Вести

October 18, 2022

Како онлајн казината ги заработуваат своите пари: знајте ги тајните!

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Дали некогаш сте се запрашале зошто казината никогаш не пропаѓаат дури и кога играчите освојуваат милиони во една недела? Ставете го вака; на казината им се гарантира профит без разлика дали играчите победуваат или губат. Но, за просечниот коцкар не е јасно како казината успеваат да останат во живот кога бизнисите се распаѓаат насекаде. Значи, оваа статија ги открива тајните зад тоа како казината заработуваат пари. Не грижете се; тие не ги измамуваат играчите!

Како онлајн казината ги заработуваат своите пари: знајте ги тајните!

Како функционира работ на куќата

Постои вообичаена изрека дека „куќата секогаш победува“. Има одредена вистина во тоа бидејќи секоја казино игра што ја играте му дава на онлајн казиното математичка предност на долг рок. Обично, оваа предност се движи помеѓу 1% до 5%, иако може да биде ниска до 0,50% во игри како блек џек и до 12% во џекпот игри со слот. Значи, колку е помал, колку е повисок раб на куќата, толку повеќе куќата победува на долг рок. 

Еве практичен пример за како куќата работ фаворизира казино. Претпоставувајќи дека сакате да играте автомат со 97% враќање на стапката на играчот. Ова значи дека играчите можат да освојат максимум 97 кредити од 100. Користејќи ја оваа логика, можете лесно да го пресметате работ на куќата со одземање на RTP од 100%. 

Сега кога знаете дека играта има предност од 3%, продолжете со пресметување на просечната сума што ќе ја изгубите на час. На пример, правите 300 вртења на час со секое вртење што ве чини 2 долари. Во тој случај, гледате на очекувана часовна загуба од 18 долари, под претпоставка дека ќе ги освоите сите вртења што е малку веројатно. Можете да видите дека колку е повисок работ на куќата, толку повеќе казиното жнее од играчите. Значи, играјте игри со максимум 4% куќен раб. 

Бесплатните ручеци не се бесплатни

Повеќето играчи би направиле се  придружете се на казино со најголемите промоции за добредојде и чести програми за лојалност. Не ги обвинувајте бидејќи идејата за играње со бесплатни пари може да биде неодолива. Само направете минимум депозит и побарајте ги парите од бонусот кои може да вклучуваат и бесплатни вртења. Понекогаш дури и не треба да депонирате ништо за да го побарате бонусот за добредојде. 

Но, бонусите сами по себе не се бесплатни. Овие пакети често доаѓаат со прикачени жици, првенствено барања за обложување. Во казиното честопати ќе наведете дека треба да играте одреден број пати користејќи вистински пари пред да го уплатите бонусот. На пример, условите може да наведат дека играте 30 пати со одреден минимален/максимален износ пред да го уплатите.

Работата е што бонусите обезбедуваат да играте подолго додека работ на куќата е зафатен во позадина. Ако игрите што ги играте имаат неповолни куќни стапки, тоа значи дека ќе изгубите повеќе од вас  победи со бонусот за онлајн казино. Ова е причината зошто некои играчи целосно прескокнуваат да бараат бонуси. Но, ако мора да го барате тоа, погрижете се барањата за обложување да се остварат. 

Турнирите се кеш-крави за казиното

Искусните играчи на казино знаат дека операторите не трошат да поканат играчи на турнири. Веднаш ќе започне нов турнир и ќе заврши постоечкиот. Уште подобро, тие можат да трчаат дневни, неделни, месечни или викенд турнири. Најчестите турнирски игри се слот машини и видео покер, каде што првите тројца или првите десет играчи можат да освојат награда. 

Забележете дека турнирите користат сосема поинаков формат од традиционалните казино игри. Иако чиповите немаат никаква парична вредност, казиното ќе воведе купување на турнири. Ова е сумата што играчите ја плаќаат за да се приклучат на турнир во покер или слот. Во покер турнирите, постои и опција за „повторно купување“ што во суштина е купување повеќе време за игра. Овие пари одат во џебовите на казиното. 

Види го ова; казиното може да организира турнир во покер од 100 долари со купување од 130 долари. Дополнителните 30 долари се такса за гребло или администратор и не придонесуваат за севкупниот награден сад. Парите се користат за покривање на организациски трошоци. Затоа, секогаш играјте турнири со помали гребла. Исто така, ако на турнирот учествуваат 100 играчи, а купувањето е 130 долари, наградниот фонд треба да биде најмалку 10.000 долари. Не се задоволувајте со помалку!

Не заборавајте на провизиите

Комисијата е уште еден ѓавол со кој повеќето играчи треба да живеат. Ова се обично парите што се наплаќаат за добивките што ги остварувате на одреден облог. Облогот Roulette's Banker е добар пример каде играчите мора да платат провизија од 5% за секоја победа што ќе ја постигнат. Тоа е веројатно затоа што овој облог има понизок раб од облогот Player. 

Друга игра каде што ќе треба да се разделите со 5% од вашите добивки е Pai Gow Poker. Во оваа игра, онлајн казиното има теоретска предност од 2,8%, што се зголемува за околу 1,3% со 5% провизија за куќата. 

За жал, има малку што можете да направите за да го прескокнете плаќањето на провизијата. Ако не сте алчен тип, играјте го облогот Банкер и уживајте во повеќе победи отколку на позицијата Играч. Од друга страна, играјте Pai Gow Poker игри без провизија како EZ Pai Gow и 6-Card Fortune. Но, бидете внимателни бидејќи работ на куќата може да биде повисок. 

Се е до математика!

Без профит, повеќето казина не би понудиле бонуси и други промоции во кои играчите уживаат. Досега тие ќе го наречеа еден ден откако ќе им исплатат на играчите нивните џекпот победи. Верувале или не, овие профити ги тераат казината да играат фер, бидејќи тие се уверени во нивното намалување на крајот од денот. 

Но, како играч, не му олеснувајте на казиното да ги освои вашите пари. Внимателно изберете игри со најпријателските рабови на куќата, гребла, ограничувања за облози и, ако е можно, играјте облози без провизија. Запомнете, дури и 0,10% работ на куќата е предност за куќата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести