Вести

November 7, 2019

Како Светското првенство во фудбал влијаеше на акциите за коцкање во Макао

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Казината во Макао доживеаја драматичен пад во вториот дел од 2018 година. Акциите на првите шест куќи забележаа значителен пад на вреднувањето, предизвикувајќи нервоза кај инвеститорите. Истрагите открија дека приходите од ВИП гејмерите биле намалени поради помалку посетители.

Како Светското првенство во фудбал влијаеше на акциите за коцкање во Макао

Макао е светската престолнина на коцкањето, а казината што работат таму историски испорачувале подобри приходи отколку на друго место. Сепак, приходите од ВИП гејмерите, најпрофитабилните клиенти, почнаа да паѓаат кон средината на минатата година. Ова предизвика остар пад на вреднувањето на акциите на главните казино поради намалените изгледи за раст на приходите од ВИП игри.

Како работат казината

Повеќето казина во Макао имаат бизнис модел заснован на привлекување ВИП гејмери од копното. Овие клиенти наречени китови, играат Baccarat. Навистина, VIP Baccarat е толку профитабилен што придонесува со над 56% од приходите од игри. Успешноста на ВИП облозите со бакара директно влијае на вреднувањето на казината во Макао на берзите на глобално ниво. Читателите може да се запрашаат како ВИП личностите влијаат на враќањето на играта чиј исход не зависи од вештината. Излегува дека повеќето од нив се фудбалски навивачи. За време на Светското првенство што се одржа во Русија, китовите престанаа да играат, претпочитајќи да ги гледаат најдобрите светски фудбалери во акција.

Зошто Baccarat е популарен

Куќи за игри на среќа ги редат коефициентот за обложување во нивна корист така што тие секогаш заработуваат повеќе од играчите. Оваа динамика, инаку позната како „работ на куќата“, е она што ги прави бизнисите во казино да вредат милијарди долари. Како што е, гејмерите веројатно нема да победат во куќа со голема предност.

Baccarat е сличен на рулет бидејќи не бара многу вештина, а изборот не влијае на исходот на играчот. Неговата едноставност го прави омилен за многу играчи, бидејќи сè што прават е да обложуваат. Другата атракција е што има подобри шанси од другите игри на среќа.

Бизнис, како и обично

Позицијата на Макао како престолнина на коцкањето во светот останува здрава поради огромниот проток на клиенти од континентална Кина. Во секој случај, бројот на посетители расте додека нивниот расположлив приход се зголемува бидејќи кинеската економија продолжува да се шири. Неодамнешните бројки покажуваат дека клиентите трошат повеќе отколку во минатото.

Падот на перформансите на акциите во јуни-јули 2018 година предизвика нервоза кај инвеститорите, но тоа беше само отстапување бидејќи сите основи се фантастични. Сепак, преголемото потпирање на ВИП лица предизвика загриженост за одржливоста на нивниот бизнис модел. Во меѓувреме, ВИП личностите се вратија да ја играат својата омилена игра, а акциите зајакнаа.

Пад на акциите на казиното во Макао за време на Светското првенство во фудбал

Приходите од ВИП гејмерите во казината во Макао се намалија кон крајот на 2018 година поради намалениот обем на клиенти бидејќи клиентите се префрлија на Светското првенство во фудбал.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

BetMGM и GameCode формираат динамично партнерство за револуција во iGaming во САД
2024-04-15

BetMGM и GameCode формираат динамично партнерство за револуција во iGaming во САД

Вести