Вести

September 11, 2019

Сè за ограничувањето на онлајн коцкањето во Кина

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Коцкањето е строго забрането во Кина. Оваа правна директива опфаќа и офлајн и онлајн коцкање. Вклучувањето во коцкарски активности се казнува со затвор или парична казна. Казната важи и за операторите и за патроните. Владата се обиде да го обесхрабри онлајн коцкањето користејќи го Големиот заштитен ѕид на Кина.

Сè за ограничувањето на онлајн коцкањето во Кина

Сите мерки преземени од кинеската влада не се погрешни бидејќи сè уште има многу нелегални онлајн коцкање во земјата. Граѓаните како да не обрнуваат внимание на последните уредби со цел „да го заштитат народот од себе“. Ова, сепак, најверојатно ќе се промени многу наскоро.

Спречување на онлајн коцкањето во Кина

Извештаите покажуваат дека органите за спроведување на законот во Кина ги засилуваат напорите со намера да се борат против широко распространето нелегално онлајн коцкање преку границите. Спречувањето на активностите поврзани со коцкање ги опфаќа и платформите за онлајн плаќање и подземните банки кои им овозможуваат на љубителите да ги олеснат игрите.

Откривањето на планот за справување со нелегалното коцкање беше официјалното соопштение објавено од амбасадата на Кина на Филипините. Во извештајот беше вклучен и залог, во кој беше наведено дека властите ќе се занимаваат и со компаниите и домашните мрежи кои обезбедуваат техничка поддршка на оние кои нелегално се коцкаат.

Офанзива на офшор

Онлајн коцкањето не е дозволено низ Кина. Енклавата Макао останува единствената дестинација за играчите да се сретнат и да уживаат во акцијата на копнените казино. Сепак, има добар број на оператори за игри, кои ги дотеруваа своите услуги за да се грижат за кинеската клиентела, кои се појавија во соседните нации.

За да се справи со тој проблем, кинеската влада даде изјава која ја откри својата позиција за суштинската борба против прекуграничното коцкање на нацијата. Владата, исто така, потврди дека операциите кои се поспецијални ќе бидат спроведени со фокус на расчистување на главните случаи и уништување на огромните мрежи на криминални организации.

Истакнување на Филипините

Кина експлицитно покажува со прст кон Манила, велејќи дека е домаќин на огромен број онлајн казина што ја таргетираат Кина. Ова влијае на интересите на Кина и го поткопува нивниот финансиски надзор и безбедност. Владата бара од помалата нација да биде дел или да ги поддржи започнатите напори за сузбивање.

Телекомуникациските или онлајн измамите и злосторствата за коцкање се тесно поврзани. Резултатот од тоа е жртвите да губат огромни суми пари. Ова е голема грижа за кинеската влада, па оттука и причината зошто таа се обидува со се што е можно да ги заштити своите граѓани од намамени во нелегални активности на коцкање.

About the author
Priya Patel
Priya Patel

Потекнувајќи од живописните пејзажи на Нов Зеланд, Прија Пател е истражувачката динамо зад длабинските увиди на OnlineCasinoRank. Нејзиниот прецизен пристап кон податоците и трендовите го револуционизираше начинот на кој гејмерите го перцепираат и се движат низ пејзажот на онлајн казиното.

Send email
More posts by Priya Patel

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести