Вести

April 2, 2021

Коцкарската индустрија во Колорадо постави нов рекорд во спортско обложување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

2020 година принуди многу бизниси и поединци да ги променат нивните начини на живот. Но, и покрај невидените предизвици, американската индустрија за коцкање продолжи да расте со скокови и граници. Една од државите каде спортското обложување имаше огромен успех во 2020 година е Колорадо. Според финансискиот извештај на државата во јануари, спортските обложувачи искористиле повеќе од 326,9 милиони долари за коцкање само во декември, со што постигна нов рекорд во спортско обложување. Прочитајте за да дознаете повеќе за оваа успешна приказна.

Коцкарската индустрија во Колорадо постави нов рекорд во спортско обложување

Рекордни бројки

Пејзажот за спортско обложување во Колорадо во моментов се претставува исклучително добро. Локалните коцкари многу се обложуваа на почетокот на Новата година. Во Centennial State, обложувачите во јануари се обложија 326,9 милиони долари само во спортско обложување. Ова лесно го засенува претходниот рекорд од 284,6 милиони долари. Од витално значење е да се запамети дека јануарскиот рекорд беше 9-то последователно зголемување.

Но, сепак, успешната приказна не завршува тука, бидејќи спортските книшки донесоа огромни приходи од 23,14 милиони долари од спортско обложување. Во текот на истиот месец, државата собра повеќе од 1,1 милион долари даноци, што е двојно повеќе од сумата собрана во декември.

Очекувано, мобилните и онлајн обложувањата доминираа на коцкарската сцена. Според финансискиот извештај за јануари, 97% од сите облози биле поставени преку мобилни апликации за спортско обложување. Накратко, 319,35 милиони долари се од онлајн коцкање, додека 7,54 милиони долари од спортски книги на мало.

Кошарката е лидер во индустријата

Во американската индустрија за коцкање, фудбалот е најпрофитабилниот пазар. Сепак, тоа не е случај во брзорастечкиот простор за коцкање Колорадо. Тоа е затоа што про-кошарката заработи над 88 милиони долари во облози. Тесно следи НФЛ со над 75 милиони долари, додека кошарката на колеџ е на третото место со над 38,9 милиони долари. Вреди да се напомене дека пинг-понг продолжува да расте во Колорадо, со повеќе од 11 милиони долари искористени во облози.

Во меѓувреме, лично спортско обложување се развива доста убаво и покрај тоа што Ковид-19 ја пустоши државата. Регистрираните 7,5 милиони долари беа речиси двојно повеќе од износот од декември. Генерално, очигледно е дека онлајн казина и спортските книшки собраа многу од турбуленциите на Ковид-19.

Подготовка за повисоки лимити за обложување

Растечката индустрија за спортско обложување во Колорадо се очекува да расте уште повеќе, благодарение на амандманот 77. Гласачите во Крипл Крик, Блек Хок и Централ Сити го усвоија овој закон во ноември 2020 година за да им овозможат на операторите да го зголемат или отстранат ограничувањето за обложување од 100 долари на нивните игри .

Исто така, од 1 мај 2021 година, местата за обложување во Колорадо ќе им понудат на играчите искуство во стилот на Лас Вегас. Играчите сега ќе пристапуваат до поширок спектар на игри, вклучувајќи бакара, кено, паи гоу, покер и така натаму. Сè на сè, повеќе опции за игри и повисока граница за обложување само ќе ја поттикнат обложувачката индустрија во Колорадо до нови височини.

Сè уште се игра фати чекор

И покрај тоа што индустријата за спортско обложување во Колорадо бележи огромен раст девет последователни месеци, државата сè уште заостанува зад четирите најголеми американски пазари за коцкање. Њу Џерси продолжува да ги надминува другите држави за коцкање, носејќи над 958 милиони долари само во јануари. Иако бројот е намален во однос на податоците објавени во декември, Garden State се уште е водечка сојузна држава за спортско обложување во САД. Невада е на второто место, а Пенсилванија и Илиноис ги заокружуваат првите четири.

Иднината на коцкарската индустрија во Колорадо

По објавувањето на некои импресивни бројки во последните месеци, очигледно е дека Колорадо ќе стане доминантен играч на сцената на спортското обложување во САД. Ова е дури и подобро со гласачите кои го усвојуваат нацрт-законот за амандман 77, кој предлага повеќе варијанти на игри и отстранување на капата за обложување од 100 долари. Колорадо е дефинитивно подготвен за успех во обложувањето!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести