Вести

June 6, 2022

Како да се игра Dragon Poker [Водич за почетници]

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Има бум во покер игрите со азиска тематика во поново време. Додека некои предизвикаа измешани чувства, други сакаат Dragon Poker Texas Hold'em беа топло примени во повеќето квартови. Значи, ако сакате да го играте иконскиот Dragon Poker најдобрите онлајн казина, прочитајте го постот до крај. Ќе научите сè, од палуби и правила до странични облози и стратегии.

Како да се игра Dragon Poker [Водич за почетници]

Што е змеј покер?

Дали ја знаете измислената покер игра во Малиот создавач на митови книга од Роберт Асприн? Да, тоа е змеј покер за вас. Сепак, овој водич ќе спомене малку од верзијата во оваа книга и ќе разговара повеќе за вистинската игра во казино. 

Змеј покер е апсурдно сложена варијанта на покер. Од една страна, одржува истите основни правила како класичниот покер со обетка. Од друга страна, картичките за лице и оделата имаат различни имиња. Оваа игра има и сосема нова димензија, благодарение на Условни модификатори. Оваа функција им овозможува на гејмерите да ги менуваат правилата на играта врз основа на позицијата на столот, бројот на играчи итн.

За жал, книгата на Асприн не дава многу за оваа варијанта на покер. Но, сепак, тоа не ги спречи фановите и развивачите на игри да смислат свои правила. 

Змеј покер палуби и картички имиња

Прво и основно, Dragon Poker го користи стандардот 52 палуби со карти. Друга сличност со покерот со обетка е костимите со карти, вклучувајќи дијаманти, срца, лопати и палки. Како и асовите во традиционалната покер игра, картата што ја претставува оваа номинална вредност може да биде најниска или највисока.

Но, тука завршуваат сличностите. Палубата има 7 картички на Змејот, 7 картички на Феникс, 8 картички на Тигар, 9 картички за Панда и 10 картички за мајмуни. Покрај тоа, ќе најдете 12 картички за зајаци. Од 7-те змеј картички, 3 се Fire Dragons, 3 се Water Dragons и 1 е Gold Dragon, исто така дивината. Според табела за плаќање, огнените и водните змејови имаат иста вредност.

Како да се игра Dragon Poker

Дали знаете зошто Dragon Poker понекогаш се нарекува Dragon Poker Texas Hold'em? Па, Dragon Poker и Texas Hold'em имаат нешто слични правила за игра. Значи, ако сте мајстор во играњето Texas Hold'em, нема да имате никакви проблеми да започнете со Dragon Poker. 

Имајќи го тоа на ум, играта започнува кога дилерот ќе им подели 3 карти на играчите и еднаков број на самите нив. Потоа, играчите можат да изберат да преклопуваат или подигнат. Но, за разлика од Texas Hold'em каде покачувањето е два пати поголемо од влогот ante, во овој случај, тоа е еднакво на ante облогот. 

Сега дилерот и играчот ги прикажуваат своите карти за да ги знаат победничките раце. Во оваа игра, три од еден вид е највисоката вредност на раката, проследено со пар и сингл. Запомнете, Змејот е картичката со највисока вредност, а зајакот е картичката со најниска вредност.

Во меѓувреме, создавањето на подобра рака од онаа на дилерот им дава на играчите рамномерна исплата на анте облогот и облогот покачување или играње. Ако дилерот создаде подобра рака, го губите вашиот облог и започнува уште една рунда.

Змеј покер бонус игри

Играчите на Dragon Poker исто така можат да стават два странични облози заедно со главниот облог. Прво, можете да ја играте изборната игра со бонус со 3 картички. Овде, слетувањето на 3 картички на Dragon ви дава импресивна исплата од 40:1, при што 3 картички на Феникс имаат исплата 30:1. Може да добиете и исплата 15:1 на 3 картички на Тигар. 

Дополнително, две картички на картичките Dragon, Phoenix и Tiger имаат исплати 4:1, 2:1 и 2:1, соодветно. Забележете дека овој облог ги вклучува само картичките Змеј, Феникс и Тигар. Сепак, добивањето тројка од еден вид на сите картички ви дава исплата 10:1. 

Друг изборен страничен облог во Dragon Poker е играта Dragon Bonus. Добивањето три картички Fire Dragon и три картички Water Dragon ви дава исплата 1.000:1, највисока во оваа покер игра. Можете исто така да предвидите две Dragon картички и Gold Dragon за да уживате во исплата 7:1 и 5:1. Конечно, креирајќи три Dragon картички, вклучително и еден Златен змеј, се чека исплата 200:1. 

Змеј покер куќа Еџ

Куќниот раб во оваа варијанта на покер не е најпријателски, според она што го нудат другите игри. Ќе се соочите со 3,7% предност на куќата во основната игра, а бонусот од 3 карти ќе следи со 5%. Како најплатениот облог во оваа игра, бонусот Dragon има највисока предност на куќата од 14,4%. Но, повторно, 1.000x максимална награда може да го промени животот со максималниот облог.

Заклучок

Ете, нема ништо претерано сложено за Dragon Poker. Ако сте чест играч на покер, треба да уживате во непречено пловење во оваа игра откако внимателно ќе ја прочитате табела за плаќање. Но, како што беше кажано на почетокот, наоѓањето на оваа игра во најдобрите онлајн казина може да потрае малку. Значи, направете ја вашата домашна задача!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање
2024-04-06

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање

Вести