Вести

May 10, 2021

Играч на онлајн казино освои награда од 1,7 милиони фунти

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Кога играте на онлајн казино, постојат големи шанси да го изгубите облогот, благодарение на работ на куќата. Но, тоа не е секогаш точно, како во случајот со г-дин Енди Грин, кој неодамна освои џекпот од 1,7 милиони фунти. Но, ова е по три години стресна правна битка со Бетфред за да ја побара наградата. Значи, што навистина се случи во ова уникатно сценарио што може да има негативни импликации врз обложувалницата? Прочитајте за да дознаете!

Играч на онлајн казино освои награда од 1,7 милиони фунти

Каде што се започна

Сè започна во јануари 2018 година, откако играчот на мобилниот казино, Енди Грин (53), рече дека освоил 1,7 милиони фунти играјќи го Бетфред, Френки Детори на Magic Seven Блек Џек. Сепак, наградата не доаѓаше бидејќи Бетфред тврдеше дека имало мала „софтверска грешка“, а Т&К на букмејкерот вели дека може да ги задржи парите. Па, каков слаб изговор!

Очекувано, Енди Грин го однесе случајот до Високиот суд. Неговите адвокати тврдеа дека на нивниот клиент не му бил даден никаков доказ за споменатата „грешка“. Интересно е тоа што онлајн казиното ја кредитираше сметката на г-дин Енди со 1.722.923,54 фунти, кои тој не можеше да ги повлече. За среќа, Енди направи скриншот од добивките откако стави повеќе облози.

Во нов пресврт на приказната, Бетфред беше подготвен да му плати на г-дин Грин „добра волја“ од 30.000 фунти, но под услов тој никогаш повеќе да не зборува за приказната. Тој ја одбил понудата, по што компанијата ја зголемила на 60.000 фунти. Сепак, тој ја одбил понудата. Во април 2019 година, г-дин Грин отиде до Високиот суд за да ја тужи компанијата за 2 милиони фунти, вклучувајќи ги и интересите на добивката.

Чекањето конечно заврши

По долг и напорен судски спор, конечно ќе тече шампањ за 54-годишниот обложувач од Линколншир. Високиот суд на 7 април 2021 година пресуди дека г-дин Грин сега ќе ја добие својата награда од 17 милиони фунти плус камати, откако дозна дека еден од T&C на Бетфред што се применува за овој случај не ја покрива предметната околност.

Според адвокатите на Бетфред, обложувалницата немала обврска да ги исплати добивките на г-дин Грин откако открил „дефект“ на играта што ја натера да исплати значителни суми од предвидените. Тие тврдеа дека обложувачот три пати ја добил наградата за џекпот додека ја играл играта обезбедена од еден од неговите трети партнери. Адвокатите додадоа дека нивниот добавувач ги известил за проблемот и ги советувал да ги задржат добивките натрупани од играта.

Сепак, г-ѓа Џастис Фостер пресуди во корист на подносителот на жалбата со образложение дека формулацијата на клаузулата за T&C на која се потпира Бетфред е „несоодветна“. Таа тврдеше дека клаузулата е „нетранспарентна“ и компанијата не може да се потпре на неа во текот на случајот.

Изненадувачки, Бетфред нема да се жали на пресудата на Високиот суд. Како тоа да не е доволно, компанијата му се извини на г-дин Грин за доцнењето на неговите добивки. Што се однесува до победникот, тој го изрази своето разочарување од компанијата и ги предизвика другите обложувачници кои биле измамени од обложувалниците да ги тужат.

Што понатаму за Бетфред?

Очигледно, оваа пресуда значи дека обложувалницата ќе изгуби дел од својата онлајн база на клиенти. Кога бараат совршена локација за коцкање, играчите мора да бидат сигурни дека нивните добивки се загарантирани. Додека играчите можат брзо да идентификуваат доверливо казино гледајќи ја регулативата, тоа не е секогаш случај како што е со Betfred. Затоа, секогаш внимателно одете низ онлајн казиното T&C и прочитајте повеќе прегледи на онлајн играчи пред да се регистрирате. Што се однесува до Бетфред, штетата може да потрае доста време за да се поправи. Обложувајте се безбедно!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Финансискиот неочекуван на GambleAware: длабоко нурнување во донацијата од 49,5 милиони фунти и нејзините импликации за законите за коцкање во Обединетото Кралство
2024-06-04