Вести

October 9, 2021

Како казината спречуваат броење картички?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Прашајте го ова прашање кој било дилер на казино и ризикувате да бидете исфрлени. Измислен од Едвард Торп во 60-тите, броењето карти беше трн во месото на повеќето казина. Играчите, особено легендарниот тим на МИТ, користеа броење карти во блек џек за да заработат огромен профит.

Како казината спречуваат броење картички?

Но, не се осмелувајте да мислите дека казината се случајни минувачи. Тие имаат свои механизми да стигнат до бројачите на картички и да ја поразат оваа законска стратегија. Значи, дали сакате да знаете како казиното ги фаќа играчите со броење карти на дело? Продолжи да читаш!

Потпирајќи се на босот на боксот и на дилерот

Звучи очигледно, нели? Да, вработувањето на дилер и шеф на пит е првиот чекор што го преземаат повеќето казина за да се борат против мамењето.

Вообичаено, шефот на боксот ќе оди по подот за да ја набљудува играта и да им помогне на играчите кои се борат. И ако забележат значителни размери на облози, тие може да ги бројат картичките во фиоката за отфрлање наназад за да најдат какви било несогласувања. Исто така, има уште еден „валкан“ трик во нивните ракави. Откако ќе се посомневаат дека играчот брои карти, шефот на боксот оди до играчот, преправајќи се дека се однесува пријателски.

Но, на крајот, нивната главна цел е да ве направат непријатно и да ја изгубите концентрацијата. Така, сега знаете зошто професионалните бројачи на картички се префрлаат помеѓу облозите од 1 до 3 единици.

Правилата се влошуваат

Веднаш откако книгата Beat the Dealer беше лансирана во 1961 година од страна на Едвард Торп, казината почнаа да создаваат неповолни правила за игра. Се разбира, ова требаше да го направи броењето на картички непрофитабилно.

Денес, најдобрите онлајн казина нудат чевли со повеќе палуби. За време на деновите на Торп, повеќето блек џек игри се играа со користење на една палуба. Само ова ја зголемува предноста на куќата за 1,4%.

Исто така, некои табели му дозволуваат на дилерот да ги подобри своите меки раце со притискање на мека 17. Повторно, ова ја зголемува предноста на куќата за 0,2%. Колку и да изгледа малку, овој процент можеби е сè што ви треба за да победите во кругот.

Плашење од шалтери

Како да не е доволно да се направи мизерна игра, казината користат тактики за заплашување за да ги „повлечат“ бројачите на картички. Со други зборови, казиното ќе стори сé што е можно за да влезе во главата на бројачот на картички.

На пример, шефот на боксот може да оди наоколу за да најде играчи за броење карти. После тоа, тие може да се упатат директно кај дилерот и да почнат да разговараат додека покажуваат кон играчот. Тие исто така може да дојдат и да застанат во близина на играчот во предност. Ова е за да му направи на играчот непријатно.

Водете евиденција на играчи со предност

Дали освојувате повеќе блек џек раце овие денови? Па, можеби веќе сте во „лошите“ книги на казиното.

Веќе со години, казината ја усовршуваа уметноста на водење база на податоци за гејмерите на блек џек. Некои дури одат дотаму што склучуваат договори со компании за бази на податоци од трети страни за да ги следат предностите на играчите. Добар пример е Griffin Investigations, кој е познат по тоа што го закова тимот на MIT. За жал, Џејмс Грожан ја тужеше компанијата подоцна, при што Грифин Интернационал банкротира после тоа.

Сè на сè, на секој насочен играч ќе му биде тешко да седне на маса за блек џек. Некои казина ќе ве блокираат целосно.

Како да избегнете да ве фатат

Од витално значење е да се забележи дека броењето картички е апсолутно легално во блек џек. Сепак, казината го задржуваат правото да ве исфрлат од просториите за користење на оваа стратегија. Дополнително, другите казина ќе ве забранат, во зависност од степенот на погрешното работење.

За среќа, постојат повеќе трикови што треба да ги користите ако сакате да избегнете да ве фатат. Тие вклучуваат:

  • Правење основни или почетнички грешки како удирање кога не треба.
  • Почесто давајте бакшиш на продавачот. Запомнете, тие ќе бидат среќни ако победите и ги бакнувате.
  • Секогаш избирајте ги најдобрите онлајн казина бидејќи им дозволуваат на играчите да бројат карти.
  • Ако играте во копнено казино, префрлете се помеѓу казина за да не бидете премногу запознаени на подот.
  • Чувајте го броењето приватно. Со други зборови, никогаш не сметајте видливо или гласно.

Заклучок

Сега ги знаете повеќекратните начини на кои казината фаќаат бројачи со картички и како да избегнете да бидете фатени. Трикот е да го пронајдете вистинското онлајн казино и да не изгледате премногу мудро. Фрлете го продавачот на нивниот мирис така што ќе го задржите едноставно. Друга работа, вежбајте доволно со бесплатни игри пред да одите во живо.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести