Вести

November 14, 2023

Онлајн покер против стандарден покер - која е разликата?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Дали сакате да играте покер, но не сакате да одите во казино? Па, треба да пробате онлајн покер. Можеби е обратно, а вие сакате повозбудливо искуство од онлајн покерот. Секогаш можете да одите во вистинско казино и да доживеете возбудлива игра на покер. 

Онлајн покер против стандарден покер - која е разликата?

Без оглед на вашата ситуација, и онлајн покерот и стандардниот покер имаат некои разлики што може да изгледаат како изненадување за секој што се префрла од еден на друг. За да ви ја олесниме таа транзиција, еве список на сите главни разлики помеѓу онлајн покерот и стандардниот покер. 

Правилата на покерот

Прво, ајде да зборуваме за разликите во играта. За среќа, правилата на редовната покер игра и правилата за онлајн покер се исти. Ќе победите со одредени раце во игра на покер, без разлика дали тоа е стандардната верзија во казиното или онлајн верзијата на вашиот компјутер. 

Основни разлики во игра

Со тоа, постои разлика помеѓу онлајн покер и стандарден покер во начинот на кој ја играте вистинската игра. Додека играте обичен покер, се наоѓате на вистинска покер маса во казино. Исто така, можете да ги држите вашите чипови и картички користејќи ги рацете во стандарден покер. За да направите некои потези, користите гестови со рацете. 

Од друга страна, со онлајн покер, седите во удобноста на вашиот дом или на која било локација што ја претпочитате. Може да бидете во хотел, на забава или во кревет, а сепак да играте игра на онлајн покер. Веројатно е еден од најатрактивните карактеристики на онлајн покерот и, исто така, зошто еден тон луѓе се префрлаат на онлајн покер од стандарден покер.

Ако сакате да направите потег во игра на онлајн покер, треба да го користите глувчето и да почнете да кликате наместо да користите гестови со рацете. Исто така, нема да можете да ги држите картичките во рака или чиповите. Ако сакате да додадете повеќе чипови на табелата, ќе мора да го направите тоа и со помош на глувчето.

Дилер наспроти провајдер на софтвер

Друга голема разлика помеѓу онлајн покерот и стандардниот покер е како картите им се делат на играчите и како тие се мешаат. За стандарден покер, дилерот е тој што им дава карти на секој играч. Исто така, дилерот е тој што ги меша картите. Некои казина имаат и маси со машини за мешање што ги мешаат картите. 

Од друга страна, нема дилер во онлајн покер, во најголем дел. Картите им се делат на играчите кои го користат софтверот. Картите во играта на онлајн покер не треба никакво мешање бидејќи онлајн покер користи софтвер за генерирање на случаен број кој генерира картички по случаен избор и потоа доделува картички на сите играчи. 

Ниво на вештина на противниците

Бидејќи играњето игра на онлајн покер е толку лесно и практично можете да го правите секаде доколку имате лаптоп или паметен телефон и интернет конекција, многу луѓе почнаа да се префрлаат од стандарден покер на онлајн покер. 

Сепак, повеќето играчи кои ја направија оваа транзиција се оние кои играат редовно. Има смисла дека покер играчот кој игра покер речиси секој ден би сакал да се префрли на играње онлајн затоа што играње покер на компјутер е многу полесно отколку да играте покер во вистинско казино секој ден. 

Еден од резултатите на оваа транзиција е тоа што онлајн покер игрите имаат високо квалификувани играчи. Ќе мора да се справите со многу подобри противници додека играте онлајн покер. Нема да видите многу играчи кои прават грешки во игра на онлајн покер. 

Од друга страна, повеќето играчи на стандардна покер маса се таму за да се забавуваат и да се дружат со другите играчи. Играчите на покер масите во казината се многу порелаксирани, што значи дека е веројатно дека ќе направат грешки. 

Поради таа причина, ќе имате подобри шанси да победите на обична покер игра, особено ако играте внимателно и избегнувате грешки. 

Достапност на информации

Како што веќе споменавме, мора да бидете на вистинска покер маса во казино за да играте стандарден покер, но можете да играте онлајн покер дома. Така, со онлајн покерот, не можете да ги видите лицата и изразите на другите играчи бидејќи всушност не сте пред нив. 

Ако долго време играте редовен покер во казина, веројатно многу се фокусирате на изразите на лицето на другите играчи за да процените дали блефираат. Иако можеби не е главна компонента на стратегијата на покер играчот, тоа е вредна информација. Многу играчи даваат одредени изрази додека лажат, кои можете да ги искористите во ваша корист. 

Овој недостаток на информации е една од најзабележливите разлики помеѓу обичниот и онлајн покерот. Сепак, ова ќе биде забележливо само ако преминете од редовен на онлајн покер.

Големини на облози

Бидејќи играчите на покер маса обично се многу поопуштени од играчите на онлајн покер, честопати ќе видите многу поголеми облози на масата за покер отколку во онлајн покерот. Онлајн покер играчите се многу посериозни во врска со играта и ретко ќе видите отворено зголемување на големината на интернет над 3x или 4x. 

Од друга страна, кога играте стандарден покер, сосема е вообичаено да се види отворено покачување кое е високо до 5x или дури 7x. Во некои случаи, можеби ќе можете да бидете сведоци на отворено покачување од 10x, што е речиси невозможно да се види во игра на онлајн покер. 

Иако некои луѓе можеби не го мислат ова како голема разлика, поголемите отворени подигнати големини всушност прават огромна разлика во тоа како некој би ѝ пристапил на играта. Бидејќи отвореното покачување е поголемо во обичниот покер, ќе видите огромна разлика во големините на стекот штом играта ќе напредува. 

Темпото на играта на покер

Една од главните разлики што секој што преминува од онлајн покер на стандарден покер или обратно веднаш ќе забележи е темпото на играта. Стандардниот покер е многу побавен од онлајн покерот.

Работата е во тоа што со обичен покер, имате дилери кои ги мешаат и дистрибуираат картите. Исто така, физички ги ставате чиповите на масата доколку сакате да го подигнете облогот. Играчите во редовниот покер обично треба да се справат со одвлекување на вниманието, како музика што свири во позадина или некои други луѓе кои разговараат едни со други. Сето тоа губи време, што го успорува темпото на играта. Може да очекувате не повеќе од 30 раце на час во стандардниот покер. 

Од друга страна, онлајн покерот не мора да се занимава со сите тие прашања. Картите им се делат на играчите со само еден клик. Исто така, онлајн покер играчите имаат помалку одвлекувања со кои треба да се справат. Сето тоа го прави онлајн покерот игра со многу побрзо темпо, со игри кои редовно надминуваат 60 раце на час.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести