Extra Vegas - Responsible Gaming

Age Limit
Extra Vegas
Extra Vegas is not available in your country. Please try:
Методи за депозит
MasterCardVisa
Trusted by
Curacao

Responsible Gaming

Екстра Вегас сериозно го сфаќа одговорното играње и прави се за да ги заштити најранливите играчи од ризиците што може да ги донесе зависноста од коцкање. 

Обложувањето треба да биде забавно, и ако вашето време со Екстра Вегас почне негативно да влијае на вашиот финансиски и социјален статус, тогаш ве советуваме да преземете некои мерки.

Најдоброто нешто што може да го направи казиното е да ги едуцира играчите и да ги поттикне преку знаење. Поради таа причина, тие нудат различни алатки што можете да ги користите, а исто така преземаат и некои мерки на претпазливост.

Во моментот кога ќе ја креирате вашата сметка, треба да му докажете на казиното дека сте полнолетни за коцкање. Ако казиното најде малолетен играч кој дал нечесни или неточни информации за нивната возраст, не само што може да им бидат одземени сите добивки, туку може да се соочат и со кривично гонење.

Екстра Вегас нема да ги таргетира малолетните играчи со нивниот маркетинг и рекламирање. Од таа причина, кога ја креирате вашата сметка, треба да го наведете вашето точно име, адреса и датум на раѓање за да потврдите дека имате најмалку 18 години.

Самоисклучување

Ако мислите дека коцкањето негативно влијае на вашиот живот и дека веќе не е форма на забава, време е да побарате стручна помош. Но, пред да го направите тоа, треба да одговорите на следниве прашања:

 1. Дали некогаш сте пропуштиле училиште или работа поради коцкање?
 2. Дали коцкањето ве натера да ја занемарите сопствената благосостојба и вашето семејство?
 3. Дали некогаш сте продале нешто лично за да имате повеќе пари за коцкање?
 4. Дали некогаш сте играле додека не ги изгубите сите пари?
 5. Дали некогаш сте играле повеќе отколку што сте планирале?
 6. Дали некогаш сте размислувале за самоубиство поради вашата навика за коцкање?

Ако одговоривте со „да“ на повеќето прашања, тогаш веруваме дека е време да побарате стручна помош. Ова е многу сложено прашање, така што не постои единствен лек кој работи за сите. Ве советуваме да контактирате со анонимни коцкари и тие ќе ве водат низ процесот.

Добра работа што можете да ја направите во ваква ситуација е да размислите за самоисклучување. Можете да се исклучите од Екстра Вегас за одреден временски период за кој верувате дека е најдобар за вас. Но, ве советуваме да го сторите истото со другите компании со кои имате сметки. Ако одлучите да се исклучите, можете да отидете во делот „Одговорно коцкање“ на веб-локацијата или да ја контактирате поддршката за корисници за помош.

Ве молиме запомнете дека секое самоисклучување и тајм аут се неповратни. Не можете само да го промените мислењето и да се вратите на коцкањето. Треба да почекате да истече временскиот период и потоа повторно да ја отворите вашата сметка и да играте игри.

Намалете го ризикот од зависност од коцкање

Ако одлучите да играте игри онлајн, нема да ве осудуваме. Овие игри се направени за да обезбедат забава и факт е дека се навистина забавни за играње. Направете депозит во рамките на вашиот буџет и можете да ги удвоите парите за само секунда. Ако ги изгубите парите, тогаш гледајте го тоа како аванс за забавата што сте ја имале додека ја игравте вашата омилена игра.

 • Секогаш играјте за забава.
 • Коцкањето не е начин за заработка.
 • Секогаш играјте со парите што можете да си дозволите да ги изгубите.
 • Секогаш поставувајте лимити за депозит и никогаш не депонирајте повеќе отколку што можете да изгубите.
 • Никогаш не бркајте загуби. Ако ги изгубите парите, нема да ги вратите ако играте со поголеми влогови.
 • Никогаш не играјте кога се чувствувате вознемирени. Во таква состојба, не можете да донесете рационална одлука.

Вообичаени митови за компулсивно коцкање

Некои играчи стануваат зависни од коцкање и тоа е факт што не можеме едноставно да го занемариме. Од таа причина, понекогаш се држат до лажни верувања или митови кои само ги водат кон негирање. Поради таа причина, ние разоткривме некои од најчестите митови за вас:

Мит 1 - Компулсивниот коцкар игра секој ден. Не можеме да кажеме дека тоа е вистина затоа што од искуство знаеме дека компулсивните коцкари можат да се коцкаат често или ретко. Ако вашето коцкање предизвикува лични и финансиски проблеми, тогаш тоа е јасен знак за проблем со коцкањето.

Мит 2 – Компулсивни коцкари се обложуваат на сè без разлика на формата на коцкање. И ова не е точно, бидејќи повеќето компулсивни коцкари имаат омилен облик на коцкање. Некои сакаат слотови, а други претпочитаат игри на маса. Вообичаено е компулсивните коцкари да развијат секундарна форма на коцкање, но тие обично не се толку проблематични.

Мит 3 – Коцкањето станува проблем само кога ќе ги изгубите сите пари. Всушност, колку пари ќе освоите или изгубите не одредува дали имате зависност од коцкање. Со текот на времето, луѓето со зависност од коцкање ќе направат доволно долгови што финансиските последици од нивното однесување подоцна ќе влијаат на нивните животи.

Мит 4 – Едноставно не можете да развиете зависност од коцкање. Кога вистината е вистина, коцкањето може да стане зависно како дрогата и алкохолот. Коцкањето создава еуфорија која ги поттикнува играчите да продолжат да го повторуваат истото однесување за да го постигнат истиот ефект уште еднаш. Патолошките коцкари исто така може да го негираат нивното однесување и да одбијат да веруваат дека воопшто имаат проблем.

Мит 5 – Неодговорните луѓе можат да станат зависни од коцкање. Никој не е имун на овој проблем. Со текот на годините видовме одговорни луѓе кои развиваат проблеми со коцкањето. Тоа едноставно може да влијае на секого, тоа е комплексен проблем и не постои само едно правило што луѓето можат да го следат за да го избегнат.

Мит 6 – Ако коцкарот може да си го дозволи тоа, може да се коцка колку што сака. Вистината е дека проблемите предизвикани од прекумерното коцкање не се само финансиски. На пример, ако поминувате многу време пред компјутерско коцкање, поминувате помалку време со пријателите и семејството.

Мит 7 – Лесно се препознаваат компулсивни коцкари. За разлика од другите зависности, каде што можете брзо да ги видите последиците, коцкањето се нарекува скриена зависност. Многу коцкари не препознаваат дека имаат проблем со коцкањето додека не е предоцна.

Мит 8 – Ако продолжам да се коцкам, среќата ќе ми се смени. Како што рековме многу пати, сите игри имплементираат Генератор на случаен број што значи дека исходот од вашиот следен облог нема никаква врска со вашиот претходен облог. Ако продолжите да ризикувате повеќе, нема да ги подобрите вашите шанси за победа на кој било начин.

Мит 9 – Денес се чувствувам среќен. Па, само се лажеш. Да се надевате или сакате да освоите пари нема апсолутно никакво влијание врз исходот на вашата игра.

Побарајте помош

Ако вие или некој што го познавате се занимава со зависност од коцкање, тогаш ве советуваме да стапите во контакт со една од овие организации. Тие ќе ви помогнат да се справите со проблемот и ќе се обидат да работат со вас на секој чекор од патот.

GamCare (Велика Британија)
Gamble Aware (Ирска)
Адиктел (Франција)
Терапија со коцкање (во светот)
JugarBIEN.es (Шпанија)
Онлајн помош за коцкање (Австралија)
Одговорен совет за игри (Канада)
Центар за Лудомани (Данска)
Одјавување (Словенија)
Центар за третман на зависност Нова Горица (Словенија)
Stödlinjen (Шведска)
Пелури (Финска)

Добрите

Брзи казино факти

Year foundedYear founded: 2017
ЈазициЈазици (11)
Јапонски
Англиски
Виетнамски
Германски
Италијански
Кинески
Корејски
Португалски
Тајландски
Француски
Шпански
БонусиБонуси (9)
Бесплатни спиновиБонус без депозитБонус за бесплатни париБонус за добредојдеБонус за лојалност
Бонус за натпревар
Бонус за пријавувањеБонус кодовиДепозит бонус
ВалутиВалути (13)
Јапонски јен
Јужноафрикански ранд
Јужнокорејски вон
Австралиски долари
Американски долари
Аргентински пезоси
Бразилски реали
Британски фунти стерлинг
Евра
Канадски долари
Кинески јуани
Нови тајвански долари
Туниски динари
Видови поддршкаВидови поддршка (2)
ДржавиДржави (15)
Јапонија
Јужна Африка
Јужна Кореа
Австралија
Аргентина
Бразил
Виетнам
Канада
Кина
Португалија
Тајван
Тајланд
Тунис
Франција
Шпанија
ИгриИгри (10)
ЛиценциЛиценци (1)
Методи за депозитМетоди за депозит (9)
AstroPay
AstroPay Card
BitcoinCredit Cards
Crypto
Debit Card
MasterCard
UPayCard
Visa
Придружна програмаПридружна програма (1)
СофтверСофтвер (7)