Вести

March 31, 2023

Надежите на Мериленд за легално коцкање се туркаат до 2024 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Коцкарите во Мериленд се надеваа дека коцкањето преку онлајн казино ќе стане легално по усвојувањето на предлог-законот 267 на Сенатот. Сепак, онлајн коцкањето нема да биде легализирано наскоро, барем до 2024 година, бидејќи Домот на Генералното собрание не го усвои законот. За среќа, Генералното собрание може да го одобри ако Сенатот прво го претстави предлог-законот на подот.

Надежите на Мериленд за легално коцкање се туркаат до 2024 година

Сенаторот Рон Вотсон, коспонзор на законот, изрази уверување дека законот за онлајн коцкање ќе помине следната година пред да заврши седницата на Домот на 10-ти април. Донесувањето на законот би значело казино коцкање сајтови ќе започне во Слободната држава за да им овозможи на гејмерите да играат традиционални казино игри како слотови, покер, блек џек и рулет. Предлог-законот 267 на Сенатот, исто така, се очекува да ги покрие наградните игри и можностите за социјални игри.

Уште во ноември 2022 година, државата одобри легално онлајн спортско обложување, при што жителите се надеваа дека коцкањето преку онлајн казино ќе биде следната опција. Секој оператор/добавувач на коцкање што сака да започне во државата мора да биде проверен и одобрен од строгата агенција за контрола на лотаријата и игри во Мериленд, која ја надгледува индустријата за коцкање во државата. 

Според сенаторот Вотсон, легалната индустрија за коцкање преку Интернет ќе заработи скоро 100 милиони долари годишно во даноци. Пратеникот изјави дека приходите од спортско обложување јасно укажуваат на тоа дека коцкањето преку Интернет ќе биде од корист за економијата на државата. Вотсон, исто така, предупреди дека друга пандемија би можела да биде катастрофална за економијата ако се суспендираат конвенционалните спортови. Затоа, тој предлага легално онлајн игри како нов прилив на приходи за финансирање на Фондот за образование. 

Но, лиценцата за игри во Мериленд нема да биде евтина бидејќи операторите би платиле 500.000 долари за петгодишна дозвола за обновување. Дополнително, гејмерските оператори ќе се разделат со 15% од приходите во даноци.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести