Вести

November 5, 2022

Зошто онлајн крипто коцкањето останува контроверзна тема

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Патот до онлајн крипто-коцкањето отсекогаш бил нерамен и неизвесен. Иако многу казина го нудат овој начин на плаќање, некои оператори и регулатори остануваат скептични во врска со крипто-коцкањето. Во ОК, на пример, неколку легални онлајн казина поддржуваат крипто плаќања и покрај зеленото светло од UKGC. Па, зошто коцкањето со криптовалути допрва треба да го достигне својот вистински потенцијал? Ова 5-минутно читање копа длабоко во мистеријата. 

Зошто онлајн крипто коцкањето останува контроверзна тема

Што е крипто коцкање?

Парите за виртуелни игри не се сосема нов концепт и покрај тоа што не обезбедуваат поврат, освен забавата. За среќа, раѓањето на дигиталните монети во 2009 година им овозможи на развивачите на онлајн казино игри и играчите да користат други плаќања освен фиат валути. Овие денови, многу регулирани онлајн казино сајтови прифаќајте плаќања во Bitcoin, Dogecoin, Litecoin и други дигитални монети. 

Еве како функционираат крипто плаќањата; секоја трансакција се евидентира на дигитална книга зачувана на многу компјутерски мрежи. Оваа јавна книга користи блокчејн технологија, заштитувајќи ја од манипулации и хакирање. Едноставно кажано, крипто плаќањата се децентрализирани, за разлика од традиционалните плаќања, кои се одобрени од централните банки и финансиските институции.  

Но, почетник со концептот на крипто-коцкање може да се чувствува исплашен од процесот на депонирање и повлекување. Изненадувачки, плаќањата со криптовалути се брзи и едноставни. Одете во благајната на казиното, изберете дигитална монета, а потоа копирајте ја адресата на трансакцијата. Сега, можете да ја користите таа адреса за пренос на средства од крипто-паричникот. Обратно е точно за исплатите на криптовалути. 

Причини за коцкање со дигитални монети

Пред да се разговара за контроверзната страна на крипто-коцкањето, од суштинско значење е да се даде кредит таму каде што треба. Криптовалутите го револуционизираат начинот на кој повеќето луѓе ги гледаат плаќањата на онлајн казино. Бидејќи е 100% децентрализиран, секој може да купува и да се коцка со криптовалути. Овие анонимни плаќања значат дека властите нема да ги прислушуваат вашите трансакции со коцкање. Крипто казина често прифаќаат играчи од јурисдикции каде што онлајн коцкањето е нелегално. 

Друга главна предност на крипто плаќањата се брзите и бесплатни трансакции. Ова повторно ве враќа на децентрализацијата. Бидејќи банките и давателите на платежни услуги како PayPal, Skrill и Neteller не одобруваат трансакции, плаќањата се инстант и бесплатни. На пример, исплатите на Visa и MasterCard може да потраат до пет работни дена бидејќи банката треба да ја одобри трансакцијата. И тоа без додавање на цената на трансакцијата, која обично е над 5% од вашите добивки. 

На крај, бонуси за онлајн казино често се поголеми на веб-страниците за коцкање Биткоин. Размислете за ова; онлајн казино може да ги награди новите пријавувања со 0,10 Бонус за депозит со биткоин натпревар. Земајќи го тековното вреднување на БТК во однос на УСД, ова би бил неверојатен бонус за добредојде од 2.000 долари. Вистината е дека неколку казина нудат нови играчи толку многу. Само не заборавајте да ги прочитате условите за бонус. 

Зошто криптовалутите се предмет на поделба?

Многу економии го прогласија БТК и другите дигитални монети за легални. На пример, земјите како Антигва и Барбуда, Доминика, Гренада и Света Луција го усвоија DCash на Источна Карипска централна банка. Сепак, земји како Кина, Боливија и Алжир поставија целосна забрана за трансакциите со Биткоин. Ова го поставува прашањето; зошто некои влади и играчи се скептични за криптовалутите во 2022 година?

Губење на контрола на пазарот

Контролата на финансискиот пазар е критична за буџетските аспирации на секоја влада. Властите можат да управуваат со протокот на фиат валути како еврото, доларот, фунтата, јуанот, јенот итн. Тие дури можат да воведат нови политики за зајакнување на валутите и следење на движењето на парите во економијата. За возврат, ова го олеснува следењето на измамните активности и поправањето на монетарната политика каде што е можно.

Но, со децентрализацијата на дигиталните монети, владите ја губат контролата над валутниот систем. Блокчејн технологијата е јавна сопственост што не дозволува никаква централна власт. Ова значи дека владите не можат да воведат монетарни политики за управување со плаќања и вредности со криптовалути. Најдоброто што можат да направат е да создадат свои криптовалути. 

Закана за банкарскиот бизнис

Владите ја контролираат економијата и финансиите на земјата со помош на финансиските институции. Владите собираат приходи за да ги финансираат нивните буџети преку регулирање на банките и протокот на пари. Од нивна страна, финансиските институции можат да дадат заеми на јавноста и да остварат милијарди профити. Но, по воведувањето на криптовалутите, централните банки и финансиските институции до одреден степен го загубија бизнисот. Тоа значи финансиска загуба за владата. 

Зголемени случаи на крипто-злосторства

Сајбер криминалот се заканува да го осакати финансискиот сектор ширум светот. А анонимноста и децентрализацијата на криптовалутите можат само да ги влошат работите. На пример, ФБИ неодамна откри сајбер закана наречена „Water Labbu“ која ги инфицира веб-локациите за измама со криптовалути со малициозни програми за кражба на монети од хакери. Исто така, во октомври 2022 година, хакерите украдоа крипто монети во вредност од 100 милиони долари од блокчејнот поврзан со Binance. 

Покрај овие безбедносни грижи, некои онлајн казина не нудат БТК затоа што не можат да го потврдат изворот на приход. Ова е задолжителна постапка KYC (Запознајте го вашиот клиент) во повеќето јурисдикции, како ОК, САД, Канада, Малта итн. Сè на сè, компјутерскиот криминал е една од основните пречки за растот на секторот на криптовалути. 

Високо испарлив биткоин

Биткоинот (BTC) стана јавно достапен во 2009 година и денес е најпопуларната дигитална монета. Околу 21 милион биткоин монети беа достапни за рудникот за време на неговото основање. Денес, дневно се ископуваат над 900 биткоини, а останаа околу 2 милиони. Сега тоа се многу пари од сегашните стапки на конверзија. 

Зборувајќи за стапки на конверзија, БТК има висока понуда и побарувачка, што го прави највредната дигитална монета. При подготовката на овој пост, вредноста на БТК беше 20.209,50 долари. Сега, ако допрва треба да се ископаат 2 милиони, тоа се повеќе од 40 милијарди долари кои лежат некаде и чекаат да бидат собрани. 

Но, ова вреднување го прави БТК забранета област ако сè уште сте нови во коцкањето со Биткоин. Во ноември 2021 година, вреднувањето на Биткоин надмина 65.000 долари пред да падне на 46.000 долари во декември. Тоа е пад од 20.000 долари, што значи сериозни загуби за оние кои го купиле на големо. Значи, пред да се приклучите на индустријата за коцкање со криптовалути, внимателно следете ги линиите за тргување. 

Изборот на најдобар крипто паричник е од клучно значење

Кога купување на вашиот прв Bitcoin, одлучувањето каде да го зачувате е критично. Паричникот за криптовалути е дигитален трезор за заштеда, купување, продавање и управување со БТК и алткоини. Поради оваа причина, осигурувањето дека дигиталниот паричник користи модерни технологии за шифрирање како PIN, отпечатоци од прсти или препознавање лице. TouchID и FaceID можат да го направат пристапот до паричникот непроменет и ултрабезбеден истовремено. 

Покрај шифрирањето на паричникот, погрижете се паричникот да ви дава неограничен пристап до приватните клучеви. Ова се случајно генерирани фрази кои можат да имаат од 12 до 24 знаци. Кој го има овој клуч има целосна контрола врз паричникот, што само вие треба да го правите. Исто така, никој не би сакал да бара дозвола од чуварот секогаш кога сака да пристапи до нивните дигитални монети. 

Друга витална важност за безбедноста се функциите за резервна копија. Иако имањето на приватните клучеви на паричникот е критично, управувањето со нив е сосема друга работа. За повеќето луѓе, запишувањето на приватните клучеви е првото решение. Но, не секој е добар во зачувувањето на записите. Затоа крипто-паричникот треба да понуди облак резервна копија за да ја инсталирате апликацијата за паричник и да се најавите преку Apple или Google доколку го изгубите уредот за паричник. 

Збирот

Не е јасно дали индустријата за онлајн коцкање целосно ќе ги прифати плаќањата со криптовалути. И сегашната ситуација на Биткоин не им помага на работите.

Но, добрата вест е дека регулаторите како UKGC и MGA се прогресивни во однос на ова прашање. Повеќето регулатори не ги дискриминираат крипто-казина при издавање лиценци. 

Значи, дали сакате мислење од OnlineCasinoRank? Еве го; Крипто коцкањето е безбедно и безбедно кога користите сигурни монети како Биткоин, Лајткоин, Тетер и Догекоин. И да, онлајн казиното треба да има легална и реномирана лиценца.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести