бркате претходните загуби?
 5. Дали чувствувате потреба да се коцкате со повеќе пари за да го почувствувате истото ниво на возбуда?
 6. Дали имате некои претходни нарушувања на зависност?
 7. Дали некогаш сте се коцкале под дејство на алкохол или други супстанции?
 8. Дали се коцкате за да избегате од секојдневните неволји?
 9. Дали чувствувате стрес или анксиозност предизвикана од вашите навики за коцкање?
 10. Дали сте доживеале финансиски проблеми поради вашата навика за коцкање?

Ако вашиот одговор е „да“ дури и на едно од овие прашања, тогаш ве советуваме да побарате стручна помош и да преземете некои мерки во врска со вашето коцкање.

Самоисклучување

Ако вашата ситуација излегува од контрола, тогаш треба да размислите за некои подрастични мерки. Casino.com нуди период на само-исклучување за играчите кои имаат проблеми со коцкањето, па може да размислите за одмор од коцкањето. Можете да побарате да се исклучите од коцкање во период од 6 месеци до 5 години.

Во овој период нема да можете да пристапите до вашата сметка. Кога ќе заврши периодот на самоисклучување, ќе треба директно да го контактирате казиното доколку сакате повторно да ја отворите вашата сметка. Вашата сметка ќе биде повторно отворена по 24-часовен период на разладување.

Треба да ја почитувате вашата одлука и за ова време не треба да се обидувате повторно да ја отворите вашата сметка или да се обидувате да отворите друга сметка со Mansion Group.

Ако случајно откриете дека сè уште можете да направите депозит и да играте за вистински пари, тоа веројатно значи дека вашето барање не функционира и треба да го известите тимот за поддршка на корисници. Тие веднаш ќе ја замрзнат вашата сметка и ќе го финализираат барањето.

Проблем со коцкање

Проблемот со коцкањето најчесто е поврзан со други нарушувања на однесувањето или расположението. И ако имате какви било други проблеми со зависноста, тогаш треба да ги решите и тие, а не да се фокусирате само на еден.

Митови за коцкањето

 • Мит 1 - Добро познат мит е дека треба да се коцкате секој ден за да развиете проблеми со коцкањето, но неНе мора да се коцка секој ден. Проблематичен коцкар може да се коцка често или ретко, коцкањето е проблем само ако предизвикува проблеми.
 • Мит 2 - Ако можете да си дозволите да се коцкате, тогаш тоа не е проблем. Вистината е дека коцкањето не предизвикува само финансиски проблеми. Проблематичните коцкари го губат интересот за секојдневниот живот и како резултат на тоа, може да имаат проблеми во врската, да ја загубат работата и менталното здравје, само да наведам некои.
 • Мит 3 – Само слаба волја и неодговорни луѓе можат да развијат зависност од коцкање. Вистината е дека коцкањето може да влијае на сите, без разлика на нивната интелигенција или потекло.
 • Мит 4 - Партнерите можат да ги натераат своите сакани на коцкање. Кога вистината е дека проблематичните коцкари секогаш се обидуваат да обвинат некој друг за нивните проблеми.
 • Мит 5 – Треба да покриете нечиј наталожен долг. Ова можеби звучи разумно за некого, но тоа е само брзо решение и може да ги влоши работите уште повеќе. Ако му помогнете на коцкар, ќе му овозможите само проблеми со коцкањето.

Правила за одговорно коцкање

Постојат некои општи правила што треба да ги следите за да бидете сигурни дека вашето коцкање е забавно.

 1. Секогаш коцкајте само за забавни цели.
 2. Парите што ќе ги изгубите треба да бидат аванс за забавата што ја имавте додека играте, а секоја добивка треба да се смета како бонус.
 3. Секогаш поставувајте временско ограничување и држете се до него, дури и ако победувате, треба да престанете.
 4. Секогаш поставувајте буџет и држете се до него. Треба да знаете колку можете да си дозволите да изгубите и колку сакате да потрошите на одредена сесија за игри.
 5. Не можете секогаш да победувате. Загубата е нормална појава кога станува збор за коцкање и треба да прифатите дека е дел од играта.
 6. Образованието е најдобрата превенција кога станува збор за проблематично коцкање. Треба да бидете сигурни дека сте свесни за знаците.
 7. Никогаш не позајмувајте пари за да се коцкате.
 8. Коцкањето не треба да ви биде приоритет. Поминувајте време со пријателите и семејството и секогаш завршувајте ги сите ваши работи, домашни или училишни задолженија.
 9. Не обидувајте се да ги надоместите загубите. Шансите се дека колку повеќе се трудите, толку повеќе ќе изгубите.
 10. Не гледајте на коцкањето како извор на приход. Тоа треба да биде забавна активност.

Проверка на реалноста

Проверката на реалноста е уште една карактеристика што ви овозможува да добивате потсетник кога играте одредено време. На пример, можете да го поставите тајмерот да известува кога сте играле 1 час. Кога ќе го добиете известувањето, можете да изберете да продолжите да играте или да излезете од играта.

Total score7.0
Добрите
+ Одличен избор на Playtech
+ Брзи повлекувања
+ Мегавејс слотови секција

Брзи казино факти

Year foundedYear founded: 2008
ЈазициЈазици (29)
Јапонски
Австро-германски
Англиски
Бугарски
Германски
Грчки
Дански
Естонски
Индонезија
Исландски
Италијански
Кинески
Корејски
Литвански
Малезиски
Норвешки
Полски
Португалски
Романски
Руски
Словенски
Турски
Украински
Унгарски
Фински
Француски
Чешки
Шведски
Шпански
БонусиБонуси (7)
Бесплатни спиновиБонус без депозитБонус за добредојде
Бонус за натпревар
Бонус за пријавувањеДепозит бонусНеделен бонус
ВалутиВалути (13)
Јапонски јен
Јужноафрикански ранд
Австралиски долари
Американски долари
Британски фунти стерлинг
Дански круни
Евра
Канадски долари
Новозеландски долари
Норвешки круни
Хонг Конг долари
Швајцарски франци
Шведски круни
Видови поддршкаВидови поддршка (2)
ДржавиДржави (13)
Јужна Африка
Ирска
Италија
Канада
Катар
Кувајт
Нов Зеланд
Норвешка
Обединети Арапски Емирати
Обединето Кралство
Саудиска Арабија
Финска
Шпанија
ИгриИгри (12)
ЛиценциЛиценци (4)
Методи за депозитМетоди за депозит (23)
Bank transfer
Boku
ClickandBuy
Credit Cards
Debit Card
EcoPayz
Entropay
Internet Banking
Laser
MaestroMasterCardNetellerPayPalPaysafe Card
Prepaid Cards
Samsung PaySkrillSwitch
Ukash
Visa
Visa Debit
Visa Electron
WebMoney
Придружна програмаПридружна програма (1)
СофтверСофтвер (1)