SlotoCash Преглед 2024 - Responsible Gaming

SlotoCashResponsible Gambling
CASINORANK
8/10
БонусБонус $7.777 + 300 бесплатни вртења
Поддржано
Потврдено
Безбедно
SlotoCash is not available in your country. Please try:
Responsible Gaming

Responsible Gaming

Коцкањето, за некои играчи, може да предизвика зависност што може да му наштети на секој аспект од животот на една личност. Ако мислите дека вашите навики за коцкање излегуваат од контрола, тогаш е крајно време да преземете некоја акција пред да влезете уште подлабоко во неволја.

Првото нешто што го советуваме секој играч е да одреди буџет уште пред да почне да се коцка. Можете да го направите тоа кога ќе ја креирате вашата сметка, ќе поставите буџет за еден ден, една недела или еден месец и штом ќе го достигнете лимитот, треба да се откажете. На овој начин имате поголема контрола врз вашите средства.

Тест за самооценување

Тестот за самооценување е одлична алатка која ќе ви помогне подобро да ја одредите вашата навика за коцкање. Ова е збир на прашања на кои треба да одговорите што е можно поискрено, на крајот на краиштата, тоа е за ваше добро:

 • Дали се држите настрана од работа за да се коцкате?
 • Дали се коцкате за да избегате од вашиот досаден живот?
 • Дали се чувствувате очајно откако сте ги изгубиле сите пари на коцкање?
 • Дали се коцкате додека не ги изгубите сите пари?
 • Дали лажете за да ги прикриете парите што ги губите од коцкање?
 • Дали другите луѓе ги критикуваат вашите навики за коцкање?
 • Дали се коцкате за да заработите пари за да ги платите претходните долгови за коцкање?
 • Дали имате „пари за коцкање“ кои не сакате да ги потрошите за ништо друго освен за коцкање?
 • Дали се чувствувате како да сте изгубиле интерес за вашето семејство и пријателите?
 • Дали мислите дека треба да ги вратите изгубените пари?
 • Дали чувствувате дека сакате да се коцкате по расправии и разочарувања?
 • Дали понекогаш се чувствувате депресивно поради вашите навики за коцкање?

Ако на повеќето од овие прашања одговоривте со „да“, тогаш поверојатно е дека имате сериозни проблеми со коцкањето. Многу различни организации ќе ви помогнат да се изборите со оваа зависност. Можете да контактирате со еден од нив за насоки и совети и веројатно има еден од нив каде што живеете.

Анонимните коцкари е една од познатите организации каде играчите ги споделуваат своите искуства и ги поттикнуваат другите да го сторат истото. Гледате, добро е да знаете дека и другите луѓе минуваат низ истите неволји и вие. Еве линкови и до други организации:

За играчи од САД

Национален совет за проблеми со коцкање: 1-800-522-4700

Калифорнија Советот за компулсивно коцкање: 1-800-КОЦКИР info@calproblemgambling.org

Советот на Флорида за компулсивно коцкање: 888-ПРИМИНА-ИТ

За играчи од ОК

GamCare: 0-845-600-0133

За меѓународни играчи

Анонимни коцкари

Самоисклучување

Ако мислите дека вашето коцкање излегува од контрола и треба да се одморите од коцкањето, тогаш некои алатки ќе ви помогнат во тоа. Можете да се исклучите од коцкање одреден период за да можете да се фокусирате на други аспекти од вашиот живот. За тоа време, нема да можете да пристапите до вашата сметка, а исто така казиното нема да испраќа никакви промотивни е-пошта на вашиот пат. Кога сакате да се исклучите од вашата сметка, треба да ја контактирате поддршката за корисници и таа ќе ве води низ постапката.

Одговорно играње

Повеќето луѓе се коцкаат за забава и во рамките на нивните можности. Но, постои мала група на луѓе кои гледаат на коцкањето како начин да заработат лесни пари и кога тешката вистина ќе ги погоди тие веќе се длабоко во неволја.

Коцкањето е забавна активност каде што е можно да заработите голема сума пари со само едно вртење, но во исто време можете и многу брзо да изгубите многу пари. Значи, ова е ризик што треба да бидете подготвени да го преземете дури и пред да ја креирате вашата сметка. Има неколку работи што треба да ги разберете пред да започнете со коцкање:

 • Коцкањето треба да се гледа како форма на забава, а не начин да се заработи приход.
 • Никогаш не треба да бркате загуби.
 • Треба да ги коцкате само парите што можете да си дозволите да ги изгубите.
 • Секогаш следете го времето и парите што ги трошите на коцкање.

Можете да ги користите ограничувањата за депозит и временските ограничувања за да ви помогнат да ги контролирате вашите навики за коцкање.

Ако треба да се одморите од коцкањето, можете да искористите некои од функциите што ги нуди казиното.

Ако мислите дека коцкањето почнува да ви штети на вашиот живот, тогаш можете да контактирате со некои од следните организации за совет и насоки:

САД

Национален совет за проблеми со коцкање: 1-800-522-4700 www.ncpgambling.org

Калифорнија Советот за компулсивно коцкање: 1-800-КОЦКИР info@calproblemgambling.org

Совет на Флорида за компулсивно коцкање: 888-ПРИМЕНИ-ИТ: www.gamblinghelp.org

ОК

GamCare: 0-845-600-0133: www.gamcare.org.uk

Меѓународен

Анонимни коцкари: www.gamblersanonymous.org