Вести

March 2, 2022

Применете ги овие лесни техники за да заработите пари онлајн

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Сакате да заработите пасивен приход, нели? Не гледајте подалеку од интернет. Технологијата отвори свет на неограничени можности без оглед на вашата географска локација. Сè што ви треба е само паметен телефон или компјутер, интернет и малку возење за да започнете да работите од далечина. Но, тоа е полесно напишано отколку практично, бидејќи мора да најдете сигурен и доверлив начин да заработите пари онлајн. Подолу се некои од нив:

Применете ги овие лесни техники за да заработите пари онлајн

Стартувајте блог

Блоговите се едноставно неформални веб-локации каде вештите писатели ги споделуваат своите мислења и ставови за многу теми. Всушност, постојат повеќе профитабилни ниши за пишување. На пример, можете да отворите блог за коцкање на преглед на врвот онлајн казина. Ако сте вешт играч за спортска книга или казино, можете исто така да споделувате совети и совети на вашиот блог. Верувале или не, дури и професионалците не знаат се.

Развој на веб и апликации

Дали сте дипломиран компјутерски науки или ИТ? Не спијте на вашите тешко стекнати вештини. Технологијата се обликува прилично брзо. Компаниите и стартапите постојано ги надградуваат своите системи за да ја прифатат моменталната дигитална реалност. За да добиете такви клиенти, едноставно пријавете се на платформи за свирки како Upwork, Fiverr и CloudPeeps за да ги рекламирате своите вештини. Не заборавајте правилно да го приспособите вашиот профил за да го означите вашето поле на професија.

Продавајте е-книги

Во оваа ера кога повеќето луѓе имаат пристап до паметни телефони и компјутери, луѓето ги отфрлаат физичките библиотеки со книги во корист на онлајн книгите. Затоа, искористете ја оваа неочекувана добивка и спакувајте ги своите вештини во копија што може да се преземе и да се чита. Исто така, постојат повеќе платформи за онлајн продажба. Можете да ги продавате вашите книги на платформи како Amazon, Payhip, Fiverr, Blurb и така натаму. Но, како што се очекуваше, ќе платите провизија по затворањето на продажбата.

Промовирајте придружна програма

Значи, што е партнерски маркетинг? Ова е во основа маркетинг базиран на перформанси, каде што брендот наградува издавач од трета страна за секој посетител донесен на страницата. Само замислете го како програма за упатување. Тоа, рече, многу веб-локации ќе ми биде драго да ве направат партнерски продавач. Одличен пример е 1xBet, што им овозможува на подружниците да заработат пари на нивните социјални страници или блогови. Накратко, ќе ви биде платено за секој играч што ќе се пријави и ќе депонира преку вашата веб-страница.

Отворете онлајн продавница

Одамна помина времето кога Amazon и eBay владееја на онлајн пазарот. Овие денови, онлајн продавниците никнуваат насекаде на платформите на социјалните медиуми. Најдоброто нешто за отворање онлајн продавница е тоа што не ви треба огромен капитал. Само идентификувајте ја стоката што сакате да ја продадете и креирајте онлајн продавница за мала надокнада. На пример, WhatsApp Business и WhatsApp Business API ви дозволуваат да допрете до потенцијални клиенти и да ги продавате вашите стоки директно од вашиот телефон.

Продавајте фотографии

Овој е еден од најдобри начини да заработите пари на оваа листа. Ако имате дигитален фотоапарат или камерата на вашиот телефон е доволно добра, трансформирајте ја во шема за ковање пари. Веб-страниците и организациите насекаде бараат фотографии и видеа без авторски права. Веб-страниците како Shutterstock, Adobe Stock, iStock Photos и Getty Images со задоволство ќе ги прифатат вашите фотографии. Забележете, сепак, дека фотографиите мора да бидат со беспрекорен квалитет.

Правете преводи

Преводите се уште една потценета, но високо наградна онлајн ниша. Потребно ви е само течно познавање на најмалку три или четири меѓународни јазици освен англискиот. На пример, веб-локација може да ангажира италијански или германски писатели на веб-страниците за свирки споменати претходно. 

Сепак, можеби е потребен доказ за вашите способности за преведување. Но, не грижете се бидејќи повеќето компании едноставно ќе ве стават на тест за превод. Ова осигурува дека нема да користите алатка за превод на вистинската работа. 

Бидете виртуелен асистент

Многу луѓе се преоптоварени со темпото на живот што едноставно им недостасува време за себе и за своето семејство. Делегирањето задачи на вистински или виртуелни асистенти е единствената опција за некои. Значи, ова е отворена можност за зграпчување. На пример, влијателни луѓе најмуваат асистенти за управување со нивните сметки, социјалните медиуми, е-поштата итн. И да, не ви требаат никакви претходни вештини со оваа работа.

Правете онлајн анкети

Имате малку време за убивање? Потоа престанете да ги следите познатите личности на Инстаграм и Фејсбук и направете онлајн анкета. Да, тие плаќаат кикирики во повеќето случаи. Но, преземањето платена онлајн анкета може да донесе 800 долари годишно, што совршено спаѓа во категоријата пасивни приходи. 

Многу сајтови за истражување плаќаат пари или картички за подароци. На пример, Swagbucks досега има исплатено над 6 милиони долари за само одговарање на едноставни прашања. Друга алтернатива е Toluna, која има повеќе дневни анкети, а плаќањата се вршат преку PayPal.

Заклучок

Одете напред и искористете некои од нашите совети за заработи вистински пари наместо да играте Candy Crush Saga или Angry Birds на вашиот телефон. Всушност, тие се толку многу работи што можете да ги правите на интернет што сите не можат да се вклопат во една страница. Но, пред да се возбудите, забележете дека трпението е клучно овде, особено со кариери како хонорарирање и блогирање. Ќе биде потребно време да се изгради бренд, запомнете!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести