Вести

March 24, 2023

Пенсилванија казни 3 казино оператори за прекршување на законот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Одборот за контрола на игри на Пенсилванија даде зелено светло на три спогодби од Канцеларијата на советот за извршување во врска со казни за онлајн игри во вкупна вредност од 60.000 американски долари. Во два од случаите имаше прекршување на барањата за самоисклучување. 

Пенсилванија казни 3 казино оператори за прекршување на законот

Регулаторот наметна казна од 45.000 долари на асоцијацијата за трки Mountainview Thoroughbred, која управува со казиното Холивуд на националниот тркачки курс во Пен. Одборот го обвини операторот дека дозволил пет лица запишани во програмата за самоисклучување на Одборот да се коцкаат на неговата веб-страница на Barstool Sportsbook. Одборот истакна дека компаниите за интерактивни игри мора да негираат обложување од кој било на списокот.

Друг оператор што се соочува со гневот на Одборот е операторот на казино Мохеган Пенсилванија, Downs Racing, и неговиот соработник iGaming, Unibet Interactive. И двајцата би платиле казна од 7.500 долари за неблокирање на сметка за коцкање на која било побарано 90-дневно времетраење за „ладење“. Регулаторот вели дека барањето било игнорирано, а сметката забележала „значителна“ активност 21 ден.

Изненадувачки, Еволуција игри, водечки снабдувач на содржина во живо на најдобрите онлајн казина ширум светот, исто така беше на листата. Регулаторот на Evolution US му изрече казна од 7.500 долари за нелиценциран член на персоналот да управува со повеќе блек џек маси во нивното студио за интерактивни игри со дилер во живо.

Акција против невнимателни возрасни

Во другите поврзани вести, Регулаторниот одбор неодамна ги адресира петициите поднесени од ОЕК за забрана на две возрасни лица од казина во Комонвелтот поради оставање деца без придружба. Конкретно, еден човек е ставен на списокот за присилно исклучување затоа што оставил 12-годишно лице во автомобил да трча на паркингот „Преск Ајл Даунс и Казино“ додека се коцкал во спортска книшка. 

Дополнително, една жена беше обвинета дека имала 14-месечно дете во возило кое сообраќало на паркингот во Valley Forge Casino and Resort додека се коцкала во спортската книшка. Одборот изјави дека ова служи како потсетник дека возрасните не треба да ги оставаат малолетниците сами на паркингот, гаражата, хотелот или другите казино области.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање
2024-04-06

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање

Вести