Вести

May 28, 2021

Онлајн казино измами | Знајте ги црвените знамиња

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Една од главните причини зошто индустријата за онлајн казино расте толку брзо е затоа што повеќето страници за коцкање се безбедни. Сепак, мал број од нив го расипуваат доброто име на оваа индустрија. Измамните казина може да побегнат со вашите депозити или добивки и, во најлошото сценарио, да ги украдат вашите лични податоци. За среќа, оваа објава ќе ве води во избегнување на онлајн казино измами со тоа што ќе ги забележите од далеку.

Онлајн казино измами | Знајте ги црвените знамиња

#1. Барање за вашите лични податоци

Според истражувањето направено во 2017 година, онлајн измамите украле 107 милијарди долари од луѓето ширум светот. Иако онлајн казината прават мал процент од износот, сепак вреди да се напомене дека непријателските казина можат да ги украдат вашите финансиски податоци. Сајтовите за измама за коцкање обично бараат од играчите да обезбедат непотребни лични податоци.

Честопати, податоците се продаваат на „црниот“ пазар или самите казино ги користат за сомнителни средства. Затоа, бидете внимателни кога онлајн казино одеднаш ќе ја суспендира вашата сметка, барајќи од вас да го потврдите вашиот идентитет.

#2. Одложено или неплаќање на добивки

Друго црвено знаме на онлајн казиното е доцнење на плаќањето или целосно неплаќање. За жал, може да биде предизвик да се откријат овие казина бидејќи повеќето од нив ја почитуваат исплатата на мали добивки. Но, кога играчот ќе постигне големи резултати, онлајн казиното може да одбие да плати, наведувајќи незначителни причини.

Добар пример е Ендрју Грин, кој беше лишен од неговата добивка од 1,7 милиони фунти од онлајн казино во Обединетото Кралство во 2018 година. Беше потребна интервенција на Високиот суд за обложувачот да ги добие своите пари. Значи, сè на сè, направете го вашето истражување за тоа колку често се исплаќа казиното.

#3. Непознати добавувачи на софтвер

Последниве години се раѓаат стотици онлајн провајдери на казино софтвер поради големата побарувачка за игра. Но, меѓу легалните развивачи на софтвер, има добавувачи чии игри се наместени во корист на измамнички казина.

Вообичаено, наместените онлајн казино игри им дозволуваат на играчите да добијат една или две победи само за да го исцрпат целиот нивен фонд на долг рок. Но, пред да почнете да го обвинувате добавувачот на софтвер, знајте дека победувањето на работ на куќата е речиси невозможно.

#4. Супер-низок RTP или воопшто нема

Ова е продолжение на точката број три погоре. Измамните онлајн казина не само што нудат игри од малку познати програмери, туку обезбедуваат и игри со болно ниски стапки на RTP (Враќање на играчот). Бидете претпазливи за казина кои нудат RTP стапки помали од 80%. На пример, кога играте онлајн слотови, не се задоволувајте со ништо помалку од 90%, освен ако не е џекпот. Исто така, размислете двапати кога RTP е повеќе од 98%.

#5. Услуга за клиенти што не реагира

Контактирањето со сомнителни казина обично е невозможна мисија. Обично, најдобрите онлајн казина нудат повеќе методи за поддршка на клиентите 24/7. Ова може да биде преку е-пошта, разговор во живо или телефонски повик. Ако сакате поефикасно да контактирате со поддршката, најдобро е да се задоволите со онлајн казино со поддршка за разговор во живо 24/7. Обидете се да дојдете до нив и да видите дали тие ги решаваат вашите проблеми професионално.

#6. Воодушевувачки бонус промоции

Поради силната конкуренција за играчите, многу легитимни казина нудат бонуси и на новите и на постоечките играчи. Сепак, размислете повторно кога договорот изгледа премногу привлечен. Измамните казина обично нудат неверојатни бонуси, само за да побараат од играчот што прима да депонира пари пред да ја добие наградата. Уште полошо, барањата за обложување може да бидат неодржливи. Накратко, измамничките казина се кријат во нивните бонус шеми.

Заклучок

Ова се само некои од измамите на онлајн казино на кои треба да внимавате во 2021 година. Но, можете да ја осигурате безбедноста на вашето онлајн казино со играње на лиценциран и регулиран сајт за коцкање. Можете исто така да проверите дали игрите се тестирани за правичност од тела како eCOGRA. И што е најважно, редовно ажурирајте го оперативниот систем на вашиот десктоп или паметен телефон за да уживате во најновите безбедносни карактеристики. Играј безбедно!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести