Вести

November 2, 2021

Дали минималните облози во казиното се зголемија со текот на времето?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Прашајте го секој стар чувар наоколу, и тие ќе ви кажат дека работите биле поевтини и достапни во нивните најславни денови. Но, сето тоа благодарение на инфлацијата, светот стана многу поскап за престој. И да, тоа вклучува играње на најдоброто онлајн казина.

Дали минималните облози во казиното се зголемија со текот на времето?

Значи, кој е минималниот облог што играчот може да го направи во 60-тите години во споредба со она што може да го вложи денес? Дали навистина се зголеми? Овој водич за влогови во казино ги има сите одговори.

Инфлацијата во 60-тите во споредба со денес

Очигледно е дека инфлацијата одигра значајна улога во тоа колку играчите можат да уделат во која било игра во казино денес. Сепак, многу зависи од тоа како доларот (најпопуларната валута во светот) се тргувал со текот на времето.

Така, 1 долар во 1960-тите имаше слична куповна моќ од околу 0,98 долари во претходната деценија. Со други зборови, валутата имаше стапка на инфлација од приближно 1,72%, што доведе до зголемување на цената од -1,69%.

Сè уште не го разбирате? Цените на основните производи во 1950-тите беа поевтини за најмалку 1,69% во споредба со оние во 1960-тите. И тоа е според бројките од Бирото за статистика на трудот. Сега споредете го тоа со стапката на инфлација од 3,71% годишно помеѓу 60-тите и 2021 година.

Колку се зголемени влоговите за обложување

Назад во 70-тите и 60-тите години, преовладуваа автомати за игри од 5 долари и блек џек маси. Оттогаш, границите за обложување значително се зголемија за да се задржи чекор со растечката инфлација.

На пример, повеќето актуелни табели за блек џек на земја нудат облози од 25 долари. Истото важи и за некои маси за рулет, бакара, покер и глупости.

Сè на сè, влоговите во казиното постојано се зголемуваат со текот на времето. Облогот од 1 долар во 60-тите денес вреди околу 9 долари. Сега, ако играте на маса од 5 долари, тоа е 45 долари денес. Со оваа сума на облози, несомнено ќе ви треба огромен фонд.

Зошто работите не се толку лоши

Ако погледнете подетално, ќе сфатите дека повеќето копнени казина неверојатно успеале да го избегнат куршумот за инфлација. Повеќето казина сè уште нудат влогови во автомати од 3 долари и блек џек облози од 5 долари, што е неверојатно евтино.

Сепак, бидете внимателни бидејќи некои казина користат облози за блек џек од 5 долари за да ги намамат доверливите играчи. Како што беше кажано претходно, повеќето од нив нудат блек џек маси од 25 долари, иако мнозинството обезбедуваат најмалку 10 долари.

Друга причина зошто влоговите во казиното генерално не се зголемија е појавата на онлајн игрите. Обично, играње на најдобрите онлајн казина ги изложува играчите на ниски минимални влогови поради автоматизирани игри. Со други зборови, казината повеќе не инвестираат многу во човечки труд.

На пример, некои онлајн RTP и блек џек табели во живо им дозволуваат на гејмерите да прават минимум облози од 1 $ по рака. Дури и станува поевтин на онлајн слотови бидејќи играчите можат да играат со само 0,20 долари или 0,10 долари. Значи, генерално, влоговите во казиното всушност се намалуваат, благодарение на технологијата.

Иднината на влоговите во казино

Што носи иднината за влоговите во казиното? Искрено, работите само ќе се зголемат на полошо. На крајот на краиштата, на казината им треба профит за да обезбедат забава. Значи, очекувајте наскоро да ја зголемите вашата буџетска распределба за коцкање.

Но, не грижете се; ова нема да се случи преку ноќ. Тоа е затоа што казината сè уште нема да ги удвои или тројно минималните облози. Наместо тоа, сè зависи од стапките на инфлација. Никогаш не знаеш; стапките може дури и да се намалат.

Уште подобро, некои регулатори за коцкање ставаат ограничувања на износот што играчот може да го користи на онлајн казино. Германија, на пример, воведе ограничување за обложување од 1 евра во 2021 година. Очигледно, успехот на овој развој ќе влијае на европскиот и глобалниот пазар на коцкање.

Заклучок

Некои гејмери инсистираат дека правењето влогови во казино било полесно тогаш. Иако тоа е делумно точно, статистиката покажува дека работите само стануваат попристапни. Значи, очекувајте да играте на масата од 25 долари на долги патеки.

И, се разбира, играјте онлајн за да уживате во неверојатно ниски минимални облози. Не заборавајте да го чувате овде на OnlineCasinoRank за најдобро рангирање на онлајн казино.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Финансискиот неочекуван на GambleAware: длабоко нурнување во донацијата од 49,5 милиони фунти и нејзините импликации за законите за коцкање во Обединетото Кралство
2024-06-04