Вести

July 6, 2022

Како казината заработуваат пари на покер?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Покерот е потпора во повеќето онлајн казина. Тоа е игра заснована на вештини каде играчите се соочуваат со дилер или други играчи наместо со резултати генерирани од RNG. Но, бидејќи играта не се игра против куќата, казината смислуваат свои начини да заработат пари од покер игрите. Ова го поставува прашањето; како казината заработуваат на покер? Ова брзо читање открива!

Како казината заработуваат пари на покер?

Зборот е гребло!

Дали некогаш сте слушнале за зборот "гребло?" Не, тоа не е градинарска алатка за собирање лисја и хартии во вашиот двор. Наместо тоа, гребло во коцкање е дел што оди во куќата секој пат кога играчот ќе добие облог со вистински пари. Тоа е во основа трошоците за управување со табелата. Ова јасно покажува дека куќата нема работа во тоа кој ќе победи на игрите во покер, бидејќи нивното прифаќање е веќе загарантирано. 

Како што се очекуваше, повеќето казина имаат ограничување на износот на гребло што можат да го земат од тенџерето. Ова е обично нешто помеѓу 2% и 10%. Оваа сума се користи за плаќање на дилерот, одржување на веб-страницата итн. Затоа, погрижете се да знаете колку ќе ја платите куќата претходно играње покер онлајн или во копнено казино. 

Популарни типови на покер гребла

Постојат повеќе начини на кои казината ја собираат својата провизија од играта. Подолу се најчестите методи:

Гребло за тенџере

Гребло со гребло е најпопуларниот тип на собирање гребло каде што куќата зема одреден процент од вкупниот сад. Сепак, некои соби за покер картички може да имаат одредена количина на гребло за собирање без оглед на големината на садот. Ова е вообичаено во игрите со високи влогови каде што 2% до 10% може да бидат многу пари. Плус, некои казина го земаат своето гребло само откако ќе се реши падот.

Временско гребло

Временски гребло или собирање време е такса за покер што се наплаќа на секои 30 минути или еден час по натпреварот. Овој гребло може да се собере од индивидуален играч (гребло на играч) или од самиот лонец (временски лонец). Временските гребла обично се применуваат на игри со карти со високо ограничување каде процентуалната провизија може да изгледа неправедна. 

Купување на турнири

Турнири се вообичаени во покер и слот игри. Играчите се приклучуваат на натпреварот за да се натпреваруваат за главната награда играјќи со чипови. Казиното обично ги наградува првите тројца играчи кои собрале најмногу поени, иако некои можеби ги земаат предвид првите 10. Но, за жал за казиното, чиповите со картички немаат никаква парична вредност.

Значи, за да се спречат загубите, повеќето турнири имаат купен-ин, платен пред почетокот на играта. На пример, натпревар од 1.000 долари може да има купување од 20 долари. Под претпоставка дека турнирот е отворен за 60 играчи и гребло за секој играч е 10%, казиното ќе има приход од гребло од 120 долари откако ќе ги плати најдобрите играчи. Секогаш обрнувајте внимание на гребло ако сте љубител на турнири во покер. 

Мртва капка

Dead drop е вид на фиксно гребло поставено на копчето за дилер пред да започне играта со покер. Накратко, дилерот го собира греблото пред да им ги подели картите на играчите. Интересно е што секој играч ја плаќа оваа провизија додека копчето продолжува да ротира на масата. 

Зошто да играте покер онлајн?

Постојат 1001 причина да се игра покер во онлајн казино. Една од главните причини се трошоците поврзани со работењето на игрите. Како што беше кажано претходно, казино-операторите имаат многу трошоци за водење на покер соби. Но, овие трошоци значително се намалуваат со онлајн игрите, па оттука ниско намалување на гребло на саксиите за играчите. 

Земете го овој пример; на повеќето онлајн казина не им требаат три или четворица дилери и бос на пит за да ги следат игрите. Наместо тоа, софтверот за казино ќе го направи сето подигање на тешките работи на турнир со илјадници учесници. Затоа, казиното сепак ќе заработува доволно без да им наплаќа на играчите високи такси за гребло. Но, се разбира, сообраќајот на играчите е важен. 

Исто така, вреди да се напомене дека повеќето онлајн казина водат покер игри во живо овие денови. Во овие игри, играчите едноставно ја избираат големината на чипот и почнуваат да играат против дилерот или други играчи во живо. Гејмерите можат дури и да комуницираат користејќи ја функцијата за разговор. Но, внимавајте на вашиот јазик бидејќи казината нема да се двоумат да ве исфрлат ако сте надвор од темата или ако користите вулгарен јазик. 

Сето тоа е фер игра!

Ако имате колега или пријател кој е скептичен во врска со играњето онлајн покер, овој напис треба да ги отфрли нивните грижи. Покерот е малку различен од другите казино игри каде што казиното зависи од работ на куќата за провизија. Куќата главно го добива својот рез од гребло што го плаќате. Затоа, тие немаат никаква причина да го наместат исходот. 

Но, означете го ова; повисоко гребло може да влијае на вашите одлуки за игри со намалување на вашата очекувана вредност. Едноставно кажано, поголемото гребло ќе ја направи вашата целокупна игра построга, не дозволувајќи ви да искористите некои ситуации. Внимавај!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести