Gratorama Преглед на казино - FAQ

GratoramaResponsible Gambling
CASINORANK
8/10
БонусДо 200 € + 7 € бонус без депозит
Казино гребнатинки
Казино без бонус за депозит
Чист дизајн
Добијте го бонусот
Поддржано
Потврдено
Безбедно
Казино гребнатинки
Казино без бонус за депозит
Чист дизајн
Gratorama
До 200 € + 7 € бонус без депозит
Deposit methodsSkrillMasterCardVisaNetellerPaysafe Card
Добијте го бонусот
FAQ

FAQ

Собравме одговори на најчесто поставуваните прашања за Граторама во нашите ЧПП.

Како можам да овозможам колачиња?

Секое казино користи колачиња за да им помогне да ви обезбедат подобра услуга со персонализирање на вашата посета. Колачињата не се користат за складирање на вашите лични податоци.

Казиното користи колачиња за да ја следи состојбата на вашето најавување само како мерка на претпазливост за да ја заштити вашата приватност. Ова е начинот на кој можете да овозможите колачиња во зависност од прелистувачот што го користите.

Ако користите Internet Explorer 8.x, треба да го направите следново:

 • Кликнете на менито Алатки
 • Изберете опции за интернет во менито
 • Кликнете на табот Приватност
 • Кликнете на копчето Стандардно
 • Поместете го лизгачот така што ќе биде на едно од нивоата под Средно Високо
 • Кликнете OK за да ги зачувате промените

Ако користите Internet Explorer 6.x и 7.x, треба да го направите следново:

 • Кликнете на Алатки на горниот дел од прозорецот
 • Изберете Интернет опции
 • Кликнете на табот Приватност
 • Кликнете на копчето Напредно, кое треба да биде во центарот на екранот на картичката Приватност
 • Проверете „Надминете го автоматското ракување со колачиња
 • Прифатете колачиња од прва и трета страна
 • Проверете „Секогаш дозволувај колачиња за сесија
 • Кликнете на ОК и рестартирајте го прелистувачот

Ако користите Mozilla Firefox, треба да го направите следново:

 • Од главното мени изберете Алатки/Опции
 • Од левиот панел со опции изберете Приватност
 • Проширете ги опциите за колачиња на десната страна
 • Изберете „Овозможи колачиња“
 • Изберете „Само за почетната веб-локација“

Ако користите Opera 7+ тогаш треба да го направите следново:

 • Изберете Preferences од менито File
 • Кликнете на Категоријата за приватност
 • Проверете Овозможи колачиња
 • Изберете „Автоматско прифаќање на сите колачиња од паѓачкото мени“

Ако користите Safari, тогаш треба да го направите следново:

 • Изберете Preferences од менито Safari
 • Кликнете на иконата Безбедност
 • Во полето за избор „Прифати колачиња“ изберете Секогаш или Само од сајтовите до кои се движите

Што се случува ако се исклучам додека сè уште играм?

Системот на казиното е дизајниран на начин што ги штити играчите од неоправдана загуба. Ако ставите облог и притиснете Play Now, но доживеете технички дефект, рундата ќе се игра автоматски од системот.

Откако ќе ја вратите вашата интернет конекција, можете да се најавите на вашата сметка и да го видите исходот од вашиот облог кога ќе кликнете на копчето „Историја на игри“.

Не можам да го внесам симболот „at“ во полето за е-пошта. Што да правам?

Кога сакате да го користите знакот @, треба да користите одредена комбинација на тастатура во зависност од јазикот на вашата тастатура.

 • Ако имате американска тастатура, притиснете „Shift“ и потоа „2“.
 • Ако имате француска тастатура, тогаш притиснете „AltGr“ што е десното копче Alt и потоа „0“
 • Ако имате тастатура од ОК, треба да притиснете „Shift“ и потоа „(Цитати)
 • Ако имате германска тастатура, треба да притиснете „AltGr“ што е десното копче Alt и потоа „Q“.

Постојано добивам порака дека корисничкото име веќе постои. Што да правам?

Кога ќе се обидете да креирајте сметка и постојано ја добивате пораката дека корисничкото име веќе постои, тогаш многу е можно некој друг клиент прво да го користел истото корисничко име. Затоа, треба да се обидете да внесете друго корисничко име.

Постои и друга можност, можеби веќе сте создале сметка и не можете да ја запомните точната лозинка за да се најавите. Ако е така, треба да се обидете да ја вратите лозинката.

Не можам да се сетам на моите детали за најавување. Што да правам?

Можно е да ги вратите вашето корисничко име и лозинка. За да го направите тоа треба контактирајте со поддршката за корисници и тие ќе ве водат низ процесот.

Постојано добивам порака „Невалидно корисничко име и лозинка“. Што да правам?

Ако ја примите оваа порака, тогаш многу е можно да се обидувате да се најавите на вашата сметка со погрешно корисничко име и лозинка. Постојат неколку работи што треба да ги направите во случаи како овој:

 1. Проверете дали режимот Caps lock е вклучен или дали користите друг јазик на тастатурата.
 2. Проверете дали сè уште ја имате е-поштата од казиното со вашето корисничко име и лозинка и обидете се да ја користите опцијата за копирање и залепување.
 3. Одете во делот „Заборавена лозинка“ и испратете нова лозинка до вас.

Ако проблемот сè уште опстојува откако сте го направиле сето она што е споменато погоре, тогаш треба да ја контактирате поддршката за корисници и да им дозволите на агентите да истражат што се случува со вашата сметка.

Може ли да го откажам моето повлекување и да ги вратам средствата на мојата сметка?

Да, можно е да го откажете вашето повлекување додека статусот сè уште е на чекање. Ако статусот е одобрен или откажан, тогаш ништо не можете да направите.

Повеќе за Граторама повлекување

Како да добивате промотивни е-пошта на Gratorama?

Треба да додадете promo@gratorama.com прво до вашиот адресар или список на безбедни испраќачи. Причината за ова е што некои Интернет услуги блокираат е-пошта од испраќачи чии е-пошта не се на списокот на примачите. За да го направите тоа, треба да ги следите овие чекори:

За Live / Hotmail / MSN направете ги следниве работи:

 • Најавете се на вашата е-пошта и кликнете на Опции во горниот десен агол на екранот. Ќе се појави опаѓачко мени и треба да кликнете на 'Повеќе опции.
 • Во делот „Несакана е-пошта“ кликнете на „Безбедни и блокирани испраќачи“
 • Кликнете на „Безбедни испраќачи“ и напишете promo@gratorama.com во полето Испраќач или домен за означување како безбедно“ и кликнете „додај во списокот“

Ако користите Microsoft Outlook, треба да го направите следново:

 • Кликнете на менито „Датотека“ на горниот дел од екранот, потоа кликнете на „Ново“ и „Контакт“.
 • Во полето за е-пошта напишете promo@gratorama.com, и „Зачувај и затвори“

Ако користите Mozilla Thunderbird, треба да го направите следново:

 • Кликнете на менито „Датотека“, потоа кликнете на „Ново“ и „Картичка од адресарот“
 • Тип promo@gratorama.com во полето за е-пошта и кликнете Ok.

Ако користите Gmail, треба да го направите следново:

 • Кликнете Контакти на левата страна на која било страница.
 • Во горниот лев агол на Контакт менаџерот кликнете на копчето Нов контакт.
 • Внеси promo@gratorama.com во полето за е-пошта и кликнете Зачувај.

Ако ја користите класичната верзија на Yahoo Mail, тогаш треба да го направите следново:

 • Одете на која било е-пошта на Gratorama.
 • Кликнете на врската „Додај во адресарот“
 • Внеси promo@gratorama.com

Ако ја користите поновата верзија на Yahoo Mail, тогаш треба да го направите следново:

 • Кликнете на врската „Додај“ веднаш до „Контакти“
 • Ќе се појави мал прозорец каде што треба да напишете promo@gratorama.com во полето „email“.
 • Кликнете на „Зачувај“

Ако користите AOL, тогаш треба да го направите следново:

 • Кликнете на „Контакти“ на левата лента
 • Кликнете на копчето „Ново“ веднаш до полето за пребарување на врвот и кликнете на „Нов контакт“
 • Внеси promo@gratorama.com во полето „Е-пошта 1“.

Дали е можно да ја сменам мојата адреса за е-пошта?

Да, можете многу лесно да ја ажурирате вашата нова адреса за е-пошта. Изберете Промени е-пошта од менито и внесете ги следните информации:

 • Сегашна лозинка
 • Нова Емаил адреса
 • Потврдете ја новата адреса за е-пошта
 • Кликнете на Промени

Откако ќе ги пополните сите информации, ќе видите порака „Е-поштата е успешно променета“. Доколку не ја добиете е-поштата, треба да ја проверите папката Spam.

Дали е можно да ја сменам мојата лозинка?

Да, можете да ја промените вашата лозинка во секое време. Всушност, ве советуваме да ја менувате лозинката одвреме-навреме само заради ваша безбедност. Од менито, изберете Промени лозинка и внесете ги следните информации:

 • Вашата стара лозинка
 • Вашата нова лозинка
 • Потврди Нова лозинка
 • Кликнете на Промени

Кога ќе ги пополните сите информации, треба да добиете порака 'Лозинката е успешно променета“

Како можам да разговарам со поддршка?

Секој пат кога сакате да разговарате со агентите за клиенти, треба да кликнете на 'Копче _Chat_' и ќе видите како се отвора прозорецот Chat.

Ако во случај да не се отвори, тогаш треба да бидете сигурни дека вашиот блокатор на скокачки прозорци не го блокира. Добрата вест е што сè уште можете да продолжите да играте додека разговарате со претставник за поддршка.

Ако случајно сите се зафатени со разговори со други клиенти, можете да го оставите вашиот е-пошта или телефонски број и тие ќе ве контактираат што е можно поскоро.

Како можам да побарам бонус без депозит од 7 долари?

Бонусот без депозит е достапен при првиот пат кога ќе се регистрирате за сметка на Gratorama.

Кликнете за информации за Граторама бонуси.

Што се '\_Компакции поени\_'?

Комп. поени се само мала награда што ја добивате од казиното секогаш кога играте. За секои 10 долари што ги обложувате добивате 1 поен и не е важно дали играте со бонус пари или со вашите вистински пари.

Откако ќе добиете 100 комп-поени, ги откупувате во Касиерката и подоцна можете да ги користите за обложување на сите игри.

За што се користи Autoplay?

Под копчето Play Now ќе го видите копчето Auto и кога ќе кликнете на него ќе го отворите полето Autoplay.

Овде можете да го изберете бројот на игри што сакате да ги играте со кликнување на едно од копчињата и системот ќе започне да игра откако ќе кликнете на одреден број.

Можете да ја прекинете автоматската репродукција кога сакате и не мора да чекате да заврши. Само кликнете на копчето „Стоп“ и автоматското играње ќе престане откако ќе заврши играта.

Функцијата за автоматска репродукција доаѓа и со некои Напредни поставки. Кога ги користите напредните поставки, наложувате играта да престане во една од следниве ситуации:

„Секоја игра ќе победи“ – Ако ја изберете оваа опција, играта ќе престане откако ќе победите, без разлика дали наградата е освоена.

„Една победа надминува“ – Ако ја изберете оваа опција, автоматското играње ќе престане откако ќе освоите награда поголема од одредена сума. Вие сте тој кој претходно ќе ја одреди таа сума.

„Билансот е намален за“ – Ако ја изберете оваа опција, автоматската репродукција ќе престане во случај вашето салдо да се намали за одредена сума. Вие сте тој што ќе ја одреди сумата.

„Билансот е зголемен за“ – Ако ја изберете оваа опција, автоматската репродукција ќе престане во случај вашето салдо да се зголеми за одредена сума. Вие сте тој што ќе ја одреди таа сума.

Може ли да ги најдам сите депозити што сум ги направил во минатото?

Да, можете да ги проверите сите депозити што сте ги направиле преку историјата на трансакциите.

Повеќе за правење депозит во казиното Граторама.

Може ли да го проверам статусот на моето повлекување?

Да, можете да го проверите статусот на вашето барање за повлекување преку историјата на трансакциите. Ако статусот на вашето повлекување сè уште е „Во тек“, можете да го откажете повлекувањето доколку сакате.

Како казиното ги чува моите документи откако ќе ги подигнам?

Нема што да се грижите овде. Откако казиното ќе ги прими вашите документи, тие се чуваат електронски во безбедна средина со ограничен пристап.

Како можам да испратам документи во казиното?

Сите потребни документи можете да ги испратите на следната е-пошта: accounting@gratorama.com. Ве советуваме да испратите висококвалитетни копии што ќе му овозможат на казиното да ги потврди вашите податоци без непотребни одложувања.

Какви видови документи треба да испратам?

Казиното може да бара од вас да испратите некои или сите од следниве документи:

Копија од лична карта со фотографија – Ова вклучува копија од вашиот пасош, возачка дозвола или национална лична карта. Кога испраќате копија, проверете дали сите детали се видливи на документот.

Копија од вашата кредитна картичка – Ќе треба да испратите копија од предната и задната страна на кредитната картичка што ја користевте за плаќање. За ваша безбедност, ве советуваме да ги блокирате 8-те средни броеви на предната страна на картичката и 3-цифрениот безбедносен код на задната страна на картичката.

Доказ за адреса – За да испратите доказ за вашата адреса, можете да испратите копија од сметка за комунални услуги или извод од кредитна картичка. Ова треба да биде неодамнешен документ каде што се вклучени вашето име и адреса. Во случај да испраќате извод од кредитна картичка, тогаш ве советуваме да ги блокирате осумте средни броеви на кредитната картичка.

1xBet:1500 евра
Добијте го бонусот