Вести

April 22, 2020

Зависност од коцкање: што е точно и како да го препознаете

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Коцкањето е страст, забавна забава, дури и паметен начин за запознавање нови луѓе, учество во излезни натпревари и турнири. Предизвикот и возбудата го зголемуваат адреналинот, за уживање на играчот. Тоа е без сомнение ролеркостер со фасцинантни чувства. 

Зависност од коцкање: што е точно и како да го препознаете

Но, кога рекреативната активност станува постојана практика и играчот го става обложувањето во центарот на неговата секојдневна рутина, тогаш има добри шанси да развие компулсивно коцкање. Ова психолошко нарушување може да доведе до многу проблеми, вклучително и губење на личните и семејните заштеди, со последователна појава на патолошка анксиозност и депресија.

Кога коцкањето станува проблем

Препознавањето на проблемот со коцкањето не е лесно, бидејќи инволвираната личност има тенденција да крие и прикрие какво било проблематично однесување. За среќа, постојат многу знаци кои би можеле да се земат предвид за да се утврди дали едно безопасно хоби полека станало зависност. Ова го олеснува добивањето помош пред да се влоши. 

Клинички гледано, компулсивниот коцкар не може да го контролира својот импулс да се обложи дури и ако тоа негативно влијае на неговиот живот. На пример, трошењето премногу време играјќи може да се меша со работните или семејните обврски. Лицето погодено од оваа состојба е целосно концентрирано на својата рутина на коцкање, занемарувајќи ги останатите секојдневни активности.

Најчестите симптоми на зависност

Кои ѕвона за тревога треба да се земат како знак за проблем со коцкањето? Најчести се: продолжување на обложувањето дури и откако буџетот доделен за игра е изгубен, позајмување пари од семејството или пријателите. Кога работите ќе се влошат, играчите може да се кријат или да лажат за нивната коцкарска активност. 

Во многу случаи, блиските членови на семејството на коцкарот може да ги препознаат овие симптоми пред инволвираната личност да сфати што му се случува. Може да биде болно да се обидете да убедите некого на кој му треба професионален совет. Сепак, од суштинско значење е да се направи се што е можно за да се реши овој проблем пред да биде предоцна.

Како да се справите со проблемите со зависноста

Да имаме на ум дека компулсивното коцкање е психолошко нарушување и мора соодветно да се третира. Тоа значи дека лицето кое мисли дека развило зависност треба да побара соодветен медицински совет и психолошка поддршка, следејќи низа чекори кои ќе помогнат да се надмине овој проблем. 

Од суштинско значење е да се задржи позитивен став; компулсивно коцкање може да се излечи. Освен тоа, да разјасниме дека имањето страст за казино игрите не е сам по себе проблем, туку само возбудливо хоби и начин да се опуштите додека ја пробувате среќата со игра со карти, слот или можеби спортски облог.

Прочитајте повеќе за зависностите од коцкање овде.

About the author
Priya Patel
Priya Patel

Потекнувајќи од живописните пејзажи на Нов Зеланд, Прија Пател е истражувачката динамо зад длабинските увиди на OnlineCasinoRank. Нејзиниот прецизен пристап кон податоците и трендовите го револуционизираше начинот на кој гејмерите го перцепираат и се движат низ пејзажот на онлајн казиното.

Send email
More posts by Priya Patel

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести