Вести

September 6, 2019

Казино ди Венеција, Венеција, 1638 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Познато како првото казино, Казино ди Венеција беше почеток на казината какви што ги знаеме денес. Првично во сопственост на владата, казиното се наоѓаше во Ил Ридото, крило во Палацо Дандоло. Додека беше отворен за јавноста, само благородник можеше да си дозволи да учествува во одржаните игри.

Казино ди Венеција, Венеција, 1638 година

Казиното ди Венеција беше затворено од владата бидејќи сметаше дека казиното придонесува за осиромашување на благородништвото. Денес, казиното сè уште постои, но не во неговата оригинална зграда. Модерно и елегантно Casino di Venezia беше отворено во 1950-тите на нова локација, пренесувајќи ја традицијата создадена од оригиналниот Il Ridotto.

Казино де Спа, Белгија, 1763 година

Казино де Спа во Белгија првично беше изградено во 1763 година. Градот сакаше да воведе раскошен начин на живот во градот и да привлече богато благородништво со игри, јадење и театар. Со турбулентна историја, Казино де Спа беше жртва на бројни пожари, од кои најстрашните се случија во 1917 година.

По пожарот во 1917 година, беа потребни речиси десет години за да се обнови Казино де Спа. Понатамошно реновирање беше извршено во 1980 година, обновувајќи го казиното на неговите оригинални темели и модернизирање на казиното како што е денес. Поради својата локација помеѓу Брисел, Луксембург, Бон и Екс-ла-Шапел, тој е широко популарен во тој регион во Европа.

Казино Монте Карло, Монако, 1863 година

Кога некој размислува за казина, на ум доаѓа Монте Карло како амбиент за филмот за Бонд, Казино Ројал. Гранд Казино е едно од најпрестижните казина. Идејата за казиното потекна од принцезата Шарлот, која се надеваше дека приходите ќе го спасат семејството Грималди од нивните финансиски проблеми.

Казиното имаше долг пат до успехот, со ограничен пристап до казиното и Монте Карло што го отежнуваше изградбата и пристапот на патроните. Сепак, од нејзиното отворање во 1863 година, успеа да ги исполни желбите на принцезата Шарлот и до ден-денес останува еден од примарните извори на приход за кралското семејство Грималди.

Казино Голден Гејт, Лас Вегас, 1906 година

Казиното Голден Гејт е најстарото казино во Лас Вегас. По отворањето во 1906 година и проширувањето во првата година, коцкањето беше забрането во Лас Вегас во 1909 година, а зградата се користеше првенствено како хотел. Во 1931 година, коцкањето беше легализирано, а зградата беше проширена.

Хотелот и казиното Голден Гејт првично беше именуван Хотел Невада, по тоа Сал Сагев (Лас Вегас наназад), а подоцна и Голден Гејт. Зградата беше дом на многу први за Лас Вегас, покрај казиното - првиот телефон, првата хотелска структура и првото сместување со водовод.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести