Вести

August 4, 2021

Како Ед Торп го смени броењето карти во онлајн блек џек

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Еве го фактот; Броењето картички е стратегија што мора да ја научите доколку сакате играјте блек џек онлајн или офлајн за парите. Тоа е затоа што неколку играчи ја користеа оваа испробана стратегија за да однесат добри пари дома.

Како Ед Торп го смени броењето карти во онлајн блек џек

Но, ќе се изненадите кога знаете дека броењето карти во минатото не им давало на играчите многу предност. Тоа беше се додека професорот по математика, Ед Торп, не го револуционизираше овој блек џек систем. Затоа, останете на располагање за да дознаете повеќе за овој математички гениј и како го променил броењето на картите.

Кој е Ед Торп?

Ед Торп е пензиониран професор по математика на UCLA, а подоцна и на MIT. Тој е исто така автор и менаџер на хеџ фонд. Но, изненадувачки, Ед Торп е попознат по тоа како помогна да се обликува начинот на кој се игра онлајн блек џек денес.

Во раните 60-ти, Торп одлучи да го донесе своето огромно математичко знаење во блек џек. Во тоа време, Торп беше рекреативен играч во Лас Вегас, кој се занимаваше со „суровата“ куќа како и сите други.

Како резултат на тоа, тој ја измислил стратегијата „10 Count“ која беше првиот блек џек систем кој го надмина работ на куќата. Торп потоа соработуваше со Мани Кимел, професионален коцкар, за да заработи богатство во казината во Лас Вегас и Рено.

Како функционира „10 Count“

Кога играте блек џек во онлајн казино или копнено казино, бројот на картички во палубата постојано се намалува. Затоа, вашата можност за победа зависи од видот на картата што се отстранува на палубата и од оние што преостануваат.

Типичен играч на казино ќе мора да направи илјадници комбинации на картички за да ја добие предноста над куќата. Ова дури може да потрае цел живот ако користите калкулатор. Но, бидејќи Торп беше професор на МИТ, IBM 704 на универзитетот му беше на услуга.

Тој заклучил дека колку повеќе асови, деветки и десетки (вклучувајќи дигалки, кралици и кралеви) во палубата, толку се поголеми шансите за победа. Така, Торп измислил повеќе стратегии за броење картички, вклучувајќи го и познатиот систем 10 Count.

Во овој случај, играчот на блек џек го следи односот на десетици со други броеви на картички. Обично, цела палуба има 36 други броеви и 16 десетки.

Стратегијата на Торп бара од гејмерите да одржуваат две трчање. Ќе започнете со 36 и 16 и ќе одземате од вкупниот број како што се делат картите. На крајот, ќе го дознаете бројот на десетици (карти со висока вредност) што остануваат на палубата.

10 Брои броење променети картички засекогаш

По успешниот експеримент, Торп ја издаде книгата „Победи го дилерот“ во 1962 година. Оваа книга им дава на играчите математички поглед на тоа како да ја прегазат куќата додека играат блек џек со оваа стратегија. Книгата е продадена во повеќе од 700.000 примероци и доби ретка чест на листата на најпродавани на NY Times.

Како што се очекуваше, Кимел не ја сакаше книгата бидејќи беше професионален коцкар кој се потпираше на броење карти за да заработи голем профит. На негова страна, Торп едноставно го третираше целиот експеримент за броење карти како академска пресвртница.

За жал, казината почнаа да ја проучуваат стратегијата што може да им испрати пакување. Повеќето места за коцкање користеа повеќе техники за да спречат броење карти. Тие почнаа да ги малтретираат бројачите на карти и да воведуваат построги правила за игра за да ја разредат оваа стратегија.

Но, на крајот, тие се откажаа откако сфатија дека „просечниот“ бројач на картички не може да има голема корист од стратегијата.

Заклучок

Сега знаете зошто Ед Торп нашироко се смета за „татко“ на бројачите на картички на глобално ниво. Иако немаше голема корист од стратегијата, други легенди за блек џек како тимот на МИТ и Ал Франческо собраа големи победи броејќи карти во Лас Вегас.

Само запомнете дека оваа стратегија е апсолутна денес бидејќи повеќето онлајн игри со блек џек се играат со користење на повеќе палуби. Од друга страна, системот „10 Count“ е за блек џек игри со една палуба.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести