Casumo - Responsible Gaming

Age Limit
Casumo
Casumo is not available in your country. Please try:
Методи за депозит
SkrillMasterCardVisaNetellerPaysafe Card
Trusted by
Malta Gaming AuthorityUK Gambling CommissionSwedish Gambling Authority

Responsible Gaming

Касумо со гордост вели дека имаат тим од амбасадори за поддршка на играчи кои се обучени и искусни да им помогнат на играчите подобро да ги разберат знаците на зависност. Тие се достапни 24/7 за да одговорат на кое било прашање и да ве советуваат да ја добиете потребната помош.

Постојат голем број на организации и алатки што можете да ги користите за да ви помогнат да ја спречите зависноста од коцкање. Еве список на некои од организациите со кои можете да контактирате ако мислите дека ви треба помош:

 • Терапија за коцкање - Ова е глобална услуга која нуди практични совети и емоционална поддршка за сите кои се погодени од зависност од коцкање. Тие исто така обезбедуваат бесплатна апликација која има збирка алатки и информации кои ќе ви помогнат да го идентификувате и надминете проблемот со коцкањето.

 • GamTalk – Ова е уште една заедница за поддршка која им помага на луѓето со проблеми со коцкањето. Луѓето ги споделуваат своите искуства и идеи за тоа како да им помогнат на секој што се соочил со проблеми со коцкањето.

 • Асоцијација Гордон Муди - Во Здружението Гордон Муди можете да најдете совети, образование и поддршка. Ако имате проблеми со коцкањето или некој што го познавате се занимава со ваков проблем, тогаш можете да го најдете здружението онлајн.

 • Анонимни коцкари - Ова е многу корисна заедница на луѓе кои ги споделуваат своите искуства едни со други. Оваа страница ќе понуди различни различни опции за да им помогне на секој што има потреба. Имаат форум, соба за разговор и литература. Можете исто така да најдете состаноци во вашата локална област на кои можете да присуствувате.

 • Фондација за одговорни игри - Оваа фондација ја подигнува свеста за можните причини и последици од проблематичното играње. Тие се наоѓаат на Малта и нивната идеја е да им ја дадат потребната поддршка и совети на луѓето кои имаат проблеми со коцкањето.

 • BetFilter – Ова е софтвер кој ќе ве спречи да влезете во која било локација за коцкање или онлајн казино. BetFilter е многу едноставен за користење и ќе ви помогне да блокирате страници и апликации за коцкање.

 • GamBlock – GamBlock е компанија која постои од 2000 година. Ова е исто така многу корисен софтвер кој ви помага да блокирате сајтови и апликации за коцкање.

Лимит на депозит

Кога ќе одлучите да пробате коцкање, ве советуваме да го ограничите вашиот депозит дури и пред да започнете да играте. На тој начин ќе го контролирате вашиот буџет и нема да носите избрзани одлуки. Откако ќе ја достигнете сумата, нема да можете да уплатите додека не се ресетира лимитот.

Casumo нуди неколку опции за поставување граници, па можете да ја изберете онаа што најмногу ви одговара. Исто така, имате можност да изберете повеќе ограничувања на вашата сметка, се зависи од вас.

Најавени временски ограничувања – Можете да ограничите колку часови можете да бидете најавени на вашата сметка дневно. Кога ќе го достигнете вашиот лимит, автоматски ќе бидете одјавени. Нема ништо за што да се грижите кога станува збор за вашата игра сесија. Играта што ја игравте ќе биде паузирана или облогот што сте го ставиле ќе биде завршен во заднина. Можете да го проверите исходот следниот пат кога ќе се најавите на вашата сметка. Ако поставите 5 часа дневно временско ограничување за најавување, тоа значи дека ќе можете да играте вкупно 5 часа дневно во Casumo. Можете да го направите ова во повеќе пократки сесии или можете да го направите одеднаш.

Блок за време на најавување – Можете исто така да поставите одредено временско блокирање кое ќе ги покрива сите денови од неделата во кои нема да можете да се најавите на вашата сметка. Ако сакате да го промените вашиот временски простор, ќе бидат потребни 24 часа по поднесувањето на барањето. На пример, ако поставите блок време за најавување помеѓу 23:00 и 11:00 часот, нема да можете да играте во овие часови.

Трошење буџет - Ова ќе го ограничи износот на пари што можете да го потрошите во одреден временски период. Откако ќе го достигнете износот што сте го избрале, повеќе нема да можете да вложувате депозити. Доколку победите и направите повлекување во определениот временски период, тогаш ќе можете да направите депозит што е еднаков на повлекувањето направено во овој период. На пример, ако ограничувањето на буџетот за трошење е 20 американски долари, а сте направиле повлекување од 50 долари. Потоа ќе можете да направите нов депозит од 70 долари.

Ограничување на загуба - Ова ќе ви овозможи да го ограничите можниот износ на нето загуби. Кога ќе ја достигнете сумата, нема да можете да ставате нови облози додека не се ресетира лимитот. На пример, ако поставите ограничување за загуба од 20 долари, тоа значи дека вашето салдо може да се намали најмногу за 20 долари. Ако сте почнале да играте со салдо од 30 долари и штом ќе достигнете 10 долари, нема да можете да ставате дополнителни облози.

Ограничување на облогот - Ова ќе го ограничи вкупниот износ што можете да го обложите во одреден временски период. Уште еднаш, кога ќе го достигнете лимитот, нема да можете да ставате облози. На пример, ако поставите ограничување за обложување од 20 УСД, можете да поставите облози од 20 УСД во текот на наведениот период.

Тест за самооценување

Тестот за самооценување е само список на прашања кои ќе ви помогнат подобро да ги разберете вашите навики за коцкање. Овој тест не треба да се смета како дијагностичка или психолошка евалуација. Единственото нешто што можеме да го кажеме е дека секој човек што се обратил до телефоните за помош за коцкање одговорил со „да“ на едно или повеќе од следниве прашања:

 1. Дали се коцкате над вашите можности?
 2. Дали не можете да плаќате сметки поради загуби од коцкање?
 3. Дали ја прескокнувате работата за да останете дома и да се коцкате онлајн?
 4. Дали се чувствувате фрустрирано во деновите кога не се коцкате?
 5. Дали чувствувате постојана потреба да ја зголемите сумата на пари за коцкање?
 6. Дали чувствувате потреба да бркате загуби?
 7. Дали се коцкате за да избегате од секојдневните проблеми?
 8. Дали сте се обиделе да престанете да се коцкате во одреден момент, но не сте успеале?
 9. Дали се чувствувате лути или фрустрирани кога немате доволно пари за коцкање?
 10. Дали верувате дека ќе ги вратите изгубените пари со зголемување на големината на вашите облози?
 11. Дали чувствувате потреба да лажете за сумата на пари и времето што го трошите на коцкање?
 12. Дали криеш колку се коцкаш од партнерот?
 13. Дали ги ставате вашите потреби за коцкање над вашето семејство и пријателпотребите и интересите на `s?
 14. Дали крадете или правите измама за да добиете пари за коцкање?
 15. Дали се чувствувате неволно да потрошите пари на нешто друго освен на коцкање?
 16. Дали коцкањето ги уништи вашите лични односи?
 17. Дали расправиите и разочарувањата создаваат потреба за коцкање уште повеќе?
 18. Дали имате депресија или самоубиствени мисли после коцкање?

Самоисклучување

За некои луѓе поставувањето граници не е„Не е доволно и тие треба да преземат дополнителни чекори. Една од опциите достапни во казиното е привремено да ја суспендирате вашата сметка. Ако мислите дека коцкањето негативно влијае на вашиот живот, тогаш треба да поставите самоисклучување. Ве советуваме да направите барем шест месеци пауза и да се исклучите од сите страници на кои сте активни.

Можете лесно да поставите само-исклучување на вашата сметка ако одите во Поставки во вашата Casumo сметка. Во овој период нема да добивате промотивни е-пошта или текстуални пораки од казиното и нема да можете да се најавите на вашата сметка. Откако ќе заврши периодот на самоисклучување, вашата сметка автоматски ќе се отвори. Ако сакате да го продолжите вашето исклучување, само контактирајте го казиното.

Проблем со коцкање

Најважниот чекор во проблематичното коцкање е да ги идентификувате знаците и да ги разберете. Ова ќе ви овозможи да препознаете дека проблемот постои, па подоцна ќе ги преземете потребните чекори за да се справите со проблемот.

Кога некој се справува со проблем со коцкање, најчесто би се чувствувал беспомошно, а тоа е моментот кога најмногу му е потребна поддршката од семејството и пријателите. Составивме едноставен водич кој ќе ви помогне да поддржите некого што има потреба:

Чувајте ги малолетниците безбедни - Секое казино ги презема сите неопходни мерки на претпазливост за да ги спречи малолетниците да се коцкаат. Сепак, тие имаат пристап до Интернет на многу уреди, така што ваша одговорност е да ги спречите младите од овие страници.

Casumo има цел дел со услуги за да им помогне на коцкарите да играат игри одговорно. Можете да започнете со поставување ограничувања на вашата сметка, за да имате поголема контрола врз вашите пари. Исто така, постојат алатки кои им помагаат на играчите да управуваат со своите пари одговорно. Casumo, исто така, нуди информации за откривање на знаци на проблем со коцкање. Тие нудат поддршка за проблематичните коцкари и им нудат можност да зборуваат за поддршка на амбасадорите кои се достапни 24/7.

Проверка на реалноста

Дури и ако немате никакви проблеми со коцкањето, сепак можете да одморите. Можете да направите пауза од минимум 7 дена до 6 месеци. И подоцна, ако сакате да ја продолжите оваа пауза, можете да контактирате со поддршката за корисници. Тие се тука за вас, да ве советуваат и да ги најдат најдобрите поставки за сметката за вашата моментална ситуација.

Треба да отидете во поставките за Play Okay и да кликнете на „Суспендирај сметка“. Изберете ја опцијата „Сакам да одморам“ и изберете да паузирате 7 дена, 30 дена, 3 месеци или 6 месеци. По истекот на временскиот период, вашата сметка повторно ќе се отвори автоматски.

Total score10.0
Добрите

Брзи казино факти

Year foundedYear founded: 2012
ЈазициЈазици (5)
Англиски
Германски
Норвешки
Фински
Шведски
БонусиБонуси (7)
Reload бонусБез обложувачки бонус
Бесплатни облози
Бесплатни спиновиБонус за добредојде
Бонус за натпревар
Депозит бонус
ВалутиВалути (4)
Британски фунти стерлинг
Евра
Канадски долари
Шведски круни
Видови поддршкаВидови поддршка (2)
ДржавиДржави (6)
Германија
Данска
Канада
Норвешка
Финска
Шведска
ИгриИгри (49)
CS:GO
Dota 2
First Person Baccarat
League of Legends
Live Playboy Baccarat
MMA
Pai GowPunto Banco
Rainbow Six Siege
Soho Blackjack
UFC
Wheel of Fortune
Австралиски фудбал
Бакара
Бенди
Бејзбол
Блек Џек
Бокс
Видео Покер
Возење велосипед
Галски фудбал
Голф
Еспорт
Зимски спортови
Кошарка
Крикет
Мотоспорт
Одбојка
Пикадо
Пинг Понг
ПокерПокер со три карти
Рагби
Ракомет
РулетСлотови
Снукер
Спорт
Спортско обложување
Сурфање
Тенис
Трки со коњи
Тротинг
Флорбол
Формула 1
Фудбал
Фудбалско обложување
Хокеј на мраз
Шах
ЛиценциЛиценци (5)
Методи за депозитМетоди за депозит (15)
Bank Wire Transfer
Credit Cards
Debit Card
FastPay
MasterCardNeteller
Nordea
Paysafe Card
QR Code
SEB Bank
Skrill
Swedbank
Swish
Visa
Zimpler
Придружна програмаПридружна програма (1)
СофтверСофтвер (20)